„Sztuki walki” Ani Lewandowskiej. Kobiety, które skaczą ze spadochronem

Ania Lewandowska od kilku miesięcy jeździ po Polsce, gdzie spotyka się z różnymi grupami kobiet, które ją inspirują. W kolejnej odsłonie cyklu „Sztuki Walki” trenerka spotkała się z kobietami, które skaczą ze spadochronem. Czy czasem towarzyszy im strach?

"Sztuki walki" - projekt Anny Lewandowskiej

"Sztuki Walki" to cykl spotkań Ani Lewandowskiej z niezwykłymi kobietami, które pokazują i udowadniają, że w grupie są silniejsze. Inspirują i motywują się wzajemnie. Są bohaterkami, o których głośno się nie mówi. W ramach swojego programu Anna Lewandowska spotkała się z kobietami, które skaczą ze spadochronem.

Zobacz też:

Skoki ze spadochronu

Skoki spadochronowe należą do grupy najpopularniejszych sportów ekstremalnych. Co roku decyduje się na nie coraz większa ilość osób, które chcą poczuć prawdziwą adrenalinę i pokonać swój lęk. Wraz ze wzrostem zainteresowania skokami, zwiększa się również liczba szkół, które świadczą tego typu usługi. Najczęściej oferowany jest skok na spadochronie w tandemie, z uwagi na mniejszą ilość wymogów i procedur potrzebnych do przejścia.

Jeśli interesują nas skoki indywidualne, musimy przygotować się na długi proces nauki – wiele godzin szkoleń i kursów, liczne skoki tandemowe i przede wszystkim badania, które stwierdzą, czy nie posiadamy żadnych przeciwwskazań. Obecnie najpopularniejsza metoda nauki to AFF – Accelerated FreeFall , będąca kursem przyspieszonym. Ile kosztuje skok ze spadochronem? Cena różni się w zależności od tego, czy wykonujemy skok tandemowy czy indywidualny. Kursy również są dostępne w różnych wariantach cenowych.

Skok spadochronowy w tandemie – co warto wiedzieć?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy warto rozpocząć kurs skoczka spadochronowego , na początku najlepiej sprawdzić, jak czujemy się w powietrzu podczas skoku w tandemie. Nie tylko dowiadujemy się, jak wygląda cała procedura, ale dodatkowo doświadczamy tej samej adrenaliny. Możemy całkowicie skoncentrować się na przeżywanych emocjach, bez konieczności pilnowania sprzętu i toru lotu. Tego typu skok ze spadochronu nie wymaga odbycia żadnych specjalistycznych badań, ani kursów. Jedyne przeciwwskazania dotyczą dolegliwości związanych z układem oddechowym, krążenia i poważnych problemów z kręgosłupem. Jak wygląda to w praktyce? Po przybyciu na miejsce, w którym odbędzie się skok ze spadochronem, przechodzimy krótki, około półgodzinny instruktaż, z którego dowiadujemy się, jaką pozycję powinniśmy przyjąć i jak wygląda przebieg skoku, począwszy od rodzaju przypięcia aż po moment lądowania. Konieczne jest podpisanie oświadczenia, w którym potwierdzamy znajomość ryzyka i deklarujemy brak przeciwwskazań do odbycia skoku.

Co ze strojem? Skąd wziąć potrzebne rzeczy? Przed skokiem otrzymamy kombinezon, kask oraz specjalne okulary. Warto ubrać wygodne buty i sportowy strój. Skok ze spadochronem to pomysł na świetny i niecodzienny prezent. Jeśli wiemy, że bliska nam osoba lubi adrenalinę i sporty ekstremalne, będzie to najlepszy wybór, który obdarowany zapamięta do końca życia. Po krótkim instruktażu i przebraniu, wchodzimy do samolotu, który wzlatuje na wysokość około 4000 metrów. W trakcie lotu trwającego około 15 minut, za pomocą uprzęży zostajemy przypięci do instruktora. Zawodowy skoczek spadochronowy zazwyczaj ma na swoim koncie setki, a nawet tysiące skoków, zarówno indywidualnych, jak i tandemowych. Nie musimy więc obawiać się o jego umiejętności. Gdy znajdziemy się na wymaganej wysokości, wraz z instruktorem zbliżamy się do wyjścia z samolotu. Skoki spadochronowe w tandemie umożliwiają spadanie przez niecałą minutę. Gdy znajdziemy się na odpowiedniej wysokości, instruktor otwiera główny spadochron i unosimy się w powietrzu jeszcze około 10 minut. Co ciekawe, podczas lotu mamy możliwość samodzielnego kierowania. Samym lądowaniem kieruje już nasz instruktor. Koszt skoku ze spadochronem to suma około 700 złotych. Nieco tańszy jest grupowy tandem. Skok może być dodatkowo nagrywany i fotografowany.

Szkoła spadochronowa – skoczek i jego szkolenie

Jeśli zależy nam na samodzielnym oddawaniu skoków, należy zapisać się na jeden z przyspieszonych kursów AFF. Podczas szkolenia, nie tylko zyskamy niezbędne podstawy teoretyczne, ale dodatkowo oddamy kilka skoków, wpierw w asyście instruktora, potem solo. Na początek przechodzimy wszystkie badania lekarskie, wypełniany zgłoszenie i uiszczamy opłatę. Ile kosztuje skok ze spadochronem w tym przypadku? Kurs teoretyczny wiąże się z wydatkiem rzędu 500 zł. Praktyka jest nieco droższa. W zależności od liczby instruktorów (1 lub 2), zapłacimy odpowiednio około 500 i 700 zł za skok. Ich liczba zależy od naszych predyspozycji i postępów. Kurs kończy się egzaminem, podczas którego sprawdzane jest ułożenie ciała skoczka i ruch w powietrzu.

Najwyższy skok ze spadochronu został oddany z wysokości ponad 41 km w 2014 roku przez Alana Eustace’go, wiceprezesa Google. Prędkość jego lotu wyniosła ponad 1300 km/h. Na stratosferę wyniósł go ogromny balon wypełniony helem. Eustace pobił dotychczasowy rekord skoku ze spadochronem ustanowiony w 2012 roku przez Felixa Baumgartnera, który odbywał się z wysokości blisko 39 km. Co ciekawe, podczas tradycyjnego skoku w tandemie, prędkość wynosi 200 km/h.

Osoby, które decydują się na tego typu aktywności, muszą pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim musimy całkowicie zawierzyć instruktorowi i trzymać się jego poleceń. Na ile bezpieczny jest skok ze spadochronem? Ryzyko jest związane z niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi. Jeśli pada deszcz, jest mgła lub bardzo silny wiatr, zazwyczaj skoki zostają odwołane. Jeśli chodzi o kwestię sprzętu i nieotwarcia się spadochronu w odpowiednim momencie, instruktorzy są przeszkoleni na wypadek takich sytuacji. Statystyki jasno pokazują, że liczba wypadków w skali roku jest bardzo mała. Jeśli mamy możliwość i środki, warto zdecydować się na taką formę aktywności. Ciekawą opcją jest również skok ze spadochronem dla dwojga. Silne emocje gwarantowane!

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!