Newsy

Ile zarabiają Polacy? Które zawody mają szansę na największe podwyżki?

Newsy

Ile zarabiają Polacy? Które zawody mają szansę na największe podwyżki?

Ile zarabiają Polacy? Jakie dostają podwyżki? Czy są zadowoleni ze swoich zarobków? O temacie zarobków w Polsce rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dziennikarzem ekonomicznym, Ignacym Morawskim.

  • Czy zarobki w Polsce rosną?
  • Płaca minimalna w Polsce.
  • W których branżach zarobki rosną najszybciej?
  • Co będzie za 10 lat? Kto będzie zarabiał najwięcej, a kto najmniej?


Zobacz też: Martyna Wojciechowska sama zmniejszyła swoje wynagrodzenie!


Czy zarobki w Polsce rosną?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy Polaków jest stale wynagrodzenie. Z jednego z ostatnich badań wynika, że  pieniądze jako wyznacznik szczęścia wskazało aż 86 procent badanych. Okazuje się, że coraz większą rolę odgrywa również atmosfera i relacje międzyludzkie w pracy. Mniejsze znaczenie ma miejsce wykonywania pracy oraz czas dojazdu. Istotna pozostaje możliwość rozwoju oraz godzenia pracy zawodowej z życiem codziennym.

Płaca minimalna w Polsce

Przez ostatnie 10 lat płaca minimalna wzrosła z 1276 zł (2009) do 2250 zł (2019).

W których branżach zarobki rosną najszybciej?

Jak zmieniały się zarobki Polaków w ciągu ostatnich lat? W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętne zarobki wzrosły o około 40 procent realnie (po uwzględnieniu inflacji). Zarobki w budżetówce są średnio wyższe niż w sektorze prywatnym - znaczenie ma tutaj przede wszystkim o wyższe wykształcenie pracowników.

Płace w Polsce rosną wraz z wydajnością pracy. Dane pokazują, że najszybciej rośnie zatrudnienie specjalistów wykwalifikowanych, czyli tzw. białych kołnierzyków. Na przykład, w przemyśle relatywnie coraz więcej osób pracuje przy pracach umysłowych, a relatywnie coraz mniej przy prostej obsłudze maszyn i urządzeń.

W Polsce najszybciej rosną wynagrodzenia specjalistów, na przykład lekarzy w prywatnej służbie zdrowia czy informatyków.

Jesteś zadowolony ze swojego wynagrodzenia?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Co będzie za 10 lat? Kto będzie zarabiał najwięcej, a kto najmniej?

Jedna z teorii ekonomicznych mówi, że w najbliższych dekadach najbardziej rozchwytywani będą pracownicy wykonujący prace najbardziej skomplikowane i te... najprostsze. Stracić mają ci, którzy wykonują prace średnio złożone. Dlaczego tak ma się stać? Ponieważ z jednej strony rośnie popyt na specjalistów, z drugiej strony - na pomoc fizyczną, której nie są w stanie zastąpić maszyny.


Więcej:

Zobacz film: Ile zarabiają Polacy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
2
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
28.03.2019
as
ceny w Polsce sa nizsze??? co za bzdury