Aranżacje wnętrz

Wybieramy idealny blat kuchenny. Na co zwrócić uwagę?

Aranżacje wnętrz

Wybieramy idealny blat kuchenny. Na co zwrócić uwagę?

Jaki blat do kuchni wybrać? Które materiały są teraz najmodniejsze, a które są najtrwalsze? Ewa Mierzejewska w studiu Dzień Dobry TVN przedstawiła siedem rodzajów materiałów, z których można wykonać kuchenny blat.

 • Jaki blat do kuchni wybrać? Jakie materiały są dostępne na rynku?
 • Jakie materiały na blat kuchenny nie są polecane?
 • Ceny blatów kuchennych - które materiały są najtańsze?


Zobacz też: Jak wybrać baterię do kuchennego zlewu?


Jaki blat do kuchni wybrać? Jakie materiały są dostępne na rynku?

Jaki blat do kuchni wybrać? Ewa Mierzejewska w studiu Dzień Dobry TVN przedstawiła siedem rodzajów materiału, z którego można wykonać blat:

 • stal - stal wygląda bardzo profesjonalnie. Sprawdza się w profesjonalnych kuchniach, ale w domowej kuchni również będzie idealna. Stal może się szklić jak lustro, może być szczotkowana. Stal ma jednak jeden minus - można ją łatwo porysować. Ona nigdy nie będzie idealna i trzeba się z tym pogodzić. Blaty stalowe są wręcz idealne dla zwolenników nowoczesnego designu.
 • laminat - laminat jest zdecydowanie najpopularniejszy. Laminat może wyglądać jak drewno, możliwości jest wiele. Laminaty są bardzo odporne na ścieranie, uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę (do 180°C), zaplamienia, działanie światła.
 • drewno - blat z drewna sprawdzi się zawsze, ponieważ drewno jest naturalnym materiałem. Blat z drewna wprowadzi do wnętrza nieco przytulności, ciepła. Minusem drewnianych blatów jest fakt, że drewno wymaga systematycznej pielęgnacji - niestety drewno jest podatne na plamienie, zarysowania. Ma również niewielką odporność na kontakt z wysoką temperaturą. Są dwa rodzaje blatów z drewna, na które możesz się zdecydować - drewno lite i klejone. Pamiętaj, że drewno klejone będzie trwalsze. 
 • kamień - pamiętaj, że nie wszystkie kamienie są dobrym materiałem na blat, na przykład bardzo modny w ostatnim czasie marmur nie sprawdzi się w kuchni. Marmur jest porowaty, kiedy wylejemy na marmur czerwone wino albo sok z cytryny, to niestety tej plamy nie da się już usunąć. Wybierając blat z kamienia, zdecyduj się lepiej na bazalt, kwarc (wygląda prawie tak samo jak marmur, a nie jest porowaty), granit - polerowany lub szczotkowany.
 • Kamień jest popularny, ale niestety ma swoje wady - trzeba go specjalnie impregnować, może być porowaty, dlatego inną opcją są konglomeraty kwarcowe. Wyglądają jak kamienie, a nie mają porów, są odporne na plamienia.
 • Kolejną opcją są spieki kwarcowe (mieszanka szkła, kwarcu i porcelany). Blaty ze spieków kwarcowych są bardzo twarde, mocne, odporne na plamy, uderzenia, ścieranie i zarysowanie. Są niestety bardzo drogie. 
 • Corian - ostatnio bardzo popularny materiał, z którego wykonuje się blaty. Jest uniwersalny, trwały i elegancki. Składa się w ok. 1/3 z żywicy akrylowej, znanej także jako polimetyl, a w ok. 2/3 z minerałów naturalnych. Corian sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach.

 Które materiały nie nadają się na blat w kuchni?

  Wcześniej wspomniany marmur niestety nie jest dobrym materiałem na blat kuchenny. Na pewno złym wyborem będzie również beton.

  Zobacz film: Odpicowane mieszkanie - w bieszczadzkiej kuźni, źródło: Dzień Dobry TVN


  Ceny blatów kuchennych - które materiały są najtańsze?

  Jeśli najważniejszym czynnikiem podczas wyboru blatu kuchennego jest dla ciebie cena, blat z laminatu będzie najtańszy. Ceny zaczynają się już od około 50 złotych za metr kwadratowy. 

  Ceny metalowych blatów zaczynają się od około 300 zł za metr kwadratowy.

  Rozpiętość cen blatów drewnianych jest bardzo duża - od 150 (miękka sosna) do nawet 1000 złotych (blaty z drewna iroko czy merbau) za metr kwadratowy.

  Najdroższe materiały na blat kuchenny to: granit (minimum 600 zł/m2), konglomerat (min. 800 zł/m2).


  Zobacz więcej:

  Co sądzisz o tym artykule?
  3
  2
  Wybrane dla Ciebie
  Komentarze
  3
  31.01.2019
  Gość
  Cudownie , przesympatyczni ludzie z pasją, przepiękne miejsce .
  31.01.2019
  Alka
  Jak nazywał sie ten produkt , ktorym mozna pokryć blat laminowany?
  31.01.2019
  Martyna
  W dzisiejszym odcinku zostało powiedziane,że beton to raczej ma podłogę. Niestety nie jest to prawda,doskonale wyglądają blaty lane z betonu.