Domki mobilne – co warto o nich wiedzieć?

domek przyczepa
Fot. Andy Reynolds / Getty Images
Domki mobilne stają się coraz bardziej popularne. Przed podjęciem decyzji o zakupie jednego z nich warto poznać rodzaje takich domów. Należy również dowiedzieć się, jakie mają wady oraz zalety. Czy domki mobilne są godne uwagi?

Domki mobilne są nie tylko funkcjonalne, lecz także pełne uroku. Można się o tym przekonać, przeglądając portale społecznościowe, na których aż roi się od pomysłów na przytulne aranżacje.

Więcej:

Domki mobilne – czyli jakie?

Domki mobilne to bardzo obszerne zagadnienie. Zaliczają się do nich zarówno mobilne domy modułowe, jak i te zrobione z kontenerów. Mogą być letniskowe lub całoroczne (w pierwszej wersji są znacznie bardziej popularne). Dzięki temu, że mają wbudowane koła, można je z łatwością przetransportować. Daje to dużą swobodę wyboru miejsca do życia, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w takim domku. Zwłaszcza wśród ludzi młodych, którym nie imponują już wille czy wielkie inwestycje na lata, zakotwiczające ich w jednym miejscu. Aby kupić dom mobilny, nie trzeba brać kredytu, który później spłaca się przez lata, dlatego tak wielu na miejsce do życia chętnie wybiera domki z kontenerów lub na kołach.

W domu mobilnym na ogół znajdują się wszystkie niezbędne sprzęty, takie jak meble, kuchenka, łazienka z toaletą oraz instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, a czasami także kominek. W takich domach często wykorzystuje się bardzo sprytne rozwiązania techniczne i funkcjonalno-przestrzenne, ponieważ nie ma w nich zbyt wiele miejsca. Zazwyczaj osoby, które decydują się na mieszkanie w mobilnym domku na stałe, znacznie bardziej cenią sobie kontakt z naturą i nie potrzebują wielkich apartamentów, by cieszyć się życiem. Dom mobilny można ustawić w dowolnym, malowniczym miejscu, nawet w takim, w którym budowa tradycyjnego domu byłaby niemożliwa albo niezwykle kosztowna.

Wnętrze domków mobilnych holenderskich zazwyczaj jest nie tylko funkcjonalne, lecz także urządzone w bardzo przytulny i atrakcyjny sposób. Zazwyczaj znajduje się tam salon z aneksem kuchennym oraz sypialnia i łazienka. Sypialni może być oczywiście więcej, dlatego dom mobilny sprawdzi się również w przypadku rodzin z dziećmi. Domki mają przeważnie od 22 do 48 metrów kwadratowych, na dodatek wiele z nich można ze sobą łączyć, co pozwala uzyskać nawet 120-metrową powierzchnię do życia.

Zalety mobilnych domków letniskowych

Mobilne domki, zwane także holenderskimi, są czasami mylone z przyczepami kempingowymi. Niesłusznie. Mobilne domki holenderskie nie są pojazdami, nie można się nimi poruszać po drogach ani nie rejestruje się ich. Postawienie takiego domu często nie wymaga pozwolenia na budowę czy projektu budowlanego. Zależy to jednak od jego powierzchni i posadowienia. Pozwolenie jest wymagane w przypadku, gdy ma on więcej niż 35 metrów kwadratowych i ma być na stałe powiązany z gruntem. Potrzebne będzie także oświadczenie o dysponowaniu działką na cele budowlane.

Zobacz także: W tej przyczepie kempingowej można poczuć się jak w domu!

Dużym atutem jest cena takiego domku, znacznie niższa niż koszty budowy tradycyjnego lokum. Zazwyczaj wynosi ona około 40–70 tysięcy złotych, przy założeniu, że konstrukcja będzie nowa. Na rynku jest jednak wiele domów używanych, które można kupić już za 20 tysięcy. Taki domek zmieści się nawet na małej działce rekreacyjnej, co stwarza wiele możliwości wyboru miejsca do życia.

Wady mobilnych domów

Problemem w przypadku takiego rodzaju mieszkania może być materiał, z którego będzie ono wykonane. Często konstrukcje są podatne na uszkodzenia albo korozję, zwłaszcza gdy nie zadba się o odpowiednią pielęgnację. Jeśli domek mobilny zostanie uszkodzony, prawdopodobnie nie będzie się już nadawał do zamieszkania. Dlatego też przy zakupie należy dowiedzieć się, z czego został wykonany. Domy mobilne mają także tendencję do zbytniego wychładzania przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz, a w czasie upałów w ich wnętrzach robi się niezwykle gorąco, co również trzeba wziąć pod uwagę.

Zobacz film: Domy superfunkcjonalne. Źródło: Getty Images

Domki mobilne – jak je urządzać?

W przypadku domu mobilnego duży nacisk kładzie się na jego funkcjonalność. Jest to spowodowane w dużej mierze rozmiarem lokum. Jednocześnie powinien być estetyczny i wygodny. Salon połączony z aneksem kuchennym pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni do życia i bliższy kontakt z innymi domownikami. W takich domach często rezygnuje się z wanny na rzecz prysznica, ale nie jest to konieczne. Dobrym pomysłem przy urządzaniu domku mobilnego może być zakup mebli na zamówienie – łatwo będzie dopasować je do swoich potrzeb. Taki dom powinien być jasny i jak najbardziej otwarty, dotyczy to też okien, których najlepiej nie zasłaniać. Nie będzie w nim raczej miejsca na przypadkowe, niepraktyczne przedmioty. Warto postawić na minimalizm i zdecydować się na styl skandynawski, który bardzo dobrze sprawdzi się w domku mobilnym.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości