Zakaz kąpieli w Karwii - sinice wracają!

plaża w Karwii nad Bałtykiem
fot. andrzej63/Getty Images
Z powodu kolejnego zakwitu sinic GIS poinformował w czwartek koło południa o zamknięciu dwóch nadmorskich kąpielisk w Karwii. Zakaz kąpieli obowiązuje także nad trzema jeziorami w woj. zachodniopomorskim.

O aktualnej sytuacji w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny. Z danych tych wynika, że w czwartek wczesnym popołudniem, z powodu sinic, nieczynne są oba nadmorskie kąpieliska, jakie zorganizowano w Karwii.

W czwartek wczesnym popołudniem, z powodu zakwitów sinic, które utrzymują się w przybrzeżnej wodzie, nieczynne są dwa nadmorskie kąpieliska w Karwii (Pomorskie). Zakaz kąpieli obowiązuje także nad dwoma jeziorami w woj. zachodniopomorskim.

Sanepid zakazał kąpieli w jeziorach

Zakaz korzystania z wody obowiązuje też w trzech zbiornikach śródlądowych zlokalizowanych na terenie woj. zachodniopomorskiego. Jest to Stawek w Gryficach, gdzie zaobserwowano zakwit sinic oraz kąpieliska Choszczno nad Jeziorem Klukom i Wodna Dolina w Koszalinie, gdzie kąpieli zabronił – na podstawie wyników badań wody - lokalny Sanepid.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk.

Sinice - zakaz wchodzenia do wody

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

Autor: Anna Kobyłka

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości