- Czy zarobki w Polsce rosną?
- Płaca minimalna w Polsce.
- W których branżach zarobki rosną najszybciej?
- Co będzie za 10 lat? Kto będzie zarabiał najwięcej, a kto najmniej?
Zobacz też:
Martyna Wojciechowska sama zmniejszyła swoje wynagrodzenie!
Czy zarobki w Polsce rosną?
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy Polaków jest stale wynagrodzenie. Z jednego z ostatnich badań wynika, że pieniądze jako wyznacznik szczęścia wskazało aż 86 procent badanych. Okazuje się, że coraz większą rolę odgrywa również atmosfera i relacje międzyludzkie w pracy. Mniejsze znaczenie ma miejsce wykonywania pracy oraz czas dojazdu. Istotna pozostaje możliwość rozwoju oraz godzenia pracy zawodowej z życiem codziennym.
Płaca minimalna w Polsce
Przez ostatnie 10 lat płaca minimalna wzrosła z 1276 zł (2009) do 2250 zł (2019).
W których branżach zarobki rosną najszybciej?
Jak zmieniały się zarobki Polaków w ciągu ostatnich lat? W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętne zarobki wzrosły o około 40 procent realnie (po uwzględnieniu inflacji). Zarobki w budżetówce są średnio wyższe niż w sektorze prywatnym - znaczenie ma tutaj przede wszystkim o wyższe wykształcenie pracowników.
Płace w Polsce rosną wraz z wydajnością pracy. Dane pokazują, że najszybciej rośnie zatrudnienie specjalistów wykwalifikowanych, czyli tzw. białych kołnierzyków. Na przykład, w przemyśle relatywnie coraz więcej osób pracuje przy pracach umysłowych, a relatywnie coraz mniej przy prostej obsłudze maszyn i urządzeń.
W Polsce najszybciej rosną wynagrodzenia specjalistów, na przykład lekarzy w prywatnej służbie zdrowia czy informatyków.
Co będzie za 10 lat? Kto będzie zarabiał najwięcej, a kto najmniej?
Jedna z teorii ekonomicznych mówi, że w najbliższych dekadach najbardziej rozchwytywani będą pracownicy wykonujący prace najbardziej skomplikowane i te... najprostsze. Stracić mają ci, którzy wykonują prace średnio złożone. Dlaczego tak ma się stać? Ponieważ z jednej strony rośnie popyt na specjalistów, z drugiej strony - na pomoc fizyczną, której nie są w stanie zastąpić maszyny.
Więcej:
- Zawody przyszłości. Co warto studiować?
- Paulina jest w ciąży i walczy o życie po udarze. Skandal na SOR w Zawierciu
- Osoby z łuszczycą na basenie. GIS wydał oświadczenie
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN