Do czego można wykorzystać skorupki po jajkach?
Naturalny nawóz
Ze skorupek warto przygotować naturalny nawóz. Skorupki świetnie regulują pH roślin, niwelując kwaśny odczyn gleby. Warto więc je pokruszyć, wsypać na samo dno doniczki i na to ziemię albo po prostu zrobić mieszkankę - skorupki połączyć z ziemią. W taki sposób z upływem czasu skorupki się rozłożą, co uczyni glebę bardziej bogatą w wapń. Ten patent warto zastosować w ogródku, np. do pomidorów. Przy okazji ta metoda odstrasza pełzające szkodniki, takie jak ślimaki.
Naturalny wybielacz
Skorupki jajek mogą być wybawieniem podczas prania firanek czy zszarzałych ubrań. Wystarczy wrzucić do pralki wypełniony woreczek skorupkami. Wówczas materiał odzyska biel. W przypadku mocno zszarzałej tkaniny może się przydać kilka sakiewek ze skorupkami jajek. Nie dość, że ekologicznie, to jeszcze - tanio i łatwo.
Czyszczenie naczyń
Co więcej, skorupki jajek świetnie sprawdzą się również podczas sprzątania. Pokruszone skorupki, wystarczy wymieszać z wodą oraz mydłem i wyszorować naczynia. W ten sposób wyczyścisz najtłustsze osady z naczyń ze stali nierdzewnej albo emaliowanych.
Skorupki jaj przydadzą się nie tylko ogrodnikom czy do sprzątania domu. To również naturalny suplement. Rozkruszone i wyparzone skorupki mogą być przysmakiem dla ptaków. Na tym nie koniec. Ze skorupek warto też przygotować maseczkę do twarzy.
Maseczka do twarzy ze skorupek jaj
Skorupki z dwóch jaj należy umyć i wyparzyć. Następnie trzeba je rozetrzeć, np. w moździerzu. Wymieszać z białkiem. Maseczkę nałożyć na oczyszczoną twarz, pozostawić do wyschnięcia, po czym spłukać letnią wodą. Skorupki działają jak peeling – usuną martwy naskórek, a zawarty w nich wapń przyspieszy regenerację komórek skóry.
Zobacz wideo: Z jajek robi prawdziwe dzieła sztuki
Zobacz także:
Aby być piękną, nie musisz robić wiele. "Jesteśmy zmęczeni sztucznie wykreowanymi ideałami"
Inspirujący styl Justyny Czerniak. "Nie ma rzeczy, których w modzie nie wypada"
Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Kiedy zrobi się cieplej?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: healthandnaturalliving.com/wellandgood.com