Coraz więcej leków brakuje w polskich aptekach. Już teraz występują trudności z dostaniem niektórych lekarstw na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię i cukrzycę. Problem może się pogłębiać, od przyszłego poniedziałku zostanie uruchomiona specjalna infolinia, dzięki której będzie można sprawdzić dostępność konkretnych leków w aptekach.
Których leków brakuje w Polsce?
Problem z brakiem leków w polskich aptekach rośnie. Brakuje już leków na nadciśnienie, cukrzycę i choroby tarczycy. Problem dotyczy też leków onkologicznych i neurologicznych.
Są problemy z dostępnością około 95 substancji leczniczych, co przekłada się na ponad 300 leków - poinformował w środę główny inspektor farmaceutyczny Paweł Piotrowski.
- leki na astmę i alergię - takie jak Berodual i Astimos,
- leki na parkinsona - Madopar,
- Panzyga,
- Xeplion - lek przeciwpsychotyczny drugiej generacji w leczeniu schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej i zaburzenia schizoafektywnego,
- Symbicort Turbuhaler - proszek do inhalacji,
- leki onkologiczne - Sutent,
- leki na niedoczynność tarczycy - Euthyrox,
- Oxis Turbuhaler - proszek do inhalacji,
- szczepionki chroniące przed błonicą, tężcem, krztuścem, odrą, świnką, różyczką, grypą,
- Octagam,
- Novo-Helisen Depot,
- Losmina,
- Lyrica,
- Kiovig,
- Keppra,
- HyQvia.
- Clexane,
- Cardura XL,
- Berodual N,
- Clexane forte,
- Fostex,
- Fraxiparine,
- Gamma anty-D 150,
- Gamma anty-D 50,
- Glucophage XR 500,
- Hizentra,
- Humalog Mix25,
- Cuvitru.
Powyższe leki znajdują się na wykazie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Powyższe leki to tylko część z ponad 300 pozycji.
Więcej:
Romuald Lipko z Budki Suflera jest chory na raka. Zespół prosi o wsparcie!
Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych. Niemal każdy z nich miesięcznie stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy pacjentów - pisze Naczelna Rada Aptekarska w liście do Ministerstwa Zdrowia.
Co robić, kiedy nie możesz dostać leku w aptece?
Jeśli masz problem z dostaniem leku, od poniedziałku będziesz mógł zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię. Informacje o dostępności konkretnych lekarstw będą pochodzić z nowego narzędzia - Zintegrowanego System Obrotu Produktami Leczniczymi. Narzędzie to zostało uruchomione w kwietniu tego roku.
Dlaczego w Polsce brakuje lekarstw?
Problem dotyczący braku niektórych lekarstw jest złożony. Jednym z powodów jest nielegalny wywóz leków za granicę. Kolejną przyczyną jest uzależnienie produkcji od wytwarzanych w Chinach substancji czynnych oraz system dystrybucji leków przez producentów.
Problem braku dostępności leków związany jest również z ustawą refundacyjną, która wymuszała obniżkę cen na firmach farmaceutycznych.
Więcej:
Autor: Filip Yak