Przepis na płatki owsiane dla psa. Jak przygotować owsiankę i jakich dodatków użyć?

Chociaż pies zaliczany jest do drapieżników, które lubią jeść mięso, to od czasu do czasu warto urozmaicić dietę swojego pupila, wprowadzając do niej coś nowego. Właściciele psów często sięgają po warzywa i owoce, zapominając jednak o różnego rodzaju produktach zbożowych. Sprawdź, czy pies może jeść płatki owsiane i jak ich regularne spożywanie wpływa na jego organizm.

Czy płatki owsiane dla psa mogą stać się naturalnym zamiennikiem gotowej karmy? Czy pupil codziennie musi jeść wyłącznie suchą i mokrą karmę? Niektórzy starają się urozmaicać posiłki swoich czworonożnych przyjaciół, dodając do nich warzywa oraz ryż. Nie są jednak pewni, czy pies może jeść np. także płatki owsiane. Okazuje się, że tak! Owsianka to świetne rozwiązanie, które zapewni pupilowi dawkę niezbędnych witamin i minerałów. Jest to również posiłek niezwykle sycący, dlatego nie należy podawać go zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Zobacz, jak przygotować płatki owsiane dla psa i jakie proporcje stosować.

Zobacz też: Pies szwajcarski, czyli appenzeller – charakter, wygląd i choroby rasy >>>

Jak płatki owsiane wpływają na zdrowie psa?

Nikt raczej nie zastanawia się, czy płatki owsiane są korzystne dla zdrowia człowieka. Dla wielu osób jest to podstawowy, najczęściej przygotowywany na śniadanie posiłek. Chociaż niektóre osoby podają w wątpliwość spożywanie kasz i owsianek również przez psy, w rzeczywistości okazuje się, mają one naprawdę wiele cennych właściwości dla ich zdrowia.

Płatki owsiane są znacznie bardziej kaloryczne niż innego rodzaju płatki czy kasze, mają również większą zawartość tłuszczu i białka. Pies, który regularnie je owsiankę, dostarcza organizmowi witaminy A, B, E oraz K. Płatki owsiane są bogate również w inne wartości odżywcze, takie jak fosfor czy żelazo.

Jak przygotować płatki owsiane dla psa? Dwa sposoby

Płatki owsiane dla psa zalewane wrzątkiem

To najprostszy i najszybszy sposób przygotowania płatków owsianych dla swojego czworonoga. Mimo że jest to metoda niewymagająca i nieskomplikowana, owsianka nie traci swoich wartości odżywczych i nadal jest dla psa dobrym źródłem witamin.

Zobacz też:

Najlepsza karma dla buldoga francuskiego – jak ją wybrać? O czym należy pamiętać?

Jak ją przygotować? Wystarczy, że odpowiednią ilość płatków owsianych przesypiesz do garnka lub miski, zalejesz je wrzącą wodą i przykryjesz.

Płatki owsiane mogą mieć formę płynną lub bardziej gęstą. Do przygotowania 500 g owsianki dla psa będziesz potrzebować: 100 g płatków i 400 ml wody (dla owsianki płynnej) lub 100 g płatków i 250 ml wody (dla owsianki gęstej) . Jeśli tylko zalewasz płatki owsiane wrzątkiem, możesz spróbować dodać jeszcze mniej płynu, a w razie potrzeby stopniowo dolewać wodę, aż zostanie całkowicie wchłonięta. Po około 10 minutach płatki osiągają maksimum swoich rozmiarów, praktycznie dwukrotnie zwiększając swoją objętość.

Płatki owsiane dla psa na mleku lub bulionie z dodatkami

Taki sposób przygotowania owsianki dla psa wymaga już nieco więcej czasu. Do zrobienia płatków możesz użyć nie tylko wody, ale również mleka lub mięsnego bulionu. Mleko zalecane jest w przypadku szczeniąt, które w pełni tolerują zawartą w nim laktozę. W przypadku dorosłych psów lepiej zdecydować się na bulion, nie powinno to jednak całkowicie zastąpić owsianki na wodzie (taki posiłek może okazać się zbyt tłusty i ciężkostrawny, tym bardziej, jeśli będzie podawany systematycznie). Niezależnie od wieku psa, można przygotować także owsiankę na bulionie warzywnym , z dodatkiem marchewki, zielonego groszku oraz selera.

Zobacz też: Czy psy mogą pić mleko inne niż matki? Czy je trawią i czy jest dla nich zdrowe? >>>

Kiedy pies nie powinien jeść płatków owsianych? Przeciwwskazania

Nie wszystkie zwierzęta powinny być karmione płatkami owsianymi. Jeśli Twój pupil został wykastrowany lub wysterylizowany, zanim spróbujesz wzbogacić jego dietę o płatki, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który wykluczy istnienie przeciwwskazań do ich spożywania. Płatki owsiane mogą jeść zwierzęta zdrowe i w dobrej kondycji fizycznej. Ze względu na dużą kaloryczność ( w 100 g znajduje się ponad 350 kcal ), psy, które mało się ruszają, mogą stać się po prostu otyłe, co negatywnie wpłynie również na ich zdrowie.

Płatków owsianych nie wolno podawać także psom, które mają na nie alergię. Czasem reakcje alergiczne mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach od regularnego przyjmowania pokarmu, jednak w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, należy natychmiast przestać podawać pupilowi płatki owsiane. Jeśli w kolejnych dniach pojawią się dodatkowe niepokojące objawy, konieczny będzie kontakt z weterynarzem, który zbada psa i potwierdzi występowanie uczulenia.

Mimo dobrych właściwości odżywczych owsianka nie może zastępować pełnoporcjowej karmy lub mięsnego posiłku, może być jedynie dodatkiem.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie