Kastracja psa – kiedy wykonać i jak przebiega? Wady i zalety zabiegu

Kastracja psa oznacza chirurgiczne usunięcie jego gonad. Zabieg wpływa na zachowanie pupila, wyciszając jego aktywność związaną z popędem płciowym. Tym samym zwierzę będzie spokojniejsze i mniej agresywne w stosunku np. do innych samców. O tym, czym różni się kastracja od sterylizacji i jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji, rozmawialiśmy z Dominiką Gutkowską – weterynarzem.

Kastracja to popularny zabieg, który może być wykonywany u przedstawicieli obu płci. Polega na usunięciu organów rozrodczych, w przypadku psów – jąder i najądrzy, a suczek – macicy i jajników. Kastracja psa często mylona jest ze sterylizacją. Wymieniony zabieg polega jedynie na podwiązaniu, a nie całkowitym usunięciu, nasieniowodów lub jajowodów. Sterylizacja jest zatem mniej inwazyjna – zapobiega rozmnażaniu się zwierzęcia, ale nie zmniejsza jego popędu płciowego. Suczki będą mieć dalej cieczkę, a ich zachowanie się nie zmieni.

Zobacz też: Kotka po sterylizacji – zachowanie, opieka nad zwierzęciem. Co warto wiedzieć? >>>

Na czym polega kastracja psa?

Kastracja to dla weterynarza rutynowy zabieg, który polega na całkowitym usunięciu gonad i skutkuje nieodwracalną bezpłodnością zwierzęcia. Na czas zabiegu zwierzę zostaje poddane narkozie, z której wybudza się do około 2 godzin po jego zakończeniu. Decyzję o wykonaniu kastracji należy skonsultować wcześniej z weterynarzem , który oceni, czy nie ma ku niej żadnych przeciwwskazań.

Zobacz też: Jak wychować kota na pieszczocha i grzecznego pupila? Porady >>>

U suczek wykonuje się ovariohisterektomię, czyli chirurgiczne usunięcie macicy i jajników. Po operacji należy podać zwierzęciu środki przeciwbólowe i ubrać w specjalny kostium ochraniający brzuch lub kołnierz który musi nosić, aż do zdjęcia szwów.

U samców operacja polega na usunięciu jąder poprzez cięcie na mosznie. Po wycięciu jąder w całości dokładnie zszywa się ranę. Psu nie można pozwalać lizać się w operowanym miejscu, dlatego najrozsądniej jest założyć mu na czas rekonwalescencji specjalny kołnierz na szyję.

Rekonwalescencja psa po kastracji

Pies całkowicie dochodzi do siebie w ciągu ok. 2 tygodni po operacji. W tym czasie należy unikać wzmożonej aktywności fizycznej, długich spacerów, chodzenia po schodach, wskakiwania na kanapę czy podskakiwania podczas zabawy po ulubioną zabawkę, czy smakołyk. Tuż po zabiegu kastracji zwierzę będzie bardzo ospałe, dlatego też należy zapewnić mu spokojne i wygodne miejsce do wypoczynku. Szwy pooperacyjne zdejmuje się po ok. 14 dniach, ale by gojenie się ran przebiegało bez komplikacji, oprócz ograniczenia aktywności fizycznej u pupila, należy zadbać również o to, aby w miejscu nacięcia nie był wywierany żaden ucisk.

Zobacz też:

Przepis na płatki owsiane dla psa. Jak przygotować owsiankę i jakich dodatków użyć?

Jak zachowuje się pies po kastracji?

Usunięcie organów płciowych u zwierzaka niesie za sobą nie tylko zmiany w organizmie czworonoga, ale również w jego psychice. Pies po kastracji przy spotkaniu z suczką, która ma cieczkę, zachowuje się spokojnie, z kolei, gdy do spotkania dochodzi w towarzystwie innego samca, nie jest w stosunku do niego agresywny. Operacyjne usunięcie gonad wycisza również charakterystyczne zachowania związane z płciowym popędem, jak: skowycie, drapanie, próbowanie ucieczek, niepokój, nerwowość. Należy jednak pamiętać, że kastracja nie spowoduje, że agresywne z natury zwierzę nagle stanie się spokojne i ułożone. Zabieg kastracji psa wycisza jedynie jego zachowania związane z popędem seksualnym. Wszystkie inne zachowania wynikające, np. z charakteru pupila, należy zwalczać innymi środkami.

Kastracja psa – wady i zalety

Kastracja psa ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na zabieg. Do plusów zalicza się m.in. trwałą antykoncepcję (która zapobiegnie niechcianym ciążom). Po operacji u suczek zanikają objawy cieczki, czyli krwawienie, czy charakterystyczne zachowania związane z urojoną ciążą. Kastracja psa powoduje brak możliwości wystąpienia u niego bolesnego zapalenia napletka, ale również chroni przed takimi chorobami, jak: rak jądra lub sutka, ropomacicze, choroby prostaty. Zaletą zabiegu jest również ustąpienie agresywnych zachowań związanych z popędem seksualnych, zwłaszcza wśród samców.

Kastrowanie psa niesie za sobą ryzyko powikłań pooperacyjnych – to inwazyjny zabieg i silna ingerencja w gospodarkę hormonalną zwierzęcia, co może spowodować, np. zahamowanie wzrostu u bardzo młodych psów. Po kastracji pies ma również tendencję do tycia , dlatego należy wówczas zwracać szczególną uwagę na sposób żywienia swojego pupila. Czasem zdarza się, że operacja może negatywnie wpływnąć na stan sierści, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia takiej przypadłości jak nietrzymanie moczu.

Kiedy najlepiej zdecydować się na kastrację psa?

Kastracja psa spowoduje nieodwracalną bezpłodność zwierzęcia, dlatego decyzję o zabiegu należy dobrze przemyśleć i poprzedzić badaniami kontrolnymi u weterynarza, na które składają się zwykle: morfologia, ocena stanu zdrowia nerek, wątroby czy badania kardiologiczne. Są to niezbędne czynności, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, a także dobrać odpowiednią dawkę narkozy czy leków po zabiegu. Suczki można poddać zabiegowi ok. 6 miesiąca życia, z kolei samce ok. 7–12 miesiąca życia.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!