Z kamerą DDTVN wybraliśmy się do wsi Gąbin, gdzie jałówka "Pistacja" urodziła właśnie czworaczki. To ewenement na skalę światową. Krowa to bardzo towarzyskie zwierzę. W dawnych wierzeniach uznawana była za symbol dobrobytu, w Indiach nadal uważana jest za zwierzę święte. Jest ona też bardzo wdzięcznym obiektem do rysowania. Jak narysować krowę krok po kroku? Wyjaśniamy.
Rysunek krowy to ciekawe zadanie dla młodych artystów rozpoczynających swoją przygodę ze sztuką. Pracę najlepiej zacząć od poznania teorii, jak namalować krowę.
Zobacz też: Krowy z Deszczna uratowane! Nie trafią na ubój! >>>
Jak narysować krowę – podstawowe zasady
Rysunek krowy rozpoczynamy od jej głowy. Ma ona owalny kształt, nieco szerszy u dołu i węższy u góry. Następnie po lewej i prawej stronie głowy dodajemy uszy. Mniej więcej w ⅓ długości, licząc od dołu, dodajemy owalną linię, która stanowić będzie granicę jej pyska. Na tym polu rysujemy dwie krótkie pionowe kreski symbolizujące nos oraz niewielką poziomą, która stanowić będzie usta. Dwa zaczernione, małe okręgi uzupełniają oczy. Po dorysowaniu rogów głowę krowy mamy gotową. Teraz przystępujemy do rysunku reszty ciała. Linie pleców zaczynamy wyprowadzać mniej więcej w ⅔ wysokości głowy i w odpowiednim miejscu, lekkim zaokrągleniem, sprowadzamy ją w dół pod kątem 90 stopni. Linie zadu kończymy wyrysowaniem tylnej nogi. Następnie rysujemy kształt brzucha, który łagodnie przechodzi w dwie przednie nogi. W kolejnym kroku rysujemy ogon i wymiona. Teraz pozostaje już tylko dodać linie na grzbiecie, które tworzą charakterystyczne dla krowy łaty. Można jeszcze dodać kilka linii krajobrazu, które stworzą łąkę oraz wzgórza i już wiemy, jak się rysuje krowę krok po kroku.
Jak nauczyć dzieci rysować krowę?
Aby zachęcić młodych artystów do rysowania zwierząt, warto zacząć od prostego rysunku krowy. Na środku kartki rysujemy duży, owalny kształt w pozycji poziomej. Po lewej stronie dodajemy kolejny owalny kształt, tym razem w pozycji pionowej, który stanowił będzie głowę krowy. Trzeba go podzielić w wysokości około 1/3 owalną linią, która oznaczać będzie krowi pysk. Po lewej i prawej stronie głowy dodajemy uszy. Najlepiej wyglądać będą w kształcie liścia z linią w środku, co oddzieli małżowinę uszną. Po narysowaniu czterech walcowatych kształtów symbolizujących nogi możemy dorysować oczy, rogi oraz charakterystyczne plamki na grzbiecie. Ostatnie elementy, które uzupełniają obraz krowy, to wymię, ogon oraz dwa owale na pysku, które obrazują nos. Jeżeli ma to być jedynie szkic krowy, to rysunek jest gotowy. Możemy też go pokolorować – łaty, końcówkę ogona oraz kopyta krowy na kolor czarny, wymię, wnętrze uszu oraz pysk na kolor różowy, a rogi na kolor brązowy. O ile oczywiście młody artysta nie będzie miał innej wizji.
Zobacz też: Pingwin albinos w gdańskim zoo. To ewenement na skalę światową >>>
Jak się rysuje krowę bajkową?
Aby zachęcić dzieci do rysowania, nie zawsze trzeba rysować zwierzęta tak, jak występują one w naturze. Można np. zacząć od rysowania zwierząt takich, jakie są wyobrażane w bajkach czy kreskówkach. Jak więc rysować zwierzęta dla dzieci krok po kroku? Przedstawmy to na przykładzie krowy.
Rysunek zaczynamy od niedużego owalu, który będzie głową krowy. W pewnej odległości poniżej rysujemy kolejny owal, który stanowił będzie tułów zwierzęcia. Teraz łączymy tułów z głową dwiema prostymi liniami, przy czym wychodzić one muszą z boków tułowia i dochodzić skośnie do głowy. Teraz nasz rysunek ma kształt grzybka. Na głowie dodajemy mały owal, który wyglądem przypomina czapkę. Teraz oba owale łączymy poprzez usunięcie niepotrzebnych linii, dzięki czemu powstanie głowa krowy o nieregularnych kształtach. Podobnie postępujemy z owalem dolnym i ścieramy gumką jego wewnętrzną część do granicy linii prostych. Na dole tułowia dodajemy dwie krótkie, rozszerzające się ku dołowi nogi. Na końcu poziomymi, krótkimi liniami oznaczamy kopyta. Jako że jest to krowa bajkowa i możemy puścić wodze fantazji, zwierzę to rysujemy w pozycji stojącej. Dlatego przednie kończyny będą usytuowane w górze. Lewa będzie uniesiona, a prawą krowa będzie się podpierać w boku. Za pomocą nieco ugiętych linii dorysowujemy również na nich kopyta. Na środku brzucha dodajemy owal, który stanowił będzie wymię. Przechodzimy teraz do uzupełnienia głowy. Po lewej i prawej stronie rysujemy rogi, a po ich zewnętrznych stronach uszy. Dorysowujemy oczy – krowa ma duże oczy, wobec tego przedstawiamy je jako trzy okręgi zawierające się jeden w drugim, odpowiednio zmniejszające się. Poniżej oczu dodajemy dwa owale, które będą nosem naszej krówki. Pod nosem dodajemy uśmiech, a wnętrze oka, które będzie źrenicą, zaczerniamy. W następnym kroku rysujemy wymię. Między rogami dodajemy fragment sierści, który przypominać ma grzywkę. Na całym ciele krowy i na głowie rysujemy łaty różnej wielkości. Dwa ostatnie elementy naszego rysunku to długie rzęsy oraz dzwoneczek umieszczony na szyi. Teraz możemy zaproponować dziecku pokolorowanie krowy w dowolny sposób. Dzięki takiej wprawce dzieci z pewnością wiedzieć już będą, jak się rysuje krowę.
Zobacz też: Trening medyczny w zoo. Jak wytrenować żyrafę? >>>
Autor: Bernadetta Jeleń