Zobacz także: Czym jest dla młodych ludzi przyjaźń?
Czym jest przyjaźń?
Mówi się, że „przyjaźń to jedna dusza w dwóch ciałach”. To dość trafne powiedzenie odzwierciedla prawdę o bliskiej przyjaźni. Jest to swoiste porozumienie dusz, które cechuje się troską o wzajemne dobro. Przyjaciele wiedzą zazwyczaj wszystko o sobie nawzajem, lubią razem spędzać czas i często rozmawiać. W przypadku problemów przyjaciel jest zazwyczaj tą osobą, do której chcemy zwrócić się jako pierwszej w poszukiwaniu wsparcia.
Prawdziwa przyjaźń jednak to nie tylko wzajemne „głaskanie się”. Przyjaciel, widząc, że postępujemy głupio, nieuczciwie czy nierozważnie, nie będzie bał się nam o tym powiedzieć. Naturalnie musimy mieć wtedy świadomość, że nie robi tego, aby nas zranić, ale troszczy się o nas i chce naszego szczęścia. Bezkrytyczna i wciąż potakująca drugiej osobie przyjaźń nie jest wiele warta. Ważne, aby umieć stać w prawdzie przed przyjacielem i samym sobą.
Kasia Kępka i Justyna Kozłowska poznały się 14 lat temu, kiedy razem pracowały w stacji muzycznej. Ich przyjaźń trwa do dziś. Jak obie przyznają:
Kiedyś to były częstsze spotkania. Teraz z dziećmi oczywiście też się spotykamy, ale te spotkania mają może trochę innych charakter. Kiedyś rozmawiałyśmy ze sobą o osobistych problemach, teraz radzimy się a propos dzieci. Pożyczamy sobie rzeczy itp.
Dominika Gwit i Maciej Wilewski poznali się dwa lata temu w teatrze. Mieli zagrać w tej samej sztuce. Zaprzyjaźnili się, kiedy podróżowali po Polsce ze spektaklem.
>>>Zobacz też: Ilona Ostrowska i Karolina Ferenstein-Kraśko: Czy istnieje recepta na to, jak znaleźć przyjaciela?
Różne oblicza przyjaźni
Przyjaźń może mieć różne oblicza, które zmieniają się najczęściej z biegiem czasu. Najintensywniej odczuwamy ją w wieku nastoletnim – bliskie przyjaciółki trzymają się za ręce i często okazują sobie czułość. Dzielą się nawzajem swoimi największymi sekretami, spotykają nie tylko w szkole, ale również i po niej. Wspólnie uczą się, bawią i przeżywają różne przygody – są zawsze razem. Z biegiem życia ta fizyczna bliskość między przyjaciółmi ulega rozluźnieniu. Wkraczanie w dorosłe życie może doprowadzić do rozluźnienia relacji. Różne uczelnie, miejsca pracy, w końcu zakładanie własnej rodziny. Pomimo fizycznego oddalenia można nadal utrzymywać relację z drugą osobą, chociaż na pierwszy plan przechodzą sprawy dnia codziennego – ważniejszy staje się mąż, obowiązki zawodowe czy dzieci.
Już w sytuacji, kiedy nasze drogi się rozchodzą, można powiedzieć, że jest to przyjaźń na odległość. Jest to naturalna kolej rzeczy, która jednak nie przeszkadza w utrzymywaniu relacji. Kontakty, pomimo że rzadsze, mogą nadal przynosić wiele dobrego obu stronom. Wtedy w towarzystwie przyjaciela można odpocząć, omówić ważne dla nas nawzajem tematy i podzielić się doświadczeniami. Gdy przyjaciele zakładają rodziny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby utrzymywać relację. Ciekawym pomysłem są wspólne wakacje i wycieczki. Przy okazji buduje się przyjaźń między dziećmi.
Zobacz także: Przyjaciółki, które połączył czołg
Przyjaźń na odległość – jak ją utrzymać?
Bardzo często zdarza się, że przyjaciel lub przyjaciółka zmieniają miejsce zamieszkania z różnych powodów. Może to być założenie rodziny, wyprowadzka z rodzicami, wyjazd na studia czy do pracy. Pomimo fizycznego rozdzielenia nadal mamy mnóstwo narzędzi, które pozwolą na częste kontakty, a to właśnie one są w przyjaźni najważniejsze. Do utrzymania przyjaźni na odległość potrzebne są chęci i starania obu stron. Ważne, aby znaleźć czas na regularne kontakty – rozmowy telefoniczne, za pośrednictwem Skype czy innych komunikatorów internetowych. Jeśli zależy nam na utrzymaniu przyjaźni, należy pokazać drugiej osobie, że nadal może liczyć na nasze wsparcie w różnych sytuacjach, choćby to była zwykła rozmowa.
Dla drugiej osoby ważne i bardzo cenne będzie zaangażowanie w kluczowych momentach życia. Zróbmy więc wszystko, aby móc uczestniczyć w ślubie przyjaciółki, nawet jeśli mieszka daleko, a wyjazd będzie kosztowny. Bądźmy gotowi do pomocy i wsparcia, kiedy zachoruje lub umrze ktoś bliski z jej rodziny. Najlepiej jest zapytać wprost – „Czy potrzebujesz pomocy?” „Czy mam do Ciebie przyjechać?”, „Czego potrzebujesz?”. Jeśli przyjaciółka czy przyjaciel nie chce naszego wsparcia, nie narzucajmy się i nie bierzmy tego do siebie. Ludzie różnie reagują na trudne sytuacje.
Przyjaźń na odległość wzmacniają spotkania – nie oznacza to jednak, że musimy wsiadać w pociąg lub samolot co weekend. Najlepiej ustalać ich częstotliwość w taki sposób, aby nie kolidowała z żadnymi ważnymi obowiązkami i czasem dla rodziny. Przyjaźń wzmacniają wspólne podróże i odkrywanie nowych miejsc. Jeśli przyjaciółka lub przyjaciel mieszka na co dzień w Londynie, warto umówić się na wspólny weekend np. w Paryżu. Miłym gestem przyjaźni jest również zapraszanie do siebie – na weekend, urlop czy po prostu kilka dni.
Więcej:
- Nosowska i Kulesza poznały się jako 3-latki! Ich przyjaźń trwa do dziś
- O pięknej i wyjątkowej relacji - matki i córki
- Czy trudno być starszą siostrą? Siostry Bohosiewicz zdradzają sekret udanej relacji w rodzeństwie
Autor: Filip Yak