Gorące tematy

Art-B. Kulisy największej afery w III RP

Gorące tematy

Art-B. Kulisy największej afery w III RP

"ART-B. Made in Poland" to sensacyjny, sześcioodcinkowy serial dokumentalny opowiadający o życiu i karierze, wzlotach i upadkach Andrzeja Gąsiorowskiego i Bogusława Bagsika, właścicieli jednej z największych prywatnych firm w historii Polski - Art-B. W Dzień Dobry TVN gościliśmy reżyserkę serialu, Anetę Kopacz.

Firma Art-B w latach 1990-1992 stworzyła sieć sześciuset firm-córek w pięćdziesięciu krajach świata. Spółka osiągnęła obrót 22,5 miliarda dolarów w ciągu osiemnastu miesięcy, co jest lepszym wynikiem niż obrót Orlenu w 2015 roku.

>>> Zobacz także:

"ART-B. Made in Poland"- kto występuje w serialu?

Narratorem serialu jest Andrzej Gąsiorowski oraz jego partner biznesowy i przyjaciel – Bogusław Bagsik. Przedsiębiorcy po raz pierwszy otwarcie i bez ogródek opowiedzą o początkach biznesu, oscylatorze, oskarżeniach, a w końcu o wyjeździe do Izraela i życiu na emigracji. W programie pojawi się wiele osobistości życia publicznego m.in. ówczesny szef UOP – Andrzej Milczanowski, gen. Gromosław Czempiński oraz Prezydent Lech Wałęsa. Wszyscy opowiedzą o wydarzeniach z początku lat 90. ubiegłego wieku z własnej perspektywy.

"ART-B. Made in Poland" - opis odcinków

Odcinek 1. ANATOMIA AFERY: W tym odcinku zajrzymy za kulisy pierwszej wielkiej afery finansowej III RP. Co się zmieniło w systemie bankowym, jak potoczyły się losy głównych bohaterów i czy sprawa "Art-B" nadal żyje w świadomości Polaków? W serialu usłyszymy opinie m.in. Prezydenta Lecha Wałęsy, Prezesa Narodowego Banku Polskiego Andrzeja Topińskiego, a przede wszystkim poznamy wersję zdarzeń widzianą oczami Andrzeja Gąsiorowskiego i Bogusława Bagsika, według prasy, głównych winnych afery.

Odcinek 2. POCZĄTKI: W tym odcinku cofamy się do wczesnych lat młodości głównych bohaterów. Wczesne lata młodości głównych bohaterów oraz początki ich działalności w biznesie. Twórcy dokumentu próbują odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytania: Kim byli dwaj tajemniczy, młodzi ludzie, którzy obracali miliardami dolarów i praktycznie zachwiali gospodarką młodej polskiej demokracji? Skąd wziął się pomysł na stworzenie firmy? Jakie były początki tego biznesu? W jaki sposób akurat Bagsikowi i Gąsiorowskiemu udała się taka spektakularna kariera? Co było największą siłą holdingu Art-B i stało się przyczyną jego upadku?

Odcinek 3. TAKIE TO BYŁY CZASY: W tym odcinku twórcy dokumentu skupiają się na źródłach potęgi firmy Art-B. Bagsik i Gąsiorowski opowiedzą, jak kupując drożej w Korei i sprzedając taniej w Polsce zarabiali ogromne pieniądze. Ujawnią też, jaki w tym udział miał Plan Balcerowicza oraz ich kontakty w środowisku protestanckim. Widzowie dowiedzą się, dlaczego zyski z inwestycji dochodziły nawet do 18 tys. procent w skali roku i w jaki sposób rodził się kapitalizm nad Wisłą.

Odcinek 4. OPERACJA MOST: W tym odcinku zostanie ujawniona nieznana rola Art-B w tajnej operacji przerzutu Żydów ze Związku Radzieckiego do Izraela, która odbyła się pod kryptonimem Operacja Most. Uczestnicy tamtych wydarzeń opowiedzą, co stało za sukcesem tego ogromnego przedsięwzięcia oraz jakie były międzynarodowe skutki tamtych wydarzeń. Jaki mieli w niej udział? Jak udało się unikać zamachów terrorystycznych? Czy miało to wpływ na dalsze losy biznesmenów?

Odcinek 5. A BYŁO TAK PIĘKNIE: W tym odcinku będziemy mieli okazję przyjrzeć się m.in. próbie uratowania zagrożonego Zakładu Ursus przez spółkę Art-B. Dzięki temu biznesowi Andrzej Gąsiorowski i Bogusław Bagsik wkroczyli w świat mediów. Gazety zaczęły zastanawiać się, kim są tajemniczy biznesmeni i w jaki sposób udało im się dojść do tak imponującego majątku. Media prześcigały się w domysłach, zadając sobie pytanie "oszukiwali czy nie oszukiwali"? Jak rozpętała się wielka afera? I kto tak naprawdę został w niej poszkodowany?

Odcinek 6. NIEDOKOŃCZONA HISTORIA: W finałowym odcinku poznamy konsekwencje wybuchu afery Art-B w życiu jej uczestników. Bohaterowie wydarzeń opowiedzą, co robią dziś i jaki mają stosunek do spraw sprzed lat. Jak afera sprzed dwudziestu siedmiu lat wpłynęła na ich życie oraz sytuację ich rodzin? Wokół bohaterów serii powstało mnóstwo mitów. Czy potrafią się z nimi rozprawić?

"ART-B. Made in Poland" - kiedy emisja?

Serial zostanie wyemitowany w sobotę 12.10 na TVN7 o godz.11:05 i 12:10 (odc. 1 i 2), później także po 2 odcinki w tych samych godzinach w kolejne soboty 19.10 i 16.10.

Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
13.10.2019
Marta
Toć to majstersztyk