Styl życia

Katarzynki 2021. Święto i noc wróżb dla kawalerów

Styl życia

m-gucci/Getty Images

Katarzynki to odpowiednik Andrzejek. Rytuał obchodzony jest w listopadzie przez kawalerów szukających miłości. Jakie wróżby i zaklęcia pomogą znaleźć idealną partnerkę na całe życie?

Katarzynki 2021. Kiedy wypadają? Co za to święto?

Katarzynki to święto kawalerów obchodzone w nocy z 24/25 listopada, w wigilię imienin patronki młodych mężczyzn - św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To w pewnym sensie odpowiednik Andrzejek, nocy wróżb dla panien. Katarzynki przeznaczone są dla młodych mężczyzn, którzy szukają partnerki, chcą się ożenić.

Co przyniesie listopad?
Co przyniesie listopad?
Dzień Dobry TVN

Katarzynki. Wróżby i zaklęcia

Święta Katarzyna jest patronką cnotliwych kawalerów. I to do niej powinni zwracać się mężczyźni, którzy szukają kobiety, z którą mogliby się ożenić. Dawniej kawalerowie recytowali wierszyk ku pomyślności wróżb:

Hej! Kasiu, Katarzynko

Gdzie szukać cię dziewczynko

Wróżby o ciebie zapytam

Czekaj – wkrótce zawitam

Bawmy się więc w Katarzyny

Szukajcie chłopaki dziewczyny

Zapytać więc trzeba wróżby

A nuż potrzebne już drużby

Powiedzenie "W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny" również ma pomóc kawalerom. W Katarzynki pod poduszkę mogą włożyć np. pióro czy dziewczęcą część garderoby, aby sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej. Można też schować karteczki z imionami żeńskimi, które losuje się tuż po przebudzenie. Towarzyszyć temu może wierszyk:

Wskaż proszę wróżbo wybrankę

Żonę i przyszłą kochankę

Wyciągam karteczki cztery

Są jej imienia litery

W Katarzynki można też wróżyć z kubków. Wróżenie z kubków polega na losowaniu ukrytych pod nimi przedmiotów symbolizujących ożenek (np. obrączka), przypływ majątku (np. pieniądze), chwilowy zastój (pusty kubek). Losowaniu towarzyszyć może wierszyk:

Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać.

Katarzynki w imieniny Katarzyny

Imieniny Katarzyny obchodzone są między innymi 25 listopada. To jedna z najbardziej popularnych dat, zwłaszcza ze względu na Katarzynki. Imieniny Katarzyny obchodzone są również 2 lutego, 9 marca, 17 kwietnia, 9 maja, 15 września, 25 października i 30 grudnia.

Katarzynki to też pierniczki

Katarzynki to słynne i najbardziej rozpoznawalne toruńskie pierniczki. Ciekawostka - jest to również najdłużej produkowana forma Toruńskich Pierników, nie spotykana nigdzie indziej na świecie.

Zobacz także:

Ciekawe pomysły na wróżby andrzejkowe dla dzieci i dorosłych

Andrzejki – wróżby i zwyczaje

W stolicy piernika

Autor: Aleksandra Pietrzak

Pozostałe wiadomości