Gorące tematy

"Kanałowe leczenie zębów... powoduje raka". Kim są antykanałowcy?

Gorące tematy

"Kanałowe leczenie zębów... powoduje raka". Kim są antykanałowcy?

Narodził się nowy ruch niechętny wobec konkretnej praktyki medycznej - antykanałowcy. Antykanałowcy uważają, że leczenie kanałowe może powodować np. raka. Ile jest w tym prawdy? Problem poruszyliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  • Kim są antykanałowcy?
  • Czy antykanałowcy mają rację? Prawdy i mity o leczeniu kanałowym
  • Usunąć czy zostawić zęba?


Zobacz też: Nowe badania: jedząc 3-4 jajka dziennie, narażasz się na przedwczesną śmierć


Kim są antykanałowcy?

Kim są antykanałowcy? Antykanałowcy uważają, że leczenie kanałowe może mieć tragiczne dla zdrowia skutki - w dłuższej perspektywie. Niedawno sieć obiegł film pod tytułem "Root Cause", w którym padają stwierdzenia, na przykład: 

  • „Aż 97 proc. osób leczonych kanałowo zachorowało na raka”, 
  • „Leczenie kanałowe to najczęstszy powód zawałów serca”, 
  • „Powoduje również lęki, depresję i chroniczne zmęczenie”. 

Ile w tych stwierdzeniach jest prawdy?


Zobacz też: Domowe sposoby wybielania zębów. Które naprawdę działają?


Czy antykanałowcy mają rację? Prawdy i mity o leczeniu kanałowym

Antykanałowcy powołują się na relacje z początku XX wieku, które nie są aktualne. Dr Łukasz Durajski, pediatra, współtworzący program „Pogromcy medycznych mitów”, twierdzi że to co mówią antykanałowcy, to wszystko bzdura. Jego zdaniem, mitem jest, iż leczenie kanałowe jest szkodliwe dla zdrowia. Metoda leczenia kanałowego zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat i odnoszenie się do rewelacji z początku XX wieku nie jest tutaj uzasadnione.

Dziś stomatolodzy ratują zęba tak długo, jak jest to możliwe. Usunięcie zęba powinno być ostatecznością, ponieważ żadna koronka czy implant nie zastąpi naszego naturalnego zęba.

To, co natura wymyśliła, jest najlepsze. Żaden najlepszy implant, koronka, most nie zastąpi naszego zęba - powiedział dr Łukasz Durajski.

Owszem, "chore zęby to chore ciało" - to jest prawda. Chore zęby i wszelkie schorzenia jamy ustnej mogą stanowić zagrożenie dla całego organizmu. Mogą wpływać na przykład na:

  • na rozwój chorób układu krążenia, 
  • cukrzycy, 
  • rozwój chorób nerek, układu oddechowego, układu nerwowego. 

Co więcej, stany zapalne w zębach czy ogólnie w jamie ustnej mogą mieć wiele negatywnych skutków. Mogą przyczynić się np. do niszczenia dna zatoki, powstania zapalenia lub ropnia mózgu, zapalenia tęczówki lub nerwu wzrokowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. U osób, które mają osłabiony organizm, stany zapalne zębów mogą wywołać również sepsę.

Zobacz film: Antykanałowcy - kim są?

Więcej: Ziemia to płaski spodek, a człowiek nigdy nie był w kosmosie. Kim są płaskoziemcy?


Usunąć czy zostawić zęba?

Antykanałowcy twierdzą, że skoro odcina się martwiczy palec, to należy usunąć także martwy ząb. Ząb po leczeniu kanałowym jest martwym zębem. Antykanałowcy propagują postawę, aby nie ratować zęba, ale go od razu wyrywać z korzeniami. Nowoczesna stomatologia twierdzi inaczej - ratujmy zęba do końca, usunięcie zęba powinno być ostatecznością.


Więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
71
13
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
5
28.05.2021
Stanislaw
leczenie kanalowe czesto niepotrzebne ma katastrofalne skutki ale nie od razu, bo po latach. Po takim leczeniu zab jest martwy i to pozywka dla bakterii bo taki zab jest bezbronny i tylko kwestia czasu jak przez niego przejda bakterie do organizmu
30.01.2021
julas72
Stara teoria została obalona przez nową.Za X lat dzisiejsza teoria też będzie uznana za starą.He he:-)
30.01.2021
Julas
Lekarze dentyści, którzy wydali sporo pieniędzy na otworzenie prywatnej praktyki lekarskiej+bardzo drogie kursy będą zawsze bronić swojego stanowiska.A o co chodzi? Tylko o pieniądze.Przeciętnego Kowalskiego nie stać na implant.Oprócz endodonty sa jeszcze inni specjaliści stomatologii których też trzeba odwiedzić.Najwięcej to płacimy za wiedzę.Z wykonaniem jest różnie.P.S.Każdy dentysta też każdy problem widzi inaczej.
05.04.2019
Pipi
Leczenie kanałowe to,wynik złego odżywiania. Należało zapytać jak się odżywialy się osoby chore na nowotwór z leczonymi kanałowo zębami. Złe odżywianie i leczenie kanałowe idą w parze.
05.04.2019
Anna
Odpowiednie podejscie do sprawy i takie calkiem racjonalne. Serio, nie popadajmy juz w paranoje, ze szczepionki powoduja raka itd. Jak tak sie teraz zastanawiam to martwi mnie w jakim kierunku dzisiejszy swiat zaczyna zmierzac...
Rozwiń wszystkie komentarzy