Gorące tematy

8-letnia Maja ratuje orangutany

8-letnia Maja pojawiła się na szczycie klimatycznym w Katowicach jako założycielka i szefowa Klubu Ochrony Orangutanów Majki. Ten gatunek jest zagrożony wyginięciem przez wycinkę lasów i już w 2025 roku może zupełnie zniknąć z powierzchni ziemi. Dlaczego Maja postanowiła zaangażować się w ochronę orangutanów? Jakie cele stawia swojemu klubowi? Jak wypadła na szczycie klimatycznym? O tym rozmawiała z Marcinem Sawickim.

W Katowicach trwa właśnie COP (ang. Conference of the Parties), czyli szczyt klimatyczny ONZ. To konferencja o skali światowej, w czasie której omawiana jest bieżąca i przyszła polityka klimatyczna. Pośród wielu gości tego międzynarodowego wydarzenia znalazła się również ośmioletnia Maja – dziewczynka z Polski, która 25 listopada 2018 z pomocą mamy założyła klub Ochrony Orangutanów Majki.

Skąd pomysł na założenie klubu?

Wszystko zaczęło się kilka tygodni temu, kiedy mama Majki przeczytała jej artykuł o ginących orangutanach. W ten sposób dziewczynka dowiedziała się, że przez wycinkę lasów na potrzeby produkcji oleju palmowego dla wielkich koncernów spożywczych codziennie ginie 25 orangutanów. Jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni, do 2025 roku na ziemi nie będzie już ani jednego orangutana. Mama zaproponowała Majce bojkot produktów firm, które używają oleju palmowego. Dziewczynka od razu na to przystała, a niedługo potem poprosiła mamę o wydrukowanie artykułu i listy produktów „zakazanych”, ponieważ postanowiła porozmawiać o tym problemie ze swoją klasą. Gdy wróciła ze szkoły, oznajmiła, że założyła Klub Ochrony Orangutanów.

Ze szkoły na Facebooka

Klub rozpoczął działalność jako niewielka, wewnątrzklasowa akcja. Dzieci, które przejęły się losem orangutanów, zrezygnowały z jedzenia słodyczy z olejem palmowym w składzie. By to podkreślić, stworzyły swoje własne, ręcznie pisane legitymacje klubowe. Gdy mama Majki opisała tę historię w mediach społecznościowych, spotkała się z wieloma pozytywnymi komentarzami i prośbami o utworzenie Faceboookowej grupy dla Klubu. Tak też zrobiła – dziś klub Majki liczy ponad cztery tysiące członków i wciąż rośnie.

Walczy o lasy – dom orangutanów

Zapytana o to, co wie na temat orangutanów, dziewczynka odpowiada:

— Wiem, że są naszymi przodkami i są tak jak my, zachowują się tak samo. I są fajne!

Maja nie ma wątpliwości, że problem wycinki lasów stanowiących naturalne środowisko orangutanów jest palący – nie tylko ze względu na problem ginących gatunków. Ośmiolatka zwróciła uwagę także na kwestię produkcji tlenu przez roślinność i jej niezbędność dla całego ekosystemu.

„Dzieci mogą uratować świat”

Jak podkreśla ośmioletnia założycielka Klubu, jej celem jest doprowadzenie do tego, by producenci żywności zaprzestali wykorzystywania oleju palmowego. Cel jest bardzo ważny i śmiały zarazem, ale – jak mówi Maja – wcale jej to nie onieśmiela. Nie czuła się speszona wystąpieniem na szczycie w towarzystwie ważnych gości z całego świata, nie zniechęciły jej też negatywne komentarze, które pojawiały się na Facebooku. Podobno wiele osób uważało, że nie jest w stanie tym nic zdziałać i że jest zbyt mała, by zajmować się takimi sprawami. Część z nich twierdziła, że nie są to sprawy dla dzieci.

— Nie przejmuję się takimi komentarzami. […] Dzieci mogą uratować świat.

autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Co sądzisz o tym artykule?
12
0