Gwiazdy

Jedna z ulubionych piosenek Adama Małysza ma już 20 lat. Zespół Golec uOrkiestra zdradził kulisy jej powstania

Łukasz Golec, Paweł Golec

Bartosz Krupa/East News

Gwiazdy

Jedna z ulubionych piosenek Adama Małysza ma już 20 lat. Zespół Golec uOrkiestra zdradził kulisy jej powstania

Łukasz Golec, Paweł Golec

Bartosz Krupa/East News

Zespół Golec uOrkiestra jest jednym z popularniejszych na polskiej scenie muzycznej. Na swoim koncie mają wiele przebojów, które do tej pory bywają grane w radiostacjach. Jeden z nich, czyli "Słodycze", skończył w tym roku 20 lat. Słynni bracia zdradzili kulisy jego powstania. 

Jak powstał przebój "Słodycze" Golec uOrkiestry

Każdy z nas nie raz słyszał piosenki zespołu Golec uOrkiestra. Jedną z nich, czyli "Słodycze", można uznać za nieformalny hymn wszystkich miłośników słodkich smakowitości. Piosenka narodziła się dwie dekady temu, a powstały na Równicy w Beskidzie Śląskim teledysk został nawet nominowany do Fryderyków 2000. Z okazji obchodzonego jubileuszu formacji bracia Golcowie zdecydowali się zdradzić kulisy powstania utworu. Okazało się, że inspiracją było zachowanie córki jednego ze współtwórców "Słodyczy", czyli Rafała Golca.

Dziewczynka dostrzegła w lokalu chłopca, który ze smakiem wcinał ciastko i z błyskiem w oku krzyknęła do Taty: "Gdy widzę słodycze, to kwiczę!". Ta spontaniczna deklaracja małej Bogny nie dawała Rafałowi spokoju i tak narodziła się jedna z najbardziej popularnych piosenek Golec uOrkiestry

- pojawiło się na profilu instagramowym formacji.

Co ciekawe, piosenkę tę upodobał sobie również nasz polski skoczek Adam Małysz. Dodawała mu ona dużej dawki pozytywnej energii i motywowała do działania. Piosenka wybrzmiała w Lahti 2001 roku po oddanym przez niego skoku i przyniosła mu wtedy szczęście.

Kariera Golec uOrkiestry

Zespół Golec uOrkiestra powstał w 1998 roku jako Golec Folk Band, by już rok później przybrać ostateczną nazwę. Tworzą go m.in. bracia Paweł i Łukasz Golcowie, żona Łukasza – Edyta Golec czy Jarosław Zawada. Formacja wylansowała wiele przebojów łączących w sobie folk z innymi gatunkami muzycznymi. Nie można nie wspomnieć chociażby o "Lornetce", "Crazy Is My Life", "Ściernisku" czy piosence "Pędzą konie". Mieli też m.in. okazję pożegnać muzycznie papieża Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku. Na tę okazję przerobili swój utwór "Do Milówki wróć", wyśpiewując do Ojca Świętego słowa:

Do Wadowic wróć

Zespół Golec uOrkiestra może się pochwalić muzyczną współpracą z innymi artystami, jak Michał Urbaniak, Bedoes, czy Gromee. Wielokrotnie formacja koncertowała poza granicami Polski, w tym chociażby w Stanach Zjednoczonych, Watykanie, Kanadzie czy w Wielkiej Brytanii. Na swoim koncie mają również liczne nagrody, w tym Fryderyka 1999 za debiut roku.

Utwór "Górą Ty" Golec uOrkiestry, Bedoeas i Gromeego wybrzmiał w ubiegłym roku również w Dzień Dobry Wakacje. Przypominamy występ zespołu:

"Golec uOrkiestra & Gromee feat. Bedoes – 'Górą Ty'"

Zobacz także:

Paulina Krupińska-Karpiel zdradza, jak wyglądało zapoznanie z rodziną męża: "Zaliczyłam dobry start"

Dorota Wellman smutno o wakacyjnym zachowaniu urlopowiczów. "Na plaży człowiek człowiekowi wilkiem"

Małgorzata Foremniak bez makijażu i z czarnym uśmiechem. "Twarz mi blednie, włos mi rzednie, psują mi się zęby przednie"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Co sądzisz o tym artykule?
49
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0