Infekcje intymne występują również u małych dziewczynek. Co je wywołuje?

dziewczynka z mamą u lekarza
Jak leczyć infekcje intymne u małych dziewczynek?
Źródło: YakobchukOlena/Getty Images
Infekcje intymne, choć nie tak często jak u dorosłych kobiet, zdarzają się również u dziewczynek jeszcze przed okresem dojrzewania. Co je wywołuje? Jakie dają objawy? Kiedy konsultacja z lekarzem jest absolutnie konieczna? Zapytaliśmy o to prof. Agnieszkę Drosdzol-Cop, ginekologa dziecięcego.

Infekcje u dziewczynek. Co jej wywołuje?

Wbrew pozorom infekcje intymne przytrafiają się nie tylko dorosłym kobietom, ale także małym dziewczynkom. Trzeba jednak podkreślić, że czynniki, które je wywołują, nie są takie same. – W przypadku dziewczynek w okresie tzw. ciszy hormonalnej do rozwoju infekcji najczęściej dochodzi wskutek przeniesienia chorobotwórczych bakterii z układu oddechowego na części intymne – mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, ginekolog dziecięcy, Przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej PTGiP, kierownik jedynego w Polsce Oddziału Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej w Katowicach. W praktyce oznacza to, że dziewczynka, która choruje np. na anginę lub zapalenie gardła – najczęściej na rękach – przenosi patogeny na części intymne.

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Rozwojowi infekcji mogą sprzyjać budowa części intymnych, pewne predyspozycje genetyczne, słabsza odporność (niemająca związku z żadną chorobą), otyłość, a także to, czy i jak dziewczynka przestrzega zasad higieny. Choć części intymne powinny być myte codziennie, to rodzice bardzo często nie biorą tych zaleceń na poważnie. – Zdarza się, że w obawie przed przeziębieniem, zwłaszcza w chłodniejsze dni, rodzice mówią dziecku, że skoro jest zimno, to nie musi się myć. To zły kierunek. Okolice intymne, okolice odbytu trzeba myć każdego dnia. Dziecko powinno być uczone właściwej higieny od małego – dodała specjalistka.

Infekcje intymne u dziewczynek. Jakie dają objawy?

Infekcja najczęściej obejmuje zewnętrzne części intymne. Ze względu na ciszę hormonalną niezwykle rzadko zdarza się, aby choroba objęła pochwę czy szyjkę macicy. Do najbardziej charakterystycznych objawów infekcji należą świąd, pieczenie. W niektórych przypadkach pojawiają się upławy. Zazwyczaj mają nieprzyjemny zapach oraz żółtą lub zielonkawą barwę.

Choć mogłoby się wydawać, że dziecko, które czuje dyskomfort w obrębie części intymnych, zgłosi problem rodzicom, to takie sytuacje są rzadkością. W ogromnej większości przypadków to rodzic, np. podczas kąpieli dziecka spostrzega, że dzieje się coś niepokojącego. – Zauważa, że dziecko nie chce w czasie kąpieli myć okolic intymnych. Niektóre dziewczynki wstrzymują oddawanie moczu czy stolca, a to może doprowadzić do zaparć. Co gorsza, w niektórych przypadkach ta blokada pozostaje nawet po wyleczeniu infekcji i powrót do stanu sprzed choroby jest bardzo trudny – mówiła ginekolożka.

Rodzic powinien mieć również świadomość, że podobne objawy w niektórych przypadkach nie mają związku z infekcją. Może się zdarzyć, że zmiana detergentu do mycia ciała, niewłaściwa bielizna doprowadzą do podrażnienia. Niekiedy zaczerwienie, świąd czy pieczenie są sygnałem, że dziecko ma pasożyty (w szczególności owsiki) lub rozwija się u niego poważna choroba. Nie można też zapominać, że takie objawy mogą być wynikiem wykorzystywania seksualnego. Dlatego – niezależnie od przyczyny – wystąpienie takich dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.

