Zwierzęta

Cieczka u psa - objawy, czas trwania, jak sobie z nią poradzić?

pies, szczęście

Brighton Dog Photography/Getty Images

Zwierzęta

Cieczka u psa - objawy, czas trwania, jak sobie z nią poradzić?

pies, szczęście

Brighton Dog Photography/Getty Images

Cieczka jest symptomem gotowości seksualnej zwierząt. Samica w czasie rui wysyła samcom wiele sygnałów, jest dla nich też bardzo atrakcyjna. Cieczka u suczki trwa około kilkunastu dni i pojawia się średnio co 6 miesięcy.

Cykl rozrodczy trwa u suczek nieprzerwanie. Składa się on z 4 następujących faz: Proestrus i Estrus (określanych jako cieczka) oraz Diestrus i Anestrus , gdy pies znajduje się w czasie płciowego spokoju i nie objawia wówczas charakterystycznych symptomów cieczki.

Czym jest cieczka u psa?

Cieczka, nazywana również rują, to aktywny etap cyklu rozrodczego u suk, w trakcie którego staje się ona wyjątkowo atrakcyjna dla samców, przejawiając tym samym chęć i gotowość do prokreacji. Za cały proces odpowiedzialne są hormony. Aktywny cykl rozrodczy suczek składa się z 4 podstawowych etapów: fazy poprzedzającej ruję, rui właściwej, fazy porujowej oraz bezrujowej. W jego trakcie poziom estrogenu, czyli hormonu płciowego, gwałtownie wzrasta, a następnie mocno spada, a komórki jajowe, które są dojrzałe, uwalniają się z pęcherzyków jajnika. Cieczka u suczki to czas, gdy hodowcy psów dobierają odpowiednich samców do rozrodu. Właściciele, którzy nie chcą do tego dopuścić bądź nie mają cierpliwości na zachowanie psa podczas cieczki, mogą rozważyć możliwość wykonania sterylizacji, który jej skutecznie zapobiega. Wówczas zabieg najlepiej wykonać, zanim jeszcze suczka wejdzie w swój pierwszy rujowy cykl, który umożliwia jej zajście w ciążę i tym samym posiadanie potomstwa. Za każdą część cyklu rozrodczego suczek odpowiada inny hormon, który wpływa na zachowanie pupilki. Faza Proestrus przygotowuje suczkę do rozmnażania, Estrus , czyli okres trwania owulacji i największa możliwość zapłodnienia. Faza Diestrus odpowiedzialna jest za utrzymanie ciąży, z kolei ostatnia część cyklu, faza Anestrus , to okres, w którym układ rozrodczy regeneruje siły i odpoczywa przed wejściem w kolejny cykl rozrodczy.

Objawy cieczki u psa

Pierwsza cieczka u psa pojawia się zwykle między 6. a 12. miesiącem życia, należy jednak pamiętać, że suczki dużych i średnich ras dojrzewają nieco wolniej, niż przedstawicielki tych najmniejszych. Nie da się idealnie stwierdzić, kiedy ściśle pojawi się krwawienie, ale jest to bardzo ważny moment, ponieważ jest on uważany za pierwszy dzień cieczki u suczki. W pierwszych dniach zwierzę mocno plami, a wydzielina ma intensywny czerwony kolor. Inne objawy cieczki u psa to, np.: nadmierna dbałość o higienę (suczka intensywnie liże się w miejscach intymnych), częste oddawanie moczu , opuchnięcie sromu, niepokój i nerwowe zachowanie, a czasem gubienie sierści.

Około 10. dnia od pierwszego plamienia, kolor wydzieliny staje się jasnoróżowy, aby później zmienić się na żółty bądź bezbarwny. Wówczas zainteresowanie samców suczką jest największe, a samica intensywnie dąży do kontaktu z nimi, dlatego jest to czas, w którym właściciele powinni szczególnie uważać, o ile nie chcą doprowadzić do niechcianego zapłodnienia, a tym samym urodzenia gromady szczeniaków.

Ile trwa cieczka u psa? Jak często się pojawia?

Suczki przechodzą cieczkę zwykle dwa razy do roku. Każda z nich trwa, mniej więcej, 3–4 tygodnie, a ekstremalnych sytuacjach nawet 6 tygodni. Istnieją również pewne wyjątki, jak psy basenji, których przedstawicielki mają cieczkę jedynie raz w roku. Należy pamiętać, że zakończenie krwawienia, nie oznacza końca cieczki u psa. Suczka w fazę płodności wchodzi około 10. dnia od pierwszego krwawienia i jest wówczas płodna przez mniej więcej 4–5 dni.

Jak poradzić sobie z cieczką u suczki?

Cieczka u suczki to czas, w którym należy sprzątać mieszkanie znacznie częściej, niż robi się to standardowo. W sytuacji, gdy w salonie znajduje się puchaty dywan czy wykładzina, lepiej ją zwinąć na czas rui, aby uniknąć zniszczenia. Wiele suczek w trakcie cieczki bardzo dba o higienę nie tylko swoją, ale również otoczenia, w którym się znajduje, wylizując pozostawione po sobie plamy. Mimo wszystko warto umyć podłogę raz jeszcze. W sklepach zoologicznych bądź na aukcjach internetowych można kupić specjalne majtki dla suczek na cieczkę. Jest to wygodna i praktyczna bielizna dla zwierząt do wielokrotnego użytku. Majtki zwykle wykonane są z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem stretchu. Bielizna posiada specjalny pas, który można regulować, tym samym dopasowując ją do rozmiarów suni, oraz we wnętrzu kieszonkę z siatki, w której umieszcza się wkładki higieniczne. Te należy oczywiście regularnie wymieniać na świeże. Po zakończeniu cieczki u psa warto wyprać w pralce (w wysokiej temperaturze) wszelkie legowiska, kocyki czy ręczniki, na których spał pies.

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
79
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0