C: Rosyjski niebieski kot zmieniał się na przestrzeni lat, jednak obecnie jego piękna sylwetka znów cieszy oko hodowców tradycyjną elegancją. Poza niebywałym wyglądem rasa ta charakteryzuje się równie interesującym charakterem i ogromnym oddaniem, przez co z łatwością zdobywa serce człowieka.
Skąd pochodzi kot rosyjski niebieski?
Na początku XX wieku koty te były nazywane archangielskimi niebieskimi, od nazwy portu w Rosji, z którego przywieziono je do Wielkiej Brytanii na początku wieku XVII. Swój status zyskały dopiero w 1912 roku. Do tej pory były prezentowane na wystawach w tej samej klasie co brytyjskie krótkowłose i niestety zwykle z nimi przegrywały. Dopiero wspomniana data okazała się przełomowa, kiedy to rosyjski kot niebieski znalazł się w osobnej grupie i otrzymał właściwą nazwę.
Jako zwierzęta przepełnione gracją koty rosyjskie niebieskie przebywały niegdyś głównie na dworach papieskich i carskich. Po II wojnie światowej rasa ta niemalże wyginęła. Krzyżowanie jej z kotami syjamskimi doprowadziło do zmiany ich wyglądu i wyeksponowaniu bardziej orientalnych cech. Hodowcom udało się jednak przywrócić wzorzec rasy, mimo iż w Australii i Nowej Zelandii stworzono odmianę białą i czarną, przez większość federacji felinologicznych oficjalnie nieuznawaną.
Hodowle kotów rosyjskich niebieskich
Niebieski kot rosyjski uznawany jest za rasę naturalną, gdyż działania hodowców ograniczyły się jedynie do niewielkich zmian w budowie ciała zwierzęcia. Jego przodek prawdopodobnie żył półdziko w okolicach Archangielska. Surowe, zimne warunki naturalne, w jakich musiał przeżyć, doprowadziły do powstania charakterystycznego koloru sierści ze srebrnym połyskiem, dzięki któremu zwierzę było mniej widoczne na śniegu.
Hodowla kota rosyjskiego niebieskiego w zasadzie nie przyniosła większych zmian na przestrzeni wieków. Na początku lat 80. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych powstał co prawda nebelung, czyli kot rosyjski niebieski długowłosy , ale – co ciekawe – raczej nie wykazuje wad genetycznych, za to jest równie uczuciowy co jego poprzednik.
Ile żyje kot rosyjski niebieski? Jaka jest jego waga? Poznaj podstawowe informacje o rasie
Kot rasy rosyjski niebieski to średniej wielkości zwierzak, którego waga waha się od 2,5 do 4,5 kg. Jest średniej wielkości i charakteryzuje go smukła, długa sylwetka, która nadaje tak wielkiej elegancji. Długie, delikatne kończyny zakończone są małymi, owalnymi stopami.
Kolejną cechą wyróżniającą tego kota na tle innych jest gęsta, krótka szata – sierść jest miękka, jedwabista i bardzo przyjemna podczas głaskania. Podszerstek jest równie gęsty co włos okrywowy i ma podobną długość. Ponadto kot rosyjski niebieski ma duże oczy w kształcie migdałów. Kocięta mają początkowo żółte źrenice, które z czasem stają się żywo zielone.
Bardzo często wyraz pyszczka tej rasy porównywany jest do uśmiechu Mony Lizy, a to dzięki lekko odwróconemu układowi warg. Z racji tego, iż rasa ta nie podlegała znaczącym modyfikacjom, kot rosyjski niebieski jest dość odporny na choroby. Ile więc żyje? Ok. 15–18 lat, choć wiadomo, że wśród kotów wszelkich ras zdarzają się rekordziści z jeszcze dłuższym wiekiem.
Zasady pielęgnacji i dbania o zdrowie niebieskiego kota rosyjskiego
Mimo iż rasa ta rzadko choruje i nie wykazuje schorzeń dziedzicznych, jest podatna na choroby, które mogą dotykać każdego kota. Są to skłonności do:
· kamicy moczowej,
· niewydolności nerek, która może objawiać się wymiotami, apatią, spadkiem masy ciała czy zwiększonym pragnieniem.
Rosyjskie koty niebieskie powinno się oczywiście regularnie czesać, by zachować aksamitność ich sierści. Okresowo należy sprawdzać stan uszu i przycinać pazury. Rasa ta nie wymaga w tej kwestii specjalnego traktowania. Warto jednak zwrócić uwagę na żywienie, ponieważ jej przedstawiciele mają spory apetyt, co może doprowadzić w przyszłości do ich nadwagi (szczególnie po sterylizacji czy kastracji).
Kot rosyjski niebieski – charakter
Przyjazny charakter kotów rosyjskich niebieskich sprawia, iż są one znakomitym towarzyszem zarówno dla singla, osoby starszej, jak i rodziny z dziećmi. Co więcej, sprawdzą się też jako kompani osób, którym dokucza alergia – przy nich nie powinna dawać męczących objawów. Są to zwierzęta żywiołowe, wesołe, lubiące się bawić. Mimo iż są ciekawskie i uwielbiają zwiedzać kąty, najlepiej czują się z domownikami – a w szczególności ze swoim “panem”, którego same sobie wybierają i nie opuszczają na krok, przypominając w tym trochę psa.
Obecność gości jest dla nich bardzo stresująca. Bywają nieśmiałe wobec obcych i źle znoszą zmiany miejsc, zatem jeśli chcemy z nim podróżować, musimy go to tego przyzwyczajać wtedy, kiedy jest mały . Koty rosyjskie niebieskie to prawdziwi wrażliwcy. Bardzo przywiązują się do swojego właściciela i źle znoszą samotność, dlatego kiedy wychodzimy z domu, powinniśmy zadbać o jakieś towarzystwo dla nich (może to być inne zwierzę). Sam kot jednak najchętniej zostanie w czterech ścianach, które doskonale zna – ma bowiem naturę domatora i niechętnie wychodzi z domu.
Kot rosyjski niebieski doskonale nadaje się do adopcji przez osoby mieszkające w blokach. Oddane, lojalne, a przy tym grzeczne i niesprawiające kłopotów – koty rosyjskie niebieskie to doskonały materiał na przyjaciela.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN