Dlaczego hybryda odchodzi płatami, rozwarstwia się czy zaczyna ciągnąć jak guma? Takie pytania często stawiają klientki salonów oferujących zabiegi manicure. Chcą wiedzieć, czy jest to wynikiem niewłaściwej pielęgnacji dłoni przez nie same, czy błędów popełnionych przez osobę wykonującą zabieg.
Kiedy hybryda odchodzi od paznokci, dłonie tracą swój elegancki i schludny wygląd. Niepomalowana płytka wygląda lepiej niż odpryski czy odchodzące płatami warstwy lakieru. Dlatego warto wiedzieć, jak profesjonalnie przeprowadzić zabieg z wykorzystaniem hybrydy, by pieniądze wydane na manicure u stylistki paznokci czy te zainwestowane w sprzęt do domowego użytku nie poszły na marne.
Dlaczego hybryda odchodzi od paznokcia?
Wiele kobiet na forach poświęconych urodzie często zadaje innym użytkowniczkom pytanie: „czemu hybryda odchodzi?”. Tymczasem problem ten zwykle jest efektem niewłaściwie przygotowanej do zabiegu płytki paznokcia. Wystarczy mała nierówność na jego powierzchni, by lakier hybrydowy zaczął się rozwarstwiać. Aby tego uniknąć, dobrze jest wykonać wcześniej następujące czynności:
- Usunąć skórki – możesz to zrobić za pomocą specjalnego preparatu, który je zmiękczy i drewnianego patyczka. Alternatywą może być także użycie cążek do paznokci pomocnych w wycięciu nadmiaru skórek.
- Opiłować paznokieć, nadając mu pożądany kształt np. migdałowy.
- Zamatować blokiem polerskim płytki paznokcia (także na wolnych brzegach).
- Przetrzeć płytkę wacikiem nasączonym w cleanerze do paznokci na bazie alkoholu.
Odchodzenie hybrydy może być związane z nieumiejętnym nałożeniem lakieru. Wiele kobiet decyduje się na zrobienie tego manicurowego zabiegu w domu i popełnia przy tym sporo błędów. Jednym z najczęstszych jest pominięcie etapu odtłuszczenia płytki. Służy do tego cleaner. Jeszcze lepsze efekty zagwarantuje primer, który zmienia pH płytki, gwarantując lepszą przyczepność lakieru.
Dlaczego hybryda odchodzi po jednym dniu?
Czasami bywa też tak, że hybryda zaczyna uwypuklać się i tracić swoją przyczepność z płytką już następnego dnia po zabiegu. Jeśli się tak stanie, najpewniej jest to rezultatem nieusuniętych skórek. Nie usunięte i pokryte hybrydą sprawiają, że między lakier a płytkę dostaje się powietrze, tworząc uwypuklenia na powierzchni paznokcia.
Odchodzenie hybrydy płatami zwykle wynik nierównomiernego nałożenia lakieru. W pewnych miejscach na płytce może być jego mniej, a w innych więcej, przez co utwardza się on nieregularnie. Lakier może więc zacząć odpadać nawet po jednym dniu, tworząc bardzo nieestetyczny efekt.
Kiedy hybryda odchodzi od paznokci, warto też sprawdzić termin ważności lakieru. Po otwarciu nie powinno się go przechowywać dłużej niż 12 miesięcy. Warto więc oznaczyć sobie raz odkręconą buteleczkę, aby pamiętać do kiedy można jej używać.
W poszukiwaniu przyczyny odchodzącego lakieru hybrydowego w przypadku zabiegu wykonanego samodzielnie, warto też przyjrzeć się bliżej pracy lampy. Niejednokrotnie lampy o małej mocy nie utwardzają lakieru tak, jak powinny. W takim przypadku wymiana świetlówek może okazać się koniecznością. Decydując się na zakupu lampy do utwardzania lakieru hybrydowego, warto zwrócić uwagę na modele zabudowane z trzech stron. W profesjonalnych akcesoriach do manicure tego typu, dno jest odblaskowe, dzięki czemu światło odbija się się i lepiej utwardza tzw. wolne brzegi. Modele typu „mostek” nie zapewnią tego efektu, a tym samym lakier może wcześniej zacząć odchodzić od powierzchni.
Odchodząca hybryda może być także efektem ubocznym wcześniejszego posmarowania dłoni krem nawilżającym. Dlatego warto powstrzymać się od takiej pielęgnacji, planując stylizację paznokci przy użyciu hybrydy.
Czemu hybryda odchodzi jak guma i odpryskuje na wolnych brzegach?
Aby rozwikłać zagadkę odejścia hybrydy od paznokcia, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się czasowi, jaki poświęca się na utwardzanie lakieru. Bardzo ważne jest ścisłe trzymanie się zaleceń producenta, bo zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie trzymanie dłoni pod lampą może mieć fatalne skutki, np. pękanie lakieru i brak elastyczności. Jeśli hybryda odchodzi z płytki jak guma lub zaczyna się marszczyć, może to świadczyć o nałożeniu zbyt grubej warstwy lakieru. Dlatego zawsze lepiej jest pomalować płytkę cienką warstwą, ale kilka razy, każdorazowo ją utwardzając.
Kolejnym powodem, dla którego hybrydy odchodzą, jest także częsty brak odpowiedniego zabezpieczenia końcówki paznokcia. Jeśli etap ten zostanie pominięty, lakier zaczyna odpryskiwać bardzo szybko. Gdy hybryda odchodzi od wolnego brzegu, oznacza to, że obszar ten nie został prawidłowo zabezpieczony i pominięto go podczas procesu nakładania poszczególnych warstw. Podobnie jak na płytce, także na wolnych brzegach należy aplikować bazę, kolor, a na koniec top coat.
Jak zrobić manicure baby boomer? Obejrzyj wideo:
Zobacz też:
Akcesoria do paznokci. Profesjonalny manicure, pedicure, paznokcie hybrydowe
Jak samodzielnie ozdobić paznokcie? Proste wzory, które wykonasz w domu
Efekt kameleona na paznokciach – efektowne urozmaicenie manicure
Autor: Adrianna Kowalczyk
Źródło zdjęcia głównego: E+