Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Infekcje intymne u dziewczynek i nastolatek. Jak je rozpoznać i leczyć?

mama wspiera i przytula córkę na parapecie

Justin Paget/Getty Images

Infekcje intymne

Infekcje intymne u dziewczynek i nastolatek. Jak je rozpoznać i leczyć?

mama wspiera i przytula córkę na parapecie

Justin Paget/Getty Images

Układ rozrodczy kobiet narażony jest na różnego typu zagrożenia, w tym infekcje intymne, już od najwcześniejszych lat życia. Przyczyn może być wiele. Część stanowi ryzyko wyłącznie w danym etapie rozwoju kobiecego ciała, inne przez całe życie. Jak rozpoznać i leczyć infekcje intymne u małych kobiet?

Przyczyny powstawania infekcji intymnych u dziewczynek

Infekcje intymne przydarzają się dziewczynkom z kilku przyczyn. Część z ich wynika z budowy ciała, które jest jeszcze nie do końca rozwinięte. Jajniki dziewczynek nie wytwarzają jeszcze estrogenów, które pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania. Z tego względu skóra w pochwie i wokół niej jest cieńsza, delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia. Również znajdujący się wewnątrz pochwy nabłonek jest nie do końca rozwinięty, przez co mniej trwały. To z kolei powoduje większą podatność dróg rodnych na urazy i zakażenia. Sprzyja temu również brak poduszeczek tłuszczowych warg sromowych oraz włosów łonowych, które u dorosłych kobiet stanowią dodatkową ochronę.

Nie bez znaczenia pozostaje mniejsza świadomość lub nawet jej brak w kwestii przestrzegania zasad higieny osobistej. Przyczyną pojawienia się podrażnienia lub infekcji intymnej może być wówczas:

  • nieumiejętne, niedokładne podcieranie się
  • dotykanie miejsc intymnych brudnymi rękami
  • nieregularne zmienianie bielizny
  • niewłaściwe kosmetyki – z np. niekorzystnym dla flory bakteryjnej pochwy pH, perfumowany papier toaletowy
  • pasożyty takie jak owsiki
  • ciało obce - np. kawałek papieru toaletowego.

Jak zapobiec dziewczęcym infekcjom intymnym?

Aby zapobiec pojawianiu się infekcji intymnych, należy od najwcześniejszych lat zaszczepiać w dziecku nawyki i zasady higieny osobistej i nie tylko. Należy uczyć częstej zmiany bielizny, prawidłowego wycierania pupy (od przodu do tyłu) i wyjaśniać, dlaczego to ważne. 

Dorosłe kobiety, które wychowują te mniejsze, powinny pamiętać również o sobie i z taką sama troską podchodzić do własnych miejsc intymnych. Wsparciem i źródłem eksperckiej wiedzy w tym temacie jest strona internetowa marki Gynoxin®.  Poza wartościowymi poradami, zawiera informacje dotyczące dostępnych bez recepty kapsułek dopochwowych - Gynoxin® Optima i Gynoxin® Uno - które leczą infekcje intymne i pomagają pozbyć się przykrych objawów, tym samym wspomagając utrzymanie wrażliwych miejsc intymnych kobiet w zdrowiu.

jak uniknąć infekcji intymnych?

mat. prasowe 

Jak rozpoznać infekcję intymną u dziewczynki?

Jednym z najczęściej występujących objawów infekcji intymnej u kobiet dorosłych, nastolatek i dziewczynek są upławy. Zostawiają ślady na bieliźnie i mogą mieć barwę o różnej intensywności – od jasnej po brązową. Czasami upławom towarzyszy również intensywny, nieprzyjemny zapach.

Inne objawy, które mogą oznaczać pojawienie się infekcji intymnej u dziewczynki:

  • świąd, a przez to częste drapania okolic intymnych
  • pieczenie i ból, niekiedy nasilające się w trakcie oddawania moczu
  • częste, czasami niekontrolowane oddawanie moczu (u mniejszych dziewczynek).

Jak leczyć?

Nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego nie należy ich lekceważyć. Z problemami zdrowotnymi dzieci rodzice i opiekunowie najczęściej zgłaszają się do lekarza pediatry. Jeśli dana dolegliwość nie ma podłoża ginekologicznego, czasami taka wizyta może wystarczyć. 

Niekiedy jednak niezbędna może okazać się pomoc ginekologa dziecięcego, a tego typu specjalistów nie ma zbyt wielu. Wówczas pomocy udzielają lekarze ginekologii, którzy zajmują się również zdrowiem dorosłych pacjentek. Dziewczynkom najczęściej przypisywane są odpowiednio dobrane kremy i tabletki, ale niekiedy również preparaty dopochwowe.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: (A, B) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B) Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
60
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0