Krwawnik kichawiec – zastosowanie i właściwości lecznicze. Na co pomaga?

Białe kwiaty krwawnika kichawca
kazakovmaksim / Getty Images
Źródło: iStockphoto

Krwawnik kichawiec występuje pospolicie na terenie niemal całej Europy, z wyłączeniem jedynie basenu Morza Śródziemnego. Bywa on również hodowany w ogrodach jako roślina ozdobna. Jednak najlepiej krwawnik znany jest ze swoich leczniczych właściwości.

Do celów medycznych oraz kosmetycznych wykorzystywany jest zarówno sam kwiat krwawnika, jak i całe ziele. Najczęściej można kupić go w aptece w formie suszu lub sklepie zielarskim, jak i zebrać go i ususzyć samem. Dowiedz się, jakie ma właściwości i jak go stosować!

Krwawnik kichawiec – charakterystyka. Jak wygląda krwawnik?

Uprawa krwawnika zyskuje na popularności nie tylko ze względu na jego właściwości prozdrowotne. Krwawnik ozdobny potrafi pięknie przystroić przydomowy ogródek. Bylina ta mierzy od 50 do 100 cm i jest dość silnie ekspansywna. Kwitnie od lipca do września, wypuszczając białe baldachogrona. Przed tym momentem roślina najczęściej wymaga podpierania. W przypadku krwawnika odmiany najczęściej hodowane to właśnie te o najbardziej okazałych kwiatostanach, w tym:

· „Perry’s White” – charakteryzuje się zielonkawą barwą pośrodku kwiatu,

· „Stephanie Cohen” – wyjątkowa ze względu na różowawą barwę płatków,

· „The Pearl” – typową cechą jest zwiększona liczba płatków w każdym z kwiatów oraz kwiatami o rurkowatym kształcie w środku rośliny.

Niekiedy uprawia się także odmiany przeznaczone typowo na susz, np. „Double Diament”, który charakteryzuje się wyjątkowo szybkim wzrostem.

Zastosowanie krwawnika w leczeniu. Jakie ma działanie?

Krwawnik jest niezwykle ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze . W przypadku zarówno kwiatu, jak i ziela krwawnika , można zastosować go przy dolegliwościach układu trawiennego. Ma on bowiem właściwości:

· żółciotwórcze,

· wiatro- i moczopędne,

· przeciwzapalne,

· bakteriostatyczne.

Coraz częściej docenia się również działanie krwawnika na okres, w dużej mierze ze względu na jego właściwości spazmolityczne (rozkurczowe) oraz przeciwkrwotoczne. Może on także pomóc przy zaburzeniach pracy wątroby, a także przy uciążliwych migrenach, nadciśnieniu czy hemoroidach. Często roślina ta bywa również wykorzystywana do leczenia przeziębień czy stanów zapalnych gardła.

Krwawnik lekarski można spożywać w różnych formach. Do najpopularniejszych należą napar, sok i nalewka z krwawnika.

Na co jeszcze pomaga krwawnik? Zastosowanie na problemy skórne

Niezwykłe właściwości krwawnika mogą przynieść ukojenie również osobom cierpiącym na schorzenia skóry. To zasługa przede wszystkim jego działania antybakteryjnego i przeciwzapalnego. Napar do przemywania lub maść z krwawnika pomoże między innymi w przypadku:

· stanów zapalnych skóry,

· trądziku,

· trudno gojących się ranach.

Co więcej, różne części rośliny krwawnika mogą posłużyć również do pielęgnacji cery. Pomoże on nie tylko skórze trądzikowej i ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania, lecz także dojrzałej, zmęczonej, o poszarzałym, niezdrowym kolorycie lub tej skłonnej do podrażnień. Ziele krwawnika znajduje zastosowanie w tych przypadkach ze względu na niezwykłe bogactwo minerałów i witamin, w tym A i C o właściwościach antyoksydacyjnych oraz cennych garbników i flawonoidów. Ekstrakt z krwawnika kichawca dodawany bywa również do preparatów pielęgnujących wrażliwą skórę głowy.

Krwawnik – zbieranie kwiatów i ziela czy zakupy w sklepie?

Susz z krwawnika kichawca bez trudu można kupić w aptece lub sklepie zielarskim, a kosmetyki z tym składnikiem czasem nawet w zwykłej drogerii. Jeżeli wolimy przygotować go samodzielnie, możemy posadzić roślinę w ogródku lub znaleźć tę dziko rosnącą. Kiedy zbierać krwawnik? Najlepiej w okresie kwitnienia, głównie ze względu na wyjątkowo dobroczynne kwiatostany.

Zastosowanie i działanie lecznicze krwawnika – na migrenę, problemy trawienne i skórne. Receptury

Najprostszym przepisem, pozwalającym wykorzystać cudowne właściwości ziela krwawnika, jest napar z tej rośliny . Wystarczy tylko jedną jego łyżkę zalać szklanka wrzątku, a następnie pozostawić na 20 minut. Pić dwa razy dziennie po połowie szklanki.

Aby przyrządzić sok, potrzebne będzie świeże ziele, które należy umyć i zmiksować, a następnie przecisnąć przez gazę. Można przechowywać go w lodówce do 3 dni. Aby preparat zadziałał, trzeba pić po łyżce stołowej 2 do 4 razy dziennie, między posiłkami.

Jeżeli chcemy z jego pomocą poprawić kondycję cery, warto dodawać odrobinę naparu lub soku do domowych maseczek bądź stosować je w formie toniku. W tym celu doskonale sprawdzi się również olej oraz hydrolat z tej rośliny, które bez trudu można dostać w sklepach z kosmetykami naturalnymi.

Krwawnik kichawiec to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach, a przy tym niezwykle łatwo dostępna. Wystarczy tylko spróbować, by przekonać się, jak cudowne efekty może dać jego stosowanie.

Zobacz film: Naturalnie - jarmuż

Naturalnie - jarmuż. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości