Porady

Kolonie zagraniczne w dobie koronawirusa. Jakie mamy szanse na odzyskanie pieniędzy za wykupiony obóz?

Porady

Kolonie zagraniczne w dobie koronawirusa. Jakie mamy szanse na odzyskanie pieniędzy za wykupiony obóz?

Z powodu pandemii plany wakacyjne wielu osób uległy zmianie. Długo wyczekiwane wczasy musiały zostać przeniesione, a nawet odwołane. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów?

Obóz za granicą a koronawirus

Trwająca pandemia koronawirusa pokrzyżowała wakacyjne plany wielu osób. Choć różne kraje powoli przygotowują się na przyjazd turystów, to niektóre osoby odwołują zagraniczne wojaży z obawy o własne zdrowie. Stąd też pytanie od naszej widza:

Córka w sierpniu miała jechać na obóz organizowany przez biuro turystyczne do Bułgarii. Choruje na astmę, należy do grupy ryzyka. Podjęliśmy decyzję o rezygnacji z wyjazdu. Jakie mamy w takiej sytuacji szanse na odzyskanie pieniędzy?

Zwrot pieniędzy za odwołane wakacje

Zgodnie z kodeksem cywilnym i ustawy o świadczeniu usług turystycznych, w sytuacji wystąpienia nadzwyczajnych i nieprzewidzianych okoliczności, turysta ma prawo odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży. W opinii adwokat Elizy Kuny, stan zagrożenia epidemiologicznego lub pandemii jest takim nadzwyczajnym zdarzeniem.

Sam fakty występowania ryzyka zakażenia, niezależnie od uwarunkowań zdrowotnych danego uczestnika obozu, jest podstawą do odstąpienia od takiej umowy. W takiej sytuacji zadatek czy też zaliczka powinna zostać turyście, czy też jego rodzicom zwrócona w całości 

– wyjaśniła prawniczka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Czy alergia zwalnia nas z obowiązku noszenia maseczki? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Ślub w czasach pandemii. Ile osób może uczestniczyć w ceremonii?

Wakacje all inclusive podczas pandemii. Czy można uzyskać zwrot zaliczki za wykupione wczasy?

Co sądzisz o tym artykule?
77
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0