Pingwin albinos w gdańskim zoo. To ewenement na skalę światową

W gdańskim zoo przyszedł na świat pingwin albinos. Dlaczego pracownicy ogrodu musieli go oddzielić od stada? Czy to pierwszy albinos, który urodził się w europejskim zoo? W Gdańsku był reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

Biały pingwin przyszedł na świat w grudniu 2018 roku. Jego narodziny to ewenement na skalę światową. Gdańskie zoo jest obecnie jedyne na świecie, które może pochwalić się albinosem. Jednak albinotyczny osobnik żył już kiedyś w jednym z europejskich ogrodów:

Według naszej wiedzy, kilka lat temu biały pingwin wykluł się w zoo w Bristolu. Niestety żył tylko trzy lata.

- powiedział dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego Michał Targowski.

>>> Zobacz także:

Niedźwiedzica seniorka - uratowana dzięki innowacyjnej terapii!

Krowa na kuracji odchudzającej. Zrzuciła 100 kg!

Esther. 290-kilogramowa świnia, która kocha modę

Oprócz koloru piór, skóry oraz oczu, pisklę zachowuje się zupełnie tak samo, jak inne tego gatunku. Niestety gdański albinos musiał zostać oddzielony od stada, ponieważ inne pingwiny nie tolerują odmienności. Ma do dyspozycji własny wybieg. Dzieli go z rodzicami i pingwinami, które nie przejawiają wobec niego agresji. Pracownicy zoo mają jednak nadzieję, że któregoś dnia pingwin albinos będzie w końcu zaakceptowany przez wszystkie osobniki.

Zrobimy wszystko, aby trafił w końcu do stada i był zaakceptowany.

- powiedział Michał Krause, kierownik sekcji ptaków w gdańskim zoo.

W naturalnym środowisku pingwiny albinosy mają jeszcze trudniej. Nie tylko są narażone na agresję ze strony pobratyńców, ale również częściej zapadają na choroby. Są też pierwszym celem ataków drapieżców, ponieważ ich białe pióra rzucają się w oczy.

Gdański albinos jest przedstawicielem pingwinów tońców, które na wolności żyją u wybrzeży południowej Afryki. Są gatunkiem monogamicznym i mogą dożyć nawet 20 lat.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości