Hydrolat różany, z kocanki, z zielonej herbaty, aloesowy, a może melisowy? Który najlepiej wybrać?

hydrolat różany
MoustacheGirl/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Jeszcze do niedawna hydrolat uznawany były w kosmetologii za produkt zbędny. Mimo że wody kwiatowe zyskują coraz większą popularność, jest wiele osób, które nadal nie wiedzą, co to są hydrolaty. Warto jednak poznać ich właściwości, gdyż mają bardzo pozytywny wpływ na skórę.

Hydrolat to woda kwiatowa, która powstaje jako produkt uboczny w procesie pozyskiwania olejków eterycznych. Hydrolaty mogą być stosowane samodzielnie lub mieszane z balsamami, kremami, olejkami, maseczkami, serum, żelami hialuronowymi. Sprawdzą się zarówno jako toniki, a także jako rodzaj wody toaletowej. Świetnie pielęgnują skórę, nawilżają ją i koją. Rodzaj hydrolatu dobiera się do typu skóry oraz jej potrzeb.

Najbardziej znaną wodą kwiatową jest hydrolat różany, otrzymywany z róży damasceńskiej. Dużą popularnością cieszą się także hydrolaty: aloesowy, melisowy, z zielonej herbaty oraz z kocanki. Warto dodać, że są to całkowicie naturalne kosmetyki, pozbawione sztucznych konserwantów, dlatego mają dość krótki okres przydatności. Hydrolaty można kupić w sklepach zielarskich, w drogeriach z naturalnymi kosmetykami lub w sklepach z półproduktami kosmetycznymi.

Co to jest hydrolat różany?

Hydrolat różany jest jednym z najczęściej używanych rodzajów wód kwiatowych. Otrzymywany jest zazwyczaj z kwiatów róży damasceńskiej. Może być stosowany jako tonik, dodatek do kosmetyków – kremów, płynów do mycia, balsamów, szamponów, a także jako woda toaletowa. Najważniejszą zaletą hydrolatu różanego jest to, że chroni ciało przed utratą wilgoci, dzięki wiązaniu wody w skórze. Hydrolat sprawdzi się w przypadku każdej cery, a zwłaszcza wrażliwej, zmęczonej i suchej. Ujędrnia skórę ją i zapobiega powstawaniu zmarszczek, nie powodując przy tym alergii. Działa ponadto kojąco na zmysły – dzięki pięknemu, różanemu zapachowi rozluźnia i odstresowuje.

Jak działa hydrolat z kocanki?

Hydrolat ten pozyskiwany jest z kocanki włoskiej za pomocą destylacji z parą wodną. Polecany jest dla skóry wrażliwej i naczynkowej. Z uwagi na swoje właściwości obkurczające ścian naczyń krwionośnych, hydrolat z kocanki niweluje siniaki, widoczne naczynka, wybroczyny, krwiaki. Pomaga pozbyć się rumienia, łagodzi objawy trądziku różowatego, zmniejsza poparzenia słoneczne, zmiany alergiczne, zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Wspomaga gojenie się ran i niwelowanie blizn oraz rozstępów. Ma ponadto działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze. Z uwagi na działanie łagodzące opuchliznę i likwidujące cienie pod oczami, bardzo dobrze sprawdzi się jako środek stosowany pod oczy. Hydrolat z kocanki zapobiega również wrastaniu włosków po depilacji.

Na co pomaga hydrolat z zielonej herbaty?

Hydrolat z zielonej herbaty ma silne działanie ochronne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej, trądzikowej, tłustej . Chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Niweluje pierwsze oznaki starzenia się skóry, reguluje wydzielanie sebum, nawilża oraz tonizuje. Hydrolat z zielonej herbaty może być stosowany również jako środek pielęgnujący włosy.

Zastosowanie hydrolatu aloesowego w kosmetyce

Istnieje aż dwieście czterdzieści odmian aloesu, a za najbardziej przydatną w kosmetyce i lecznictwie uznaje się odmianę Aloe vera barbadensis. Aloes ceniony jest za właściwości przeciwzapalne, nawilżające, antyoksydacyjne, antybakteryjne, wspomagające leczenie i gojenie się ran. Hydrolat aloesowy sprawdzi się zatem jako tonik wzmacniający, łagodzący i nawilżający, zwłaszcza cerę wrażliwą, dojrzałą, problematyczną i naczynkową. Hydrolat ten stymuluje ponadto syntezę kolagenu oraz zwalcza wolne rodniki. Można go także stosować jako mgiełkę do ciała, która pomoże w przypadku podrażnień czy poparzeń słonecznych.

Hydrolat melisowy – na co warto stosować?

Hydrolat melisowy sprawdzi się w przypadku cery tłustej, z niedoskonałościami, wrażliwej, podrażnionej. Hydrolat ten ma działanie przeciwzapalne, wzmacniające, kojące, nawilżające. Bardzo dobrze poradzi sobie z ukojeniem skóry podrażnionej, poparzonej, opuchniętej, zaczerwienionej. Woda melisowa wykazuje ponadto właściwości antycellulitowe, zmniejszające uczucie ciężkich nóg oraz przeciwżylakowe. Hydrolat melisowy ma działanie antyoksydacyjne, chroniące skórę przed wpływem wolnych rodników. Wodę z melisy warto stosować również przy zapaleniu spojówek, w stanach zapalnych oczu, po ukąszeniach owadów czy w przypadku podrażnień po pieluszkach u niemowląt.

Zobacz też:

Mgiełki, hydrolaty i wody termalne – letnie niezbędniki, które zapewnią Twojej skórze piękny i zdrowy wygląd

Hydrolat DIY – jak domowym sposobem zrobić kosmetyk idealny na lato?

Peeling enzymatyczny a rodzaj cery. Samodzielne wykonanie i jego działanie

Zobacz video: Tonik, hydrolat czy mgiełka. Co wybrać?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości