Ogród

Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon

Ogród

Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon

Wbrew powszechnej opinii jesień to nie tylko czas barwnych opadających liści czy okres przekwitania wielu roślin. Są kwiaty, które z powodzeniem możemy hodować na naszym balkonie także o tej porze roku. Jesienne kwiaty potrafią równie pięknie czarować, co te wiosenne czy letnie.

W naszym artykule przedstawimy Wam najpiękniejsze jesienne kwiaty. Dowiecie się, jakie kwiaty na jesień do ogrodu się nadadzą oraz które kwiaty na jesienny balkon będą najlepsze.

>>> Zobacz także:

Jesienne kwiaty na balkon

Jeśli nie dysponujemy pięknym, dużym ogrodem, i tak możemy cieszyć się jesiennymi kwiatami na balkonie. Jakie rośliny na balkon jesienią? Najlepiej o tej porze roku nadadzą się chryzantemy (chryzantema wielokwiatowa, drobnokwiatowa), złocienie (złocień koreański, krzewiasty) oraz wspomniane wcześniej wrzosy, a także wrzośce. Te ostatnie to wspaniałe jesienne kwiaty doniczkowe. Do uprawy w doniczce nadadzą się zwłaszcza odmiany wzniesione, np. odmiana amethyst, allegro, darkness, melryn, red star, simone czy winter red.

Zobacz także: Wrzosy – uprawa i pielęgnacja w domu. Kiedy przycinać wrzos w doniczce?

Wrzosy lub wrzośce świetnie odnajdą się także w towarzystwie innych roślin. Wystarczy wymienić tu kacankę włochatą, dąbrówkę czy starca popielatego. Jeśli chodzi o chryzantemy, nie należy sadzić ich obok innych kwiatów z racji tego, że chryzantemy lubią się rozrastać. Powinny zatem rozwijać się w pojedynczych donicach. Świetnie na balkonie sprawdzą się także wspomniane w opisie roślin ogrodowych astry, czyli marcinki. Będą ładnie wyglądać w wiklinowych pojemnikach czy rustykalnych, glinianych donicach. Dobrze będą się prezentowały w jesiennych kompozycjach, z orzechami, jabłkami, ozdobnymi barwnymi liśćmi, kukurydzą czy dyniami.

Jesienne kwiaty ogrodowe

Podobnie jak liście na drzewach, jesienne kwiaty cieszą oko wielością barw i kształtów. Jeszcze przez wiele tygodni przed nadejściem zimy możemy radować się z uprawy wielu kwiatów na jesień. Jakie kwiaty na jesień do ogrodu będą najlepsze? Okres jesienny to głównie czas na uprawę wszelkiego rodzaju bylin. Część z nich zakwita wówczas pierwszy raz, reszta natomiast rodzi się na nowo po przycięciu lub po wcześniejszym kwitnieniu. Nie da się ukryć, że rośliny najlepiej kwitną wtedy, kiedy jesień jest ciepła i słoneczna. Część z nich potrafi dotrwać do pierwszych przymrozków. W poniższym zestawieniu zaprezentujemy Wam nazwy jesiennych kwiatów – zobaczcie, które warto hodować w ogrodzie.

  • Astry, zwane także marcinkami. Ich nazwa wywodzi się, jak łatwo się domyślić, od patrona – Marcina – który w październiku obchodzi swoje imieniny. Wśród astrów kwitnących jesienią znajdziemy astry nowobelgijskie, astry krzaczaste i astry nowoangielskie. Te ostatnie potrafią osiągnąć nawet dwa metry. Inaczej jest w przypadku astrów nowobelgijskich – średnio mają około stu centymetrów, a także astrów krzaczastych – zazwyczaj rosną do pięćdziesięciu centymetrów. Marcinki najlepiej odnajdują się na stanowiskach słonecznych, jasnych oraz w glebie próchniczej, wilgotnej i żyznej. Źle znoszą miejsca bardzo suche, gdzie nie kwitną lub zapadają na różne choroby. Astry zazwyczaj występują w odcieniach bieli, koloru niebieskiego, różu i fioletu.
  • Powojniki tanguckie to idealne jesienne kwiaty do ogrodu. Mają bowiem bardzo małe wymagania i szybko rosną. Potrafią osiągnąć wysokość nawet pięciu metrów. Dobrze odnajdują się w niemal każdej ziemi (z wyjątkiem zbyt wilgotnej) oraz w miejscu słonecznym, lekko zacienionym.
  • Rozchodnik okazały – kwitnie od sierpnia do października. Jego kwiaty mają odcień różowy. Prezentują się bardzo efektownie. Kwiat osiąga wysokość około pięćdziesięciu centymetrów. Ma bardzo małe wymagania – odnajdzie się w każdej ziemi. Bardzo dobrze czuje się w miejscach silnie nasłonecznionych.
  • Rudbekia błyskotliwa – roślina kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Ponieważ rośliny te mają bardzo sztywne pędy zakończone bujnymi, dużymi kwiatami, rudbekie to świetne jesienne kwiaty do wazonu. Roślina dobrze czuje się w glebie żyznej i w miejscu nasłonecznionym. To dość wytrzymały i mało wymagający kwiat.
  • Słoneczniczek szorstki kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Przez niemal całą jesień pięknie ozdobi nasz ogród. Ma bardzo małe wymagania – odnajdzie się niemal w każdej glebie i w słonecznym miejscu. To roślina długowieczna – w jednym miejscu potrafi rosnąć przez wiele lat. Warto dodać, że słoneczniczek w bardzo łatwy sposób się rozsiewa i szybko rośnie.
  • Wrzos – nie ma jesiennego ogrodu bez wrzosu. To najczęściej spotykana roślina o tej porze roku. Wrzos kwitnie we wrześniu i październiku, choć są odmiany, które kwitną aż do końca listopada lub w grudniu. Lubi miejsca o dużym nasłonecznieniu. Idealna dla wrzosu jest gleba próchnicza, lekka i kwaśna. Źle czują się w ziemi podmokłej. Podczas intensywnych mrozów należy wrzos ochronić za pomocą okrycia z włókniny.
Co sądzisz o tym artykule?
52
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0