Newsy

Australia walczy z pożarami. Trwa ewakuacja ludności 

Zobacz film: Ogień widać już z przedmieść Sydney. Pożary w Australii nie ustępują. Źródło: storyful

Newsy

Australia walczy z pożarami. Trwa ewakuacja ludności 

Zobacz film: Ogień widać już z przedmieść Sydney. Pożary w Australii nie ustępują. Źródło: storyful

Australia płonie. Tegorocznym pożarom lasów w Australii, jednym z najgroźniejszych w tym stuleciu, sprzyja fala tropikalnych upałów, która ogarnęła zwłaszcza wschodnie i południowe wybrzeża tego kraju. W ciągu ostatnich dwóch dni zanotowano tam rekordowe temperatury, dochodzące do 41,9 stopnia Celsjusza.

W pożarach buszu i lasów w Australii zginęło już co najmniej 17 osób. Z najbardziej dotkniętej przez żywioł Nowej Południowej Walii trwa ewakuacja ludności, w południowo-wschodniej części stanu spłonęło 1300 domów. 

Wichury utrudniają walkę z pożarami 

Skuteczną walkę z ogniem utrudniają wichury towarzyszące pożarom i temperatura przekraczająca 40 stopni Celsjusza.

Absolutne pierwszeństwo w naszym kraju ma dziś walka z ogniem i ewakuacja ludności w bezpieczne miejsca

- oświadczył w czwartek premier Australii Scott Morrison.


Ewakuacja ludności z terenów zagrożonych pożarami 

W nadmorskiej miejscowości Mallacoota w stanie Wiktoria na przygotowywaną w pośpiechu przez władze ewakuację oczekuje około 1 tys. stałych mieszkańców i 3 tys. turystów. W piątek mają oni zostać przewiezieni w bezpieczne miejsca. Ma to być pierwsza z wielkich ewakuacji z najbardziej zagrożonych pożarami rejonów Australii.

W czwartek ze względu na silne wichury ewakuowano z Mallacooty jedynie ciężko poparzonych i rannych. Na kilku drogach prowadzących z miasteczka, na których wznowiono ruch, panowały nadal bardzo trudne warunki - widzialność ograniczał gęsty dym.

Władze nowej Południowej Walii, gdzie spłonęło już 3,6 mln lasów - na ten stan przypada 70 proc. szkód wyrządzonych przez ogień - zarządziły także ewakuację Parku Narodowego Kościuszki. Powodem było zagrożenie, jakie stanowi dla parku ogień, który pochłonął już w okolicy 130 tys. ha buszu i upraw rolniczych.

Nie udaje się wciąż opanować pożarów pochłaniających duże obszary buszu wokół stolicy kraju, Canberry, oraz terytorium Tasmanii, wyspiarskiego stanu, gdzie walka z pożarami trwa wokół jego stolicy, miasta Hobart.

>>> Zobacz też: 

Amerykańska raperka nie żyje. Miała 21 lat

Ksiądz będzie zniechęcał do ślubu. Nowe zasady zawierania małżeństw

Aktorka z ''Captain America'' oskarżona o zabójstwo matki


Zobacz film: W południowo-wschodniej Australii szaleją pożary. Strażacy przebijali się przez płonący las

Źródło: x-news.

Zobacz więcej na tvn24.pl: Australia. "Wiedziałem, że stanie się coś naprawdę złego". Tysiące ludzi na plażach szukało schronienia przed ogniem

Źródło: PAP| X-news |
Co sądzisz o tym artykule?
80
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0