Badania krwi to wspaniałe rozwiązanie nie tylko wtedy, kiedy chcemy dowiedzieć się, czy jesteśmy zdrowe przed planowaną ciążą. Mogą nam również pomóc sprawdzić, czy w ogóle jesteśmy w ciąży. Czy badanie krwi na ciążę pokaże nam właściwy wynik? I jakie badanie krwi wykonać, kiedy wiemy, że już na 100% będziemy mamami?
Aby sprawdzić, czy przyszła mama jest zdrowa, a dziecko rozwija się prawidłowo, warto wykonać przynajmniej kilka podstawowych badań. Jednym z tych najistotniejszych jest badanie krwi – w ciąży jest ono o tyle istotne, że pozwoli wykryć wszystkie niepokojące oznaki zawczasu, zarówno u kobiety, jak i u maleństwa. Oprócz standardowej morfologii istotne mogą okazać się m.in. badania genetyczne oraz hormonalne.
Czy ogólne badanie krwi wykryje ciążę?
Chcąc sprawdzić, czy w ogóle doszło do zapłodnienia, warto przeprowadzić badanie hormonu beta hCG, czyli hormonu gonadotropiny kosmówkowej. Dzięki niemu możemy z łatwością sprawdzić, czy jesteśmy w ciąży nawet około 10 dni od poczęcia. Ogólne badanie krwi, czyli morfologia nie uwzględnia badania tego hormonu. Zatem, aby potwierdzić zajście w ciążę konieczne jest zrobienie dodatkowych badań.
ciąża
ciąża
Badania beta hCG z krwi na ciążę - kiedy najwcześniej można je wykonać?
Im dłużej płód się rozwija, tym wyższy jest poziom hormonu beta hCG we krwi oraz w moczu. Wykonując więc tego rodzaju badanie krwi, można potwierdzić lub zaprzeczyć zajściu w ciążę. Lekarze podają, iż najlepiej jest wykonać tego rodzaju badanie krwi na ciążę w ciągu 7-12 dni. Kiedy można uzyskać wyniki? Zwykle trwa to około 48 godzin. Czy takie badanie krwi wykryje ciążę na 100%? Tak, jeśli wykona się je przynajmniej tydzień po zapłodnieniu.
Po dwóch tygodniach od potencjalnego zapłodnienia nie ma konieczności wykonywania tego badania – test ciążowy w zupełności wystarczy. Przyczyną jest odpowiednio wysoki poziom beta hCG znajdującego się wówczas już także w moczu. Należy jednak pamiętać, że testu ciążowego nie warto wykonywać ani przed datą spodziewanej menstruacji, ani też kilka dni po odbyciu stosunku – wyniki mogą być wtedy niemiarodajne.
Dzięki temu badaniu krwi, ciąża jest wykrywalna, jednak jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo, warto udać się na USG do wybranego ginekologa. Kiedy jednak chcemy wykonać jedynie badanie potwierdzające ciążę, nie musimy iść w tym celu bezpośrednio do lekarza ginekologa.
Badania z krwi na ciążę - gdzie je zrobić?
Takie badanie można wykonać w większość laboratoriów. Aby wykonać je za darmo, potrzebne jest skierowanie, które można uzyskać od lekarza rodzinnego, lekarza opieki zdrowotnej lub od ginekologa. W przeciwnym wypadku konieczne będzie uiszczenie opłaty. Cena badania beta hCG będzie się wahała wahała w zależności od miejsca, gdzie będziemy je wykonywać. Średnio ceny testów wynoszą około 30 złotych.
Warto dodać, że beta hCG to hormon, który jest również markerem nowotworowym, co oznacza, że wszelkie nieprawidłowości w jego działaniu powinny budzić nasz niepokój i co za tym idzie – natychmiast powinnyśmy umówić się na wizytę u ginekologa, jeśli widzimy, że coś jest nie tak.
Badania krwi w ciąży i przed ciążą - jakie warto zrobić?
Badanie grupy krwi w ciąży oraz czynnika Rh jest niezwykle istotne, ponieważ może wykazać ryzyko powstania konfliktu serologicznego. Należy wykonać je do 10. tygodnia ciąży. W przypadku ujemnego czynnika Rh, kolejnym krokiem powinno być badanie na oznaczenie przeciwciał odpornościowych, które przeprowadzić trzeba od 21. do 26. tygodnia od zapłodnienia. Aby uniknąć konfliktu serologicznego, należy podać także immunoglobulinę anty-D między 27. a 32. tygodniem ciąży.
Jakie badania krwi powinno się jeszcze wykonać? Morfologia to najpopularniejsze badanie krwi przed ciążą, a także w ciąży – wtedy należy je robić mniej więcej co miesiąc. Dzięki niemu można z łatwością wykryć anemię, której zignorowanie może doprowadzić do niedotlenienia dziecka, a w konsekwencji – do nieprawidłowego jego rozwoju. Na szczęście można tej chorobie przeciwdziałać – lekarze w takich przypadkach zalecają pacjentkom z reguły przyjmowanie kwasu foliowego, żelaza oraz różnych witamin.
Aby wyniki morfologii były miarodajne, trzeba zrobić badanie krwi w ciąży na czczo – tak samo wygląda to zresztą w przypadku testu na stężenie glukozy. Przez termin „na czczo” należy rozumieć okres 8 godzin bez spożywania posiłków. Co więcej, jeśli lekarz zleci badanie cholesterolu, bez jedzenia należy się obyć nawet przez dłuższy czas. Warto jednak przed badaniami wypić wodę, która nie ma żadnego wpływu na wyniki, a może w znacznym stopniu ułatwić pobranie krwi.
Godne polecenia są również badania genetyczne z krwi. W ciąży można zdecydować się na nie, by ocenić tzw. wolne DNA płodu. Co to oznacza w praktyce? Lekarz na podstawie wyników może oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia różnych wad genetycznych. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Tego rodzaju badania z krwi w ciąży są wyjątkowo miarodajne, bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka , można wykonać je na wczesnym etapie ciąży, a także umożliwiają szybką reakcję lekarza.
Zobacz także:
- Suchość pochwy w ciąży – jakie ma przyczyny i jak jej zaradzić?
- Co cesarskie cięcie ma wspólnego z cesarzem? Dzisiejsza nazwa jest wynikiem historycznego błędu
- Uderzenia gorąca – ciąża, menopauza i inne przyczyny. Jak walczyć z problemem?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. GettyImages / macniak