Newsy

Ile zarabiają Polacy? Które zawody mają szansę na największe podwyżki?

Ile zarabiają Polacy? Jakie dostają podwyżki? Czy są zadowoleni ze swoich zarobków? O temacie zarobków w Polsce rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dziennikarzem ekonomicznym, Ignacym Morawskim.

  • Czy zarobki w Polsce rosną?
  • Płaca minimalna w Polsce.
  • W których branżach zarobki rosną najszybciej?
  • Co będzie za 10 lat? Kto będzie zarabiał najwięcej, a kto najmniej?


Zobacz też: Martyna Wojciechowska sama zmniejszyła swoje wynagrodzenie!


Czy zarobki w Polsce rosną?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy Polaków jest stale wynagrodzenie. Z jednego z ostatnich badań wynika, że  pieniądze jako wyznacznik szczęścia wskazało aż 86 procent badanych. Okazuje się, że coraz większą rolę odgrywa również atmosfera i relacje międzyludzkie w pracy. Mniejsze znaczenie ma miejsce wykonywania pracy oraz czas dojazdu. Istotna pozostaje możliwość rozwoju oraz godzenia pracy zawodowej z życiem codziennym.

Płaca minimalna w Polsce

Przez ostatnie 10 lat płaca minimalna wzrosła z 1276 zł (2009) do 2250 zł (2019).

W których branżach zarobki rosną najszybciej?

Jak zmieniały się zarobki Polaków w ciągu ostatnich lat? W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętne zarobki wzrosły o około 40 procent realnie (po uwzględnieniu inflacji). Zarobki w budżetówce są średnio wyższe niż w sektorze prywatnym - znaczenie ma tutaj przede wszystkim o wyższe wykształcenie pracowników.

Płace w Polsce rosną wraz z wydajnością pracy. Dane pokazują, że najszybciej rośnie zatrudnienie specjalistów wykwalifikowanych, czyli tzw. białych kołnierzyków. Na przykład, w przemyśle relatywnie coraz więcej osób pracuje przy pracach umysłowych, a relatywnie coraz mniej przy prostej obsłudze maszyn i urządzeń.

W Polsce najszybciej rosną wynagrodzenia specjalistów, na przykład lekarzy w prywatnej służbie zdrowia czy informatyków.

Jesteś zadowolony ze swojego wynagrodzenia?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Co będzie za 10 lat? Kto będzie zarabiał najwięcej, a kto najmniej?

Jedna z teorii ekonomicznych mówi, że w najbliższych dekadach najbardziej rozchwytywani będą pracownicy wykonujący prace najbardziej skomplikowane i te... najprostsze. Stracić mają ci, którzy wykonują prace średnio złożone. Dlaczego tak ma się stać? Ponieważ z jednej strony rośnie popyt na specjalistów, z drugiej strony - na pomoc fizyczną, której nie są w stanie zastąpić maszyny.


Więcej:

Zobacz film: Ile zarabiają Polacy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
2
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
28.03.2019
as
ceny w Polsce sa nizsze??? co za bzdury