Do czego służy karob? Wartość odżywcza i właściwości

Czym jest karob?
BURCU ATALAY TANKUT/Getty Images
Karob jest znany odbiorcom z Grecji, Włoch, Indii, Australii. Jego zaletą jest słodkawy aromat przypominający kakao. Warto również zwrócić uwagę na to, że nie zawiera on glutenu i kofeiny, przez co może być wykorzystywany w przygotowywaniu smakołyków dla dzieci.

Karob cechuje się właściwościami antynowotworowymi, przeciwbakteryjnymi, pomaga zwalczyć wirusy i stany zapalne. Obecnie stosowany jest jako substancja żelująca, stabilizator. Karob nie jest łatwo dostępny, o czym doskonale wiedzą wszyscy, którzy odwiedzają sklepy ze zdrową żywnością.

Co to jest karob?

Karob, inaczej szarańczyn strąkowy, ceratonia (Ceratonia siliqua L.) to uprawiane w Azji Mniejszej wiecznie zielone drzewo z regionu śródziemnomorskiego. Rośnie ono na wysokość ok. 15–18 metrów. Znane było już 3000 lat temu, dziś cieszy się popularnością we Włoszech i w Grecji, rośnie też w Australii i Indiach. W brązowo-fioletowych strąkach (sprzedawanych w niezmienionej formie) chlebowca świętojańskiego znajdują się twarde, szaro-brązowe nasiona, które mieli się na proszek. Uzyskiwana w ten sposób mączka to popularny dodatek w kuchni, który można wykorzystać na wiele sposobów. Nosi ona tę samą nazwę co roślina, z jakiej jest produkowana.

Karob – wartości odżywcze

Karob przypomina lekko karmelowe kakao; ma podobny smak, różnica między tymi produktami dotyczy składu. W mączce chleba świętojańskiego stwierdza się znikomą zawartość tłuszczu oraz brak kofeiny. Ponadto nie ma w niej teobrominy i kwasu szczawiowego, które stanowią przeszkodę w procesie wchłaniania wapnia do organizmu. Drzewo karobowe daje nasiona, które nie mają w swoim składzie glutenu, w związku z czym można je znaleźć w kuchni osób chorych na celiakię.

Mączka chleba świętojańskiego w 100 g zawiera 222 kcal. Karob to źródło wielu składników odżywczych, zawiera węglowodany. Znaleźć w nim można glukozę i fruktozę. Nasiona chleba świętojańskiego są bogate również w sacharozę. Ważnym składnikiem produktu jest błonnik (nawet do 50 proc.), zdecydowanie mniej zawiera on białka i tłuszczu. Karob to również źródło składników mineralnych i witamin. Powinny po niego sięgnąć osoby, którym brakuje wapnia (348 mg w 100 g), fosforu (79 mg w 100 g), potasu (827 mg w 100 g), żelaza (2,94 mg w 100 g). Jest to też bogate źródło witamin, szczególnie A (14 IU w 100 g), B2 (0,461 mg w 100 g), B3 (1,897 mg w 100 g), E (0,63 mg w 100 g). Do najważniejszych składników karobu należy kwas galusowy cechujący się silnymi właściwościami antynowotworowymi, przeciwbakteryjnymi, przeciwwirusowymi oraz przeciwzapalnymi. Mączkę z nasion szarańczynu strąkowego poleca się pacjentom borykającym się z chorobą wrzodową żołądka.

Zastosowanie karobu

Na temat karobu mowa jest w Biblii. Według znajdujących się tam zapisków mączka z nasion chlebowca świętojańskiego była jadana przez Jana Chrzciciela. Ziarna karobu wykorzystywane były jako odważniki, posługiwali się nimi aptekarze i jubilerzy.

W obecnych czasach tzw. guma karobowa (symbol E410) znajduje zastosowanie jako substancja żelująca, stabilizator. Korzystają z niej producenci sosów, lodów, lukrów, polew, dżemów, galaretek, marmolad, artykułów zbożowych. Może znaleźć się w składzie mleka modyfikowanego, fermentowanych produktów śmietanowych, suszonych owoców. Bywa składnikiem płatków śniadaniowych, chleba razowego, herbat, batonów. W związku z tym, że nie zawiera kofeiny, może być stosowana w żywieniu dzieci. Ciekawostkę stanowi fakt, że strąki chlebowca świętojańskiego wykorzystuje się w produkcji wina, likierów, miodu, syropów na kaszel, środków odchudzających, a nawet karmy dla zwierząt. Odwary ze strąków mogą stanowić łagodny środek przeciwbiegunkowy, zdają egzamin także jako panaceum na stany zapalne układu pokarmowego. Sprawdzają się w trakcie terapii stanów zapalnych jelit i żołądka. Hipoalergiczny karob używany jest do zagęszczania sosów, stosowany jest jako słodzik i bezkofeinowa alternatywa dla kawy.

Guma karobowa wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, występuje również jako składnik detergentów i klejów.

Odpowiedź na pytanie gdzie kupić karob nie jest łatwa, nie jest on dostępny w wielu miejscach. Znajdziemy go na półkach w sklepach ze zdrową żywnością. Poza proszkiem z nasion istnieje możliwość zakupienia ciemnobrązowej melasy. Ceny obu produktów nie są wygórowane.

Przepis z karobem

Jak już wspomniano, karob jest częstym składnikiem deserów. Może wchodzić w skład budyniu domowej roboty. Przepis na ten smakołyk, dla 2 osób, uwzględnia:

  • 1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
  • 1,5 szklanki mleka roślinnego,
  • 1,5 łyżki karobu.

Mieszankę mleka z karobem należy podgrzać w garnku, a następnie dodać do niej mąkę ziemniaczaną, którą wcześniej trzeba wymieszać z odrobiną wody. Zagotować wszystko. Budyń można dodatkowo ozdobić owocami.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Beata Kartowicz i jej przepisy na słodkości

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!