Choć glinka bentonitowa znana jest od stuleci, nie wszyscy znają jej zdrowotne właściwości. Posiadając moc wiązania toksyn i metali ciężkich, glinka umożliwia pozbycie się ich z organizmu. Doskonale sprawdza się w kuracjach odtruwających i oczyszczających, likwiduje wiele problemów skórnych i wzmacnia system odpornościowy.
Glinka bentonitowa jest w 100% naturalnym produktem, którego właściwości wykorzystywane są przez ludzkość od stuleci. Połączona z wodą doskonale łączy toksyny, co sprawia, że stosowana jest przy odtruwaniu, oczyszczaniu organizmu. Jest bezsmakowa i bezzapachowa, dzięki czemu jej przyjmowanie nie nastręcza problemów. Glinki bentonitowej używa się jako maseczki na twarz, ponieważ pomaga leczyć problemy skórne (trądzik, wypryski, egzemę, nawet łuszczycę), zwęża i oczyszcza pory, przyspiesza gojenie ran, leczy alergie.
Właściwości glinki bentonitowej
Glinka bentonitowa jest częstym składnikiem preparatów do detoksykacji, pomaga przywrócić równowagę bakterii w jelitach. Stosowana jest zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w formie maseczek lub kąpieli. Glinka bentonitowa ma właściwości lecznicze i może być stosowana w przypadku:
- Problemów trawiennych - wiąże rotawirusy powodujące biegunkę i wymioty
- Problemów skórnych (łuszczyca, egzema, wypryski, trądzik)
- Infekcji - glinka bentonitowa wykazuje działanie antybakteryjne
- Usuwania z organizmu metali ciężkich
- Alergii skórnych
Dodatkowo glinka bentonitowa jest źródłem wielu składników odżywczych, w tym minerałów: magnezu, wapnia, sodu, miedzi, żelaza, krzemu, potasu.
Glinka bentonitowa - zastosowanie i działanie
Glinka bentonitowa to tzw. żywa glinka otrzymywana z popiołu wulkanicznego, który wydobywany jest z głębi ziemi. Już wiele lat temu stosowana była przez Indian do wewnętrznego
i zewnętrznego oczyszczania organizmu. Dziś znajduje zastosowanie w kosmetyce, działając wygładzająco, odtłuszczająco, oczyszczająco. Pomaga usuwać toksyny i zanieczyszczenia nawet z głębokich warstw skóry, zawęzić rozszerzone pory, wiąże wodę w organizmie i nawilża skórę. Zastosowana jako maseczka na twarz pochłania nadmiar sebum, martwe komórki i wszelkie zanieczyszczenia.
Glinkę bentonitową możemy dodać do kąpieli lub zastosować punktowo na miejsca podrażnione, np. po ukąszeniach owadów czy oparzeniach. Jako składnik kosmetyków pełni także funkcje wiążące, nie dopuszczając do rozwarstwienia np. kremu. Jako środek do detoksykacji, glinka bentonitowa stosowana jest wewnętrznie. Do tego celu najlepiej nadaje się glinka bentonitowa wapienna, która posiada najsilniejsze właściwości przyciągania metali ciężkich. Spożyta, przechodzi przez cały układ pokarmowy, “zbierając” po drodze wszelkie zanieczyszczenia i toksyny, by na końcu pozwolić na ich wydalenie z organizmu. Wędrując przez nasze ciało, glinka uwalnia wszystkie minerały, w które jest niezwykle bogata i wspomaga nimi nasze procesy metaboliczne.
Glinka bentonitowa do picia
Aby przygotować płyn, wystarczy dwie łyżeczki glinki bentonitowej dodać do wody. Po 5 minutach można wypić miksturę. Kurację zaleca się stosować przez około 21 dni, 2 razy dziennie, po tym okresie należy zrobić tygodniową przerwę. Glinka bentonitowa do picia nie ma zapachu i smaku, dlatego nawet najbardziej wybredne podniebienia mogą spożywać ją bez obaw.
Jak używać glinki bentonitowej w pielęgnacji?
Oprócz mikstury do picia oraz glinki stosowanej jako maseczka lub dodatek do kąpieli, można użyć glinki bentonitowej jako dezodorantu. Wystarczy natrzeć pachy glinką, która wchłonie pot i zadziała dokładnie tak, jak dezodorant. Zaleca się także stosować glinkę do codziennej higieny jamy ustnej - płukanie roztworem z glinką bentonitową pomoże zredukować nadwrażliwość zębów i wzmocni szkliwo. Są także zwolennicy używania glinki bentonitowej jako szamponu do włosów, który doskonale je odżywia i wzmacnia.
Gdzie jeszcze znajdziemy glinkę bentonitową?
Bentonit jest też stosowany jako dodatek do paszy dla zwierząt. Dzięki swym właściwościom działa pozytywnie na wzrost zwierząt i ich kondycję fizyczną. Pomaga usunąć z organizmu zwierzęcia pasożyty i toksyny, równoważy pH w jelitach, poprawia wygląd futra, piór, skóry, grzywy, pazurów.
To nie wszystkie możliwości zastosowania bentonitu. Wykorzystywany jest także jako:
- Odżywka dla ziemi
- Nawóz
- Dodatek do nasion
- Pasze dla zwierząt
Stosowany jest w produkcji papieru, olejów i żywności (glinka bentonitowa spożywcza), do klarowania wina i soków, produkcji środków czyszczących, farb i barwników. Zastosowanie glinki bentonitowej jest zaskakująco szerokie.
Jak przechowywać i stosować glinkę bentonitową?
Glinkę należy przechowywać tylko w szklanym lub plastikowym pojemniku, do jej mieszania nie należy używać metalowych przyrządów, bo glinka w zetknięciu z metalami traci swoje właściwości. Przygotowując glinkę bentonitową do nałożenia na ciało lub do wypicia, należy zmieszać ją z wodą. Trzeba pamiętać, żeby odczekać godzinę pomiędzy przyjęciem leków a zastosowaniem glinki, gdyż może ona zredukować ich efektywność. Glinkę najlepiej przechowywać z dala od wody i wilgoci. Odpowiednie przechowywanie zapewnia wysoką jakość produktu przez długi czas.
Glinka bentonitowa - gdzie kupić?
Glinka bentonitowa jest dostępna w drogeriach, sklepach internetowych, zielarskich oraz z produktami “bio”. Bentonit ma swój numer na liście dodatków do żywności - E558. Przez Komisję Europejską został dopuszczony do użytku w przemyśle spożywczym jako substancja przeciwzbrylająca. Bentonit posiada także amerykański certyfikat FDA, co oznacza, iż jest substancją bezpieczną.
Zobacz też:
Olejki eteryczne i ich właściwości. Zastosowanie do kąpieli i sauny
Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV
Filtry przeciwsłoneczne naturalne i chemiczne. Jakie stosować?
Zobacz video: Jak dbać o skórę latem?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto