Styl Życia

Kosmiczne dźwięki stylofonu. Jak wygląda gra na tym nietypowym instrumencie?

Styl Życia

Kosmiczne dźwięki stylofonu. Jak wygląda gra na tym nietypowym instrumencie?

Marek Jabłoński kocha muzykę i nie ogranicza się do jednego stylu czy gatunku. Gitarzysta Czerwonych Gitar zainteresował się także nietypowym instrumentem o nazwie stylofon. Czym jest stylofon? Na jakiej zasadzie działa i jak brzmi? Muzyk wyjaśnił to w Dzień Dobry TVN, a potem zagrał dla nas krótki koncert. 

Czym jest stylofon i na jakiej zasadzie działa?

Stylofon to miniaturowy syntezator analogowy wynaleziony w 1967 roku. To, co wyróżnia instrument na tle innych, to charakterystyczny "komputerowy" dźwięk. Nietypowe jest także obsługiwanie stylofonu, gdyż gra się na nim za pomocą rysika podłączonego na kabelku.

Pierwszymi utworami, w których wybrzmiał instrument, są: "Space Oddity" Davida Bowiego i Kraftwerk "Pocket Calculator". Na tym zakończyła się kariera syntezatora. Po latach przypomniał o nim Marek Jabłoński. Jak do tego doszło?

- Dorwałem go przypadkowo, po tym, jak znajomy pokazał mi go na imprezie i tak ze mną został – powiedział artysta. 

Na czym polega gra na stylofonie?

Muzyk zachwycony nietypowym dźwiękiem kilka lat temu nagrał pierwszy filmik i opublikował go w sieci. Nagranie zaczęło żyć własnym życiem i doczekało się 2 milionów wyświetleń. Gdy Marek Jabłoński zauważył zainteresowanie widzów, postanowił regularnie wrzucać do sieci filmiki dotyczące stylofonu. Muzyk nie tylko gra, ale także tłumaczy, jak krok po kroku nauczyć się obsługiwać syntezator.

Instrument brzmi jak taka stara gra komputerowa. Dźwięki mniej więcej ułożone są jak klawisze na fortepianie, tylko jest inne strojenie

 – wyjaśnił gość Dzień Dobry TVN.

Zdradził też, że prawdopodobnie jako pierwszy gra na stylofonie obiema rękami. Ta trudna sztuka zajęła mu jednak trochę czasu.

- Pomógł mi w tym utwór z gry komputerowej. Istotna jest tutaj synchronizacja rąk, ponieważ są dwa uderzenia i jedno lewą ręką - mówił Marek Jabłoński.

Na koniec zadał naszym prowadzącym muzyczną zagadkę. Jak sobie poradzili? Posłuchajcie całej rozmowy w naszym materiale.

Marek Jabłoński gra na stylofonie: 

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Stracił głos i porzucił karierę: "Nie chciałem wiązać przyszłości z muzyką". Dziś Dionizy Wincenty Płaczkowski buduje karierę jako tenor występując w Polsce i za granicą

Planujesz wieczór z filmami lub muzyką? Zadbaj o dźwięk o najwyższej jakości

Miłość i muzyka. Stanisław Bartosik w utworze "Pomiędzy"

Co sądzisz o tym artykule?
49
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0