Horoskop

Andrzejki – wróżby i zwyczaje

wróżby andrzejkowe

Fot. udra / Getty Images

Horoskop

Andrzejki – wróżby i zwyczaje

wróżby andrzejkowe

Fot. udra / Getty Images

Andrzejki w Polsce to okazja do świętowania, ale warto wiedzieć, że tradycja ta kultywowana jest także w innych krajach! Dowiedz się, jak najlepiej spędzić andrzejkowy wieczór i jakie wróżby na andrzejki dają dobrą zabawę.

Andrzejki to wieczór wróżb, które są odprawiane w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Święty ten jest patronem Szkocji Grecji oraz Rosji. W Szkocji święto obchodzone jest 30 listopada, a dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Więcej:

Dzień ten jest także wyjątkowy ze względu na fakt, że przypada na końcu lub początku roku liturgicznego. Jest to popularna data do organizowania różnych przyjęć przed nadchodzącym adwentem. Pierwsza wzmianka na temat andrzejek w języku polskim pojawiła się już w 1557 roku, jej autorem był Marcin Bielski.

Historia, czyli jak andrzejki wyglądały kiedyś

Przed laty wróżby andrzejkowe miały jeden, określony i matrymonialny charakter. Odprawiały je jedynie niezamężne dziewczęta (mężczyźni mieli swój odpowiednik andrzejek – katarzynki). Na początku zabawy andrzejkowe traktowano z dużą dozą powagi – wróżby przekazywano i odprawiano indywidualnie, a przepowiednie dyskretnie przekazywano, koniecznie w odosobnieniu. Później wróżenie przybrało formę zbiorową, wciąż jednak dotyczyło jedynie niezamężnych panien. Współcześnie we wspólnej zabawie mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Jeśli chodzi o źródło andrzejkowych wróżb, to trwają na ten temat spory. Niektórzy historycy dopatrują się ich początków w starożytnej Grecji, odwołując się do możliwej etymologii nazwy, podkreślając podobieństwo źródła imienia Andrzej i słów w języku greckim aner, andros , które oznaczają męża i mężczyznę. Są jednak i tacy, którzy uważają, że andrzejki wywodzą się z kultu germańskiego boga Frejra, który był dawcą miłości, bogactwa i płodności.

Zabawy na andrzejki – co się robi w andrzejki?

Andrzejki to okazja do wróżb i zabaw nie tylko dla małych dzieci. Pomysły na andrzejki mogą angażować do zabawy także młodzież i dorosłych. Na liście zabaw andrzejkowych są m.in.:

  • Kartki na wodzie – wystarczą Ci korki do wina, karteczki z imionami męskimi i żeńskimi, szpilki oraz miska z wodą. Wróżba ma na celu wskazanie imienia przyszłego wybranka lub wybranki. W misce z wodą powinny pływać korki z przyczepionymi do nich imionami. By wywróżyć imię przyszłej sympatii, wystarczy wrzucić tam korek ze swoim imieniem i sprawdzić z jakim innym imieniem się złączy.
  • Sprawdź swój przyszły zawód – ta wróżba ma charakter indywidualny. Wystarczy do jej odprawienia czerwona kredka i biała, czysta kartka. Na kartce spisz około 50 możliwych zawodów, każdy z nich obrysuj za pomocą czerwonej kredki i wsadź pod poduszkę. Gdy się obudzisz, wyjmij kartkę, zamknij oczy i wskaż palcem wskazującym lewej ręki jeden spośród zawodów – tym będziesz w przyszłości.
  • Niewidzialny atrament – ta zabawa doskonale sprawdzi się na andrzejkowym przyjęciu. Będziesz potrzebować białych karteczek, soku z cytryny i wróżb na nadchodzący rok. Na karteczkach napisz przepowiednie za pomocą soku z cytryny. Zanim pojawią się goście, umieść po jednej wróżbie na każdym losowym siedzeniu. Gdy przybędą, będą mogli odczytać swe przepowiednie, podgrzewając kartki nad świecą.
  • Wróżba z monetą – każdy z uczestników zabawy dostaje monetę 1 grosz i ustawia się w kolejce i w ciszy wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie monetę tę próbuje, z ustalonej wcześniej odległości, umieścić w przygotowanej misce. Jeśli moneta wpadnie do środka, oznacza to, że jego marzenie wkrótce się ziści.

Zobacz film: Gwiazdy o wróżbach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Andrzejki dla dzieci

Dzieci wprost uwielbiają andrzejkowe wróżby. Przy pomocy kilku prostych zabaw możesz sprawić, że ten dzień będzie dla twojej pociechy wyjątkowy!

Co można zrobić na andrzejki dla dzieci?

  • Lanie wosku – potnij białe świeczki i roztop je w rondelku na małym ogniu. Gdy wosk będzie w ten sposób przygotowany, przelewaj go do miski z wodą przez dziurkę od klucza trzymanego przez malucha. Gdy wosk zastygnie, dziecko powinno podnieść przepowiednię i ją obejrzeć. Następnie jego zadaniem jest odgadnięcie, jaki cień rzuca wosk na ścianę. Może wybrać spośród: anioła (dobra wiadomość), buta (to zabiegany rok), człowieka (w twoim życiu wkrótce pojawi się nowa miłość), domu (bezpieczeństwo), gwiazdy (pieniądze, szczęście), kota (zdrada), psa (powinieneś być ostrożny), pieniędzy (zapowiada się oszczędny rok), słońca (pomyślność) i serca (miłość).
  • Wróżenie ze słomek – będziesz potrzebować flamastrów, słomek do napojów, naczynia z wodą. Każde dziecko powinno wybrać sobie słomkę i oznaczyć ją swoim kolorem. Następnie każde dziecko powinno wrzucić swoją słomkę do miski z wodą. Te słomki, które się w niej połączą, będą oznaczały wieczną przyjaźń ich właścicieli.
Co sądzisz o tym artykule?
71
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0