Aranżacje wnętrz

Gdzie powiesić lustro w salonie? Aranżacje i porady

lustro, dom, salon

Boris SV/Getty Images

Aranżacje wnętrz

Gdzie powiesić lustro w salonie? Aranżacje i porady

lustro, dom, salon

Boris SV/Getty Images

Urządzanie mieszkania to wielkie wyzwanie dla każdego, kto marzy o estetycznym i funkcjonalnym wnętrzu. Wiele uwagi przykładamy do wyboru mebli i kolorystyki wnętrza. Jednak trzeba też pamiętać o odpowiednio dobranych dodatkach, które pozwolą na uzyskanie unikatowego wystroju oraz podkreślenie charakteru pomieszczenia. Jednym z ciekawszych dodatków jest lustro. Można je wykorzystać w aranżacji dowolnego pomieszczenia. Wiele możliwości daje lustro w salonie – będzie nie tylko dekoracją, ale pozwoli także na uzyskanie ciekawych możliwości aranżacyjnych, takich jak optyczne powiększenie i rozjaśnienie wnętrza.

Gdzie powiesić lustro w salonie? Czy lustro w salonie nad kanapą będzie wyglądało lepiej niż lustro nad stołem? Co na ten temat mówi sztuka feng-shui? Jeśli chcesz wybrać idealne miejsce dla swojego lustra – przeczytaj nasz krótki poradnik.

Pomysł na lustro w salonie

Lustro zazwyczaj umieszczane jest w łazience nad umywalką, aby ułatwić nam czynności higieniczne i pielęgnacyjne. Drugim miejscem, gdzie najczęściej spotyka się lustro, jest przedpokój, gdzie pomaga nam skontrolować, jak wyglądamy przed wyjściem z domu. Również w sypialniach często umieszcza się lustra, połączone z toaletką, stojące na specjalnej ramie lub zawieszone na drzwiach dużej szafy ubraniowej. Jednak warto też pomyśleć o umieszczeniu lustra w salonie. Dlaczego?

Po pierwsze, lustro może być wspaniałą dekoracją. Wystarczy do szklanej tafli dobrać odpowiednią ramę i w ten sposób dopasować je do ogólnej stylistyki wnętrza. Dobierając lustro do salonu, warto też zastanowić się nad jego rozmiarem – możemy zdecydować się na jedno duże lustro lub rozmieszczenie kilku mniejszych, co pozwoli uzyskać ciekawy efekt wizualny.

Lustro w salonie możemy wykorzystać przede wszystkim do rozświetlenia pomieszczenia. Jeśli pokój nie jest bardzo duży, jest ono tam wręcz pożądane. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby miało ono delikatną ramę. Duża i gruba rama będzie się odcinać od tafli i tworzyć kontrast z jasnymi elementami. W niewielkich pomieszczeniach ściany maluje się na jasne kolory, najlepiej farbami z pigmentem pozwalającym na odbijanie światła dziennego. Lustro wzmocni ten efekt, a dodatkowo doda pomieszczeniu przestronności. Lustra sprawdzą się jednak również w przypadku dużych pomieszczeń, gdzie ściany są pomalowane na ciemniejsze kolory. Wówczas tafla lustra będzie elementem rozjaśniającym salon.

Ciekawym pomysłem na umiejscowienie lustra w salonie jest bliskość kompozycji dekoracyjnej. Przykładowo, jeżeli mamy komodę, na której stoi dekoracyjny wazon lub inna kompozycja, możemy lustro umieścić nad komodą. Doda to przestrzenności całej aranżacji i rozjaśni tę część salonu. Dodatkowo możemy lustro od tyłu podświetlić taśmą LED. Równie ciekawy efekt otrzymamy, gdy umieścimy lustro w salonie nad stołem – na ścianie, w taki sposób, aby nic innego nie zasłaniało lustra. Stół i krzesła odbijające się w lustrze oraz wolna przestrzeń pomiędzy nimi spotęgują efekt przestrzenności pomieszczenia. Takie aranżacje dobrze prezentują się przede wszystkim w salonach połączonych z jadalnią.

To tylko kilka z podstawowych propozycji związanych z wykorzystaniem lustra w salonie. Warto wiedzieć, że lustro w salonie pozwala na najróżniejsze aranżacje. Inspiracje dostępne są praktycznie na każdym kroku – można chociażby wejść do sklepu meblowego, gdzie znajdziemy profesjonalnie przygotowane aranżacje z mebli oraz dodatków. Być może podsuną nam one pomysł, jak urządzić salon w naszym mieszkaniu czy domu.

Lustro w salonie a zasady feng shui

Urządzając dom, coraz więcej osób odnosi się do starożytnej filozofii planowania przestrzeni, czyli feng shui. Co mówi ona o wieszaniu luster? Jedną z zasad jest unikanie wieszania lustra naprzeciw okna, gdyż może to zakłócić przepływ dobrej energii. Co ciekawe, w tej filozofii zaleca się unikania wieszania luster naprzeciw siebie, gdyż to powoduje wrażenie pustki, która się nie kończy. Jednak przy odpowiednim umieszczeniu lustra w pokoju możemy poprawić przepływ dobrej energii. Zaleca się np. powieszenie lustra nad kominkiem lub przy wejściu do pomieszczenia. Według feng shui odbicie przedmiotów w lustrze pomnaża ich ilość. Dlatego zasady tej filozofii zalecają, aby w lustrze odbijało się jedzenie jako symbol dobrobytu. Aby przyciągało dobrą energię, lustro powinno być zawsze czyste i wolne od pęknięć czy zarysowań. Jeżeli będzie miało rysy lub będzie brudne, dobra energia nie przyjdzie, wręcz przeciwnie – lustro przyciągnie wtedy złą energię, co negatywnie wpłynie na osoby przebywające w pomieszczeniu.

Zobacz także: 

Co sądzisz o tym artykule?
50
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0