Jak leczyć infekcje intymne?

Wielu rodziców szuka pomocy u pediatrów lub ginekologów, którzy nie zajmują się dziećmi. Specjaliści ci najczęściej z automatu przepisują leki przeciwgrzybicze, tymczasem u tak małych dziewczynek grzybica nie występuje. – Choć taka kuracja okazuje się skuteczna, bo zwykle mamy do czynienia ze zwykłym podrażnieniem, a przepisywane leki miejscowe – także te bez recepty – poza substancją czynną mają świetną bazę (tj. np. wazelinę, lanolinę) lub dodatek sterydu i to ona łagodzi dolegliwości, a nie lek przeciwgrzybiczy. Do tego wielu lekarzy po zakończeniu leczenia przepisuje dziecku probiotyki, tylko że w przypadku dziewczynek przed okresem dojrzewania, u których flora bakteryjna pochwy jest pozbawiona pałeczek kwasu mlekowego, taka kuracja nie ma sensu – mówiła.

Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wizyta u ginekologa dziecięcego. – Specjalista zbada dziecko. Dokładnie obejrzy części intymne. Sprawdzi, czy wydobywa się z nich jakaś nieprzyjemna wydzielina, czy pojawia się brzydki zapach – tłumaczyła specjalistka. Co ciekawe, obecność wydzieliny też nie musi świadczyć o infekcji. Taki objaw może się pojawić np. w momencie, gdy dziecko umieści w pochwie ciało obce.

Dodatkowo ginekolog dziecięcy – jeśli będzie taka potrzeba – pobierze wymaz z pochwy (wielu pediatrów nie wykonuje tego badania). – Jeśli go zrobimy, wiemy, z czym mamy do czynienia i możemy podać odpowiedni lek. Najczęściej przepisuję leki do miejscowego stosowania, po antybiotykoterapię doustną sięgam bardzo rzadko. Leczenie infekcji u dziewczynki trwa – zazwyczaj – maksymalnie 5 dni – dodała.

Jak uniknąć infekcji?

Najlepszą formą ochrony jest przestrzeganie zasad higieny, czyli dokładne i codzienne mycie części intymnych odpowiednimi kosmetykami. – Sama woda to za mało, nie usunie ona mastki, która zbiera się między wargami sromowymi i jest pożywką dla bakterii. Bardzo dobrze poradzą sobie z nią emolienty. One nie tylko myją, ale i zabezpieczają części intymne. Są doskonałe do okresu dojrzewania. Później – dziewczynka jest już dojrzała biologicznie – i może (ale nie musi, jeśli skóra jest podatna na podrażnienia, dalej można stosować emolienty) używać normalnych żeli do higieny intymnej – mówiła. Dodatkowo już od najmłodszych lat należy uczyć dziecko, aby nie dotykało części intymnych brudnymi rękami, a także, aby zawsze po skorzystaniu z toalety myło ręce.

Znaczenie ma także to, jak dziecko się odżywia. – Dieta wysokowęglowodanowa będzie prowadziła do otyłości, a ta jest jednym z czynników ryzyka. Zbyt mała ilość wypijanych płynów sprzyja zaleganiu moczu i namnażaniu się bakterii, podobnie niedobór błonnika prowadzi do zaparć, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji – dodała specjalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: YakobchukOlena/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Samotność, stres i szok młodej mamy. "W łazience się zamykałam i płakałam"

Samotność, stres i szok młodej mamy. "W łazience się zamykałam i płakałam"

Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym
Materiał promocyjny

Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym

Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? Marzena Rogalska: "Szaleństwo"

Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? Marzena Rogalska: "Szaleństwo"

Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

"Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

"Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego
Materiał promocyjny

Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego

Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
Materiał promocyjny

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"
Materiał promocyjny

Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"

Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

"Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

"Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy

Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"
Materiał promocyjny

Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"

Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
Materiał promocyjny

Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

"Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

"Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry
Materiał promocyjny

Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?
Materiał promocyjny

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"

Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"