- Osiągnięcia najmłodszego doktora w Polsce
- Czym zajmuje się Mateusz Hołda?
- Dlaczego akurat kardiologia?
Osiągnięcia najmłodszego doktora w Polsce
Doktor Mateusz Hołda znalazł się w rankingu „30 under 30”, opublikowanym przez amerykański magazyn „Forbes”. Ranking ten przedstawia coroczny wybór trzydziestu osób, które nie ukończyły jeszcze 30 lat, ale już szczególnie wyróżniają się w swojej dziedzinie. Taką osobą z pewnością jest doktor Hołda, który już w wieku 21 lat założył własny zespół badawczy o nazwie „HEART”, a tytuł doktora obronił – jako pierwszy w Polsce – jeszcze przed zakończeniem studiów doktoranckich. Było to możliwe dzięki specjalnemu programowi dla najlepszych młodych naukowców.
Zobacz także: Najlepsi naukowcy bez matury
Czym zajmuje się Mateusz Hołda?
Obowiązki doktora Hołdy obejmują pracę nie tylko badawczą, lecz także lekarską. Od niedawna jest on lekarzem rezydentem na oddziale kardiologii w jednym z krakowskich szpitali, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami. Praca naukowa jest więc niejako jego zajęciem „po godzinach”, gdy zakończy już swój dyżur w szpitalu. Wraz ze swoim zespołem badawczym pracuje nad trójwymiarowymi modelami serca, które można drukować w technologii 3D. Takie modele są później niezwykle pomocnym narzędziem w pracy lekarzy klinicznych, przeprowadzających skomplikowane operacje na sercu.
Zobacz także: Badanie serca... na odległość
Dlaczego akurat kardiologia?
Jak wynika z rozmowy z Mateuszem Hołdą, zainteresowanie nauką i medycyną było u niego silne od dziecka – mimo że jego rodzice nie są lekarzami:
Serial medyczny „Ostry dyżur” oglądałem codziennie po przyjściu z podstawówki. […] Najpiękniejsze w sercu jest to, że ten organ jest bardzo skomplikowany – jest chyba najbardziej skomplikowanym mechanizmem w ludzkim ciele. To wszystko spowodowało, że zacząłem się nim interesować. Również krew jest dla mnie takim fascynującym tworem – no i to, że serce bije przez całe życie tak naprawdę.
Jak podkreślają jego współpracownicy, najważniejszą cechą Mateusza jest jego ciekawość – nie tylko badawcza, ale dotycząca życia w ogóle. Sam doktor Hołda mówi, że sukcesy są dla niego motywacją, by działać jeszcze prężniej i odkrywać jeszcze więcej.
Zobacz także:
- Młodzi milionerzy polskiej nauki
- Wesoły jak naukowiec
- Szaleni Naukowcy opanowują naszą kawiarenkę!
- Sztuczna pszczoła. Stworzona przez Polaka!
- Grzyby z kopalń i jaskiń chce wykorzystać do leczenia nowotworów
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN