Styl Życia

Dlaczego warto zaplanować przedświąteczny czas? "Działamy mniej chaotycznie, nie jesteśmy sfrustrowani"

Styl Życia

Dlaczego warto zaplanować przedświąteczny czas? "Działamy mniej chaotycznie, nie jesteśmy sfrustrowani"

Wielkimi krokami zbliżają się święta. Choć w tym roku z pewnością będą one inne, warto wcześniej rozpocząć przygotowania, by uniknąć dodatkowych problemów. Trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem dokładnie zaplanujmy zadania na każdy tydzień. Jak to zrobić? O szczegółach opowiedziała nam ekspertka organizacji czasu Karolina Cwalina-Stępniak. 

Dlaczego warto zaplanować czas przedświąteczny?

Planowanie to idealny sposób, by zaoszczędzić czas, a także uniknąć zdenerwowania związanego z chaotycznym działaniem. Jak przyznała nasza ekspertka, szczególnie w święta powinniśmy zadbać o spokój oraz ciepłą i rodzinną atmosferę. Z tego względu warto rozplanować sobie każdy tydzień grudnia i podzielić obowiązki. Dzięki temu unikniemy przedświątecznego stresu i niepotrzebnych sprzeczek z bliskimi.

Jak dobrze sobie wszystko poorganizujemy, to tego czasu mamy więcej, działamy mniej chaotycznie, a przede wszystkim nie jesteśmy sfrustrowani

 – powiedziała Karolina Cwalina-Stępniak.

Ustalając przedświąteczne zadania, warto uwzględnić na liście wszystkich domowników. Przecież nie ma nic lepszego niż wspólne ubieranie choinki, gotowanie czy przystrajanie domu. Czas spędzony w rodzinnym gronie, nie tylko podkreśli magię świąt, ale także w przyjemny sposób pozwoli nam uporać się z domowymi obowiązkami.

Jak zaplanować grudzień?

Jak zatem prawidło rozplanować ostatni miesiąc tego roku? W pierwszym tygodniu grudnia warto zająć się przygotowaniem listy prezentów, spisaniem listy potraw i listy zakupów. Pamiętajmy także o kupieniu kartek i przygotowaniu świątecznych życzeń. Choć w tym roku ze względu na pandemię święta będą nieco uboższe, warto sporządzić także listę gości.

- W tym roku święta będą nieco inne, więc już możemy zaplanować spotkania online, żeby się ze wszystkim też nie zdzwonić w jednym czasie - powiedziała.

Drugi tydzień grudnia to idealny czas za zakup brakujących prezentów, dokończenie przyozdabiania domu, czy wysyłanie kartek świątecznych. Ponadto w tym czasie możemy także rozpocząć przygotowanie potraw. Pierogi, uszka, bigos, kapusta z grochem, to dania, które spokojnie możemy zamrozić.

Tuż przed samymi świętami, w trzecim tygodniu grudnia nie zapominajmy o bliskich, których już z nami nie ma. Odwiedzajmy cmentarze i zapalmy symboliczne znicze. To także ostatnie chwile na zrobienie zakupów spożywczych i dokupienie brakujących produktów. Kilka dni przed Bożym Narodzeniem warto również w dyskretny sposób zająć się pakowaniem prezentów, a także sprzątaniem domu.

- Dla wielu osób święta to wymiar duchowy. Polecam, żeby sprawdzić, jak w naszych parafiach są odbywane msze czy roraty online - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Quebonafide i Natalia Szroeder na wyjątkowym zdjęciu. Muzyk nosi ukochaną na plecach!

Marcin Prokop zdradza kulisy pracy w telewizji i dodaje: "Lubię czasem stanąć w cieniu"

W największych polskich miastach zgasną światła. "Pozostaje nam tylko ciemność"

Co sądzisz o tym artykule?
90
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
11.12.2020
zofijkaa
Zawsze mam wszystko rozpisane, po pierwsze porządki, w tym tygodniu z roombą je będziemy zaczynać. Później zakupy, pieczenie ciast itd. Co roku lepię wcześniej pierogi i je mrożę bo przy nich zawsze jest sporo roboty.