Co jakiś czas, a zwłaszcza w święta, zdarzają się sytuacje otrzymania nietrafionego prezentu. Zwykle w takiej sytuacji pojawiają się nieprzyjemne uczucia, takie jak zakłopotanie czy nawet smutek. Jednak zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, nie należy dawać po sobie poznać, że podarunek jest nieudany.
Z badań wynika, że około 20% prezentów świątecznych jest co roku nietrafionych. W przypadku, w którym darczyńcą jest osoba praktycznie obca, należy przyjąć prezent i po prostu podziękować. Zdarza się jednak, że nietrafione prezenty otrzymuje się co roku od bliskich osób. W takiej sytuacji najlepiej jest szczerze porozmawiać na temat podarunków, a także stworzyć listę wymarzonych prezentów.
Nietrafiony prezent: jak się zachować – savoir-vivre
Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u każdy prezent należy otworzyć przy osobie obdarowującej, a następnie podziękować i wyrazić wdzięczność. Niestety, zdarza się, że otrzymuje się nietrafiony prezent, z którym nie wiadomo co zrobić. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak się zachować po otrzymaniu nietrafionego prezentu. W takiej sytuacji dobrze jest zastosować się do poniższych wskazówek:
- Najlepiej nie okazywać negatywnych emocji, aby osoba obdarowująca nie poczuła się urażona.
- Bardzo dobrym pomysłem jest obrócenie całej sytuacji w żart, zwłaszcza jeśli dobrze zna się autora prezentu.
- Dobrze jest znaleźć zalety konkretnego prezentu, na przykład zauważenie jakichś plusów lub innej możliwości wykorzystania podarunku.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku nietrafionego prezentu nie należy robić przykrości osobie, która go kupiła lub zrobiła. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wyrażenie wdzięczności. Sytuacja związana z nietrafionymi podarunkami zwykle ma miejsce w rodzinach, w których prezenty traktuje się jak niespodziankę. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest otwarte wyjawienie rodzinie swoich pragnień lub stworzenie listy wymarzonych prezentów. W ten sposób możliwe jest otrzymanie podarunków, które rzeczywiście sprawią przyjemność i będą mogły być wykorzystane. Warto dodać, że w przypadku, w którym osoba obdarowywana i darczyńca bardzo dobrze się znają, a nawet razem mieszkają, w grę wchodzi wymiana podarunku. Takie działanie jest szczególnie możliwe w przypadku prezentów, które nie zostały otwarte czy naruszone. Jeśli prezent został zakupiony przez Internet, to osoba kupująca może odstąpić od umowy (zwykle w terminie 14 dni, chociaż zdarzają się wyjątki). W takiej sytuacji podarunek można wymienić (na przykład na większy lub mniejszy rozmiar czy inny rodzaj) lub też ostatecznie zwrócić i nakierować darczyńcę na inny prezent. Warto dodać, że w przypadku sklepów stacjonarnych zwrot lub wymiana nie zawsze są honorowane, ale wiele może zależeć od reguł wewnętrznych danej placówki lub też życzliwości sprzedawcy.
Gdzie sprzedać nietrafiony prezent?
Uważa się, że prezentów nie należy zwracać ani oddawać, a także sprzedawać, jednak zdarza się, że nietrafiony prezent może dla kogoś innego stanowić cenną wartość. W takiej sytuacji można zdecydować się na sprzedaż. Jednak warto pamiętać o tym, aby pozbyć się podarunku w sposób dyskretny. Przede wszystkim nie należy sprzedawać prezentu przez media społecznościowe lub serwisy, na których osoba, która kupiła prezent, może to zauważyć. Dobrym pomysłem może być sprzedaż prezentu przez serwisy aukcyjne lub platformy do wymiany produktów. Na przykład płytę nielubianego zespołu można wymienić na interesującą książkę.
Zwykle po świętach w Internecie pojawia się wiele ofert sprzedaży nietrafionych podarunków. Właśnie dlatego dobrze jest przeczekać ten czas i zdecydować się na sprzedaż w innym terminie, na przykład w wakacje.
Wiele osób, które chcą szybko pozbyć się danej rzeczy, w tytule lub opisie ogłoszenia zawiera informację o tym, że był to nietrafiony prezent, tak jakby miało być to usprawiedliwienie sprzedaży. W rzeczywistości nie trzeba się tłumaczyć klientom ze swoich motywów i można po prostu wystawić daną rzecz na aukcję.
Bardzo ważne jest, aby nie obdarowywać nietrafionym prezentem osób, które mogą znać darczyńcę. Jest to zachowanie niedyskretne i nieetyczne. Zamiast sprzedaży dobrym pomysłem może być oddanie prezentu na akcje charytatywne lub do domów dziecka, domów samotnej matki, schronisk dla bezdomnych. W ten sposób nieudany prezent może posłużyć innym ludziom, którzy są potrzebujący i często nie otrzymują żadnych podarunków.
W ostateczności nietrafiony prezent można schować głęboko do szuflady lub wyrzucić, jednak należy to zrobić w taki sposób, aby darczyńca się o tym nie dowiedział.
Zobacz także:
- Jak wrócić do formy po świętach? Eksperci podpowiadają. "To pozwoli nam poczuć się lżej"
- Co jeść po świętach? Oto produkty, które uspokoją zmęczoną wątrobę
- Co zrobić z jedzeniem, które zostaje po świętach? Możemy oddać je do "jadłodzielni"
Autor: Adrianna Kowalczyk
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Dulin / Getty Images