Zwierzęta

Bocianie love story z Przygodzic. "Za chwilę będziemy cieszyć się z pierwszych piskląt"

Zwierzęta

Bocianie love story z Przygodzic. "Za chwilę będziemy cieszyć się z pierwszych piskląt"

Ta historia miłości zaczęła się 26 marca o godzinie 13:30. Do gniazda w Przygodzicach przyleciał pierwszy bocian, potem już akcja działa się błyskawicznie. Do samca dołączyła samica i tak na oczach internautów w przygodzickim gnieździe pojawiło się pierwsze jajo.

Dziedzic i Przygoda - bociania miłość z Przygodzic

Takie sceny od wiosny mogą oglądać ludzie z najdalszych zakątków świata dzięki kamerom zainstalowanym przez Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze. Bohaterowie - samiec Dziedzic i samica Przygoda są stale podglądani przez Jadwigę Wójcik z Krakowa.

- Złapałam bakcyla. Kiedy zaczyna się sezon, robię szczegółowe notatki na temat tego, co tam się dzieje. Jeżeli bocian leci z gałązką, to na pewno buduje gniazdo. Jeżeli siedzi wytrwale, to znaczy, że już wysiaduje jajka. Daje mi to satysfakcję, że sama do tego dochodzę swoimi obserwacjami - powiedziała pani Jadwiga.

Bocianie gniazdo można także podglądać w miejscowym urzędzie. - W holu budynku znajduje się bezpośredni przekaz. Cieszymy się z pierwszych jaj i będziemy się za chwilę cieszyć z pierwszych piskląt. Bocian biały ma tutaj doskonałe warunki do bytowania. Warto uhonorować pobyt tych pięknych par - powiedział wójt gminy Przygodzice, Krzysztof Rosiak.

Historię Przygody i Dziedzica śledzą także uczniowie jednej ze szkół podstawowych w Ostrowie Wielkopolskim.

- Lubię obserwować ptaki, a bociany widzę tylko przez kamerę. W tamtym roku widziałam, jak karmiły pisklęta i czasami udało mi się zobaczyć, jak przylatywały - zdradziła Zuzia Buta.

Bociany i ich miłosne zwyczaje

Panuje opinia, że bociany białe pozostają wierne wybrance czy wybrankowi przez całe życie. Okazuje się, że nie jest to prawda. - Ptaki te wiążą się w pary na jeden sezon. Po wyruszeniu na zimowisko i po powrocie zazwyczaj zmieniają partnera - wyjaśnił biolog, ornitolog, Samuel Sosnowski. Dodał także, że bociania monogamia związana jest raczej z gniazdami, o które ptaki te potrafią ostro walczyć.

Więcej informacji o tym, jak bocianom białym udaje się trafiać do tego samego gniazda po powrocie z ciepłych krajów znajdziecie w poniższej rozmowie z ekspertem.

>>> Zobacz także:

Bartek Jędrzejak szukał imienia dla małej wielbłądzicy w gdańskim ZOO. Jakie propozycje przesłali widzowie Dzień Dobry TVN?

Zwierzęta z fundacji "Zwierzęca Polana" szukają domów. Jak można im pomóc?

Jak wygląda życie erotyczne ptaków? "Są wzrokowcami tak jak my"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
46
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0