Styl Życia

Na czym polega taniec bollywood? Tajniki indyjskiego tańca miłości

Indie - turystyka, podróże

Maodesign/Getty Images

Styl Życia

Na czym polega taniec bollywood? Tajniki indyjskiego tańca miłości

Indie - turystyka, podróże

Maodesign/Getty Images

Indyjski taniec bollywood to połączenie tradycyjnych tańców hinduskich z nowoczesnymi technikami tanecznymi. Wynik tej kombinacji jest niezwykły – taniec bollywood jest bardzo ekspresyjny, pełen radości i pozytywnej energii. Jak się go nauczyć?

Skąd pochodzi technika taneczna bollywood? Taniec – jak sama nazwa wskazuje – związany jest z indyjskim przemysłem filmowym i odgrywa w hinduskich filmach ogromną rolę (Bollywood to kompilacja słów: Hollywood i Bombaj). Za pomocą skomplikowanych, bardzo ekspresyjnych układów choreograficznych tancerze wyrażają swoje emocje i podkreślają przebieg akcji filmu. Popularność hinduskich filmów w Polsce zaowocowała również wzrostem popularności bollywoodzkiego tańca. Jak wygląda jego nauka?

Na czym polega indyjski taniec bollywood?

Taniec bollywood jest nieodłącznym elementem indyjskich filmów – pomaga aktorom wyrażać emocje i opowiadać historie. Skomplikowane układy choreograficzne stanowią istotną część fabuły, przez co niektóre bollywoodzkie filmy mogą trwać nawet 4 godziny. Sama nazwa "bollywood" jest umowna i odnosi się do indyjskiego przemysłu filmowego, którego niekwestionowanym centrum od lat 70. jest Bombaj. Stąd zbitka słowna, łącząca kolebkę kina, czyli Hollywood i centrum kina indyjskiego. Sami Hindusi nie lubią tego określenia – zamiast o bollywood mówią więc o kinie hindi lub hindi–urdu.

Czym wyróżniają się układy choreograficzne bollywood? Taniec w indyjskich filmach stanowi ekspresję czystej radości i witalności – bollywood dance to jeden z najbardziej ekspresyjnych tańców filmowych świata. Jego główną rolą jest radosne, szczere i – szczególnie w odbiorze europejskiego widza – nieco naiwne opowiadanie o aktualnym stanie emocjonalnym bohaterów. Układy choreograficzne łączą w sobie cechy technik tanecznych wschodu i zachodu. W jednym układzie możemy więc znaleźć nawiązania do tradycyjnych tańców hinduskich (kathak, kuchipudi) i tańca nowoczesnego (hip-hop, dance, pop). Ważną rolę w tańcu bollywoodzkim odgrywają ruchy bioder, ramion, szyi i głowy, a także odpowiednia mimika. Bollywood dance na pozór może więc wydawać się żywiołowym, spontanicznym pląsem – w rzeczywistości jest to jednak skomplikowany, doskonale przemyślany układ choreograficzny i efekt pracy wielu profesjonalistów.

Zarówno ze względu na dynamikę, energię i zmysłowy potencjał samego tańca, jak i rosnącą popularność bollywoodzkich filmów poza granicami Indii, bollywood dance trenuje coraz więcej osób na całym świecie. Szkoły tańca i kluby fitness w Europie i Stanach Zjednoczonych coraz częściej mają go w swojej ofercie. W Polsce zainteresowanie bollywood dance zaczęło się po emisji filmu Czasem słońce, czasem deszcz, który cieszył się w naszym kraju ogromną popularnością i podbił serca widzów. Jak wygląda nauka tego tańca?

Jak wygląda nauka bollywoodzkiego tańca?

Coraz więcej polskich szkół tańca wzbogaca swoją ofertę o kurs bollywood dance. Jak wyglądają zajęcia? Zwykle prowadzone są w dwóch trybach – możemy więc wybierać między grupą dla początkujących i grupą zaawansowaną. Początkujący zapoznają się z podstawowymi ruchami bollywood dance i odtwarzają proste układy. Grupy zaawansowane mogą odtwarzać układy z ulubionych filmów lub tworzyć własne kombinacje za pomocą wcześniej poznanych ruchów.

Bollywood dance różni się od większości znanych nam tańców – od nauczyciela wymaga zaś specjalnego przygotowania i umiejętności tworzenia układów choreograficznych. Jak w praktyce wyglądają zajęcia tańca bollywood? Muzyka pochodzi najczęściej z wybranego wcześniej przez grupę indyjskiego filmu – uczestnicy na zajęciach uczą się zazwyczaj konkretnego układu choreograficznego. Taniec bollywoodzki nie wymaga partnera, choć niektóre układy można tańczyć również w parach. Najczęściej oferta zajęć skierowana jest do pań, które przy okazji nauki tańca mogą kształtować poczucie własnego piękna i wyrażać emocje.

W jakim stroju najlepiej tańczyć bollywood dance? Najważniejsze, aby strój był wygodny i nie krępował naszych ruchów – taniec bollywoodzki będzie bowiem wymagał od nas dużej dynamiki. Warto ubrać się w szeroką spódnicę i krótką bluzkę w stylu indyjskim, gesty i figury bollywood dance wyglądają bowiem bardziej efektownie, jeśli są podkreślone odpowiednim ubiorem. Przydatnym – choć niekoniecznym – elementem ubioru będzie także wiązana na biodrach chusta do tańca bollywood, która podkreśli zmysłowe ruchy bioder za pomocą specjalnych dzwoneczków. Pod koniec kursu uczestniczki przeobrażają się w bohaterki filmu, z którego pochodził układ – i prezentują efekt swojej pracy na specjalnym pokazie.

Nie żyje gwiazda Bollywood Irrfan Khan. Aktor przegrał walkę z rakiem

Zobacz także:

Taniec Rock and Roll – charakterystyka stylu tańca

Romantyczny taniec Ani i Roberta Lewandowskich: "Nadejdą lepsze dni". Nagranie podbija sieć

Znaczenie snu: taniec z mężczyzną, kobietą. Jaką ma symbolikę sen o tańcu?

Co sądzisz o tym artykule?
59
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0