Al Pacino jest jednym z najlepszych aktorów w historii kina. Wiele propozycji w swojej pięćdziesięcioletniej karierze odrzucił, wiele zaś przyjął, a potem tego żałował. Jego kreacje teatralne i filmowe to więc prawdziwa mozaika. Tak jak i życie aktora, który by sfinansować swoje marzenia o graniu, pracował jako posłaniec, pomocnik kelnera, dozorca, a nawet urzędnik pocztowy. Jedno jest pewne – opłaciło się.
Al Pacino – początki kariery
Alfredo James Pacino urodził się 25 kwietnia 1940 roku w nowojorskim Bronksie jako syn włoskich emigrantów. Jego dzieciństwo nie było usłane różami. Pacino palił od 9. roku życia, a w wieku 13 lat sięgał po marihuanę. Najbliższych – matkę i dziadka – stracił po dwudziestce. Wielokrotnie w wywiadach wspominał, że był zwyczajnie biedny. Dorabiał więc na szereg różnych sposobów, aż trafił do legendarnego studia aktorskiego Lee Strasberga. Potem grał dużo na Broadwayu. Do dziś Alfredo wspomina, jak bliski jest mu teatr. Twierdzi nawet, że bliższy od filmu. W tym drugim zadebiutował w wieku 31 lat, w obrazie „Narkomani”. Po tej roli otrzymał propozycję zagrania w „Ojcu Chrzestnym” od samego Francisa Forda Coppoli. Na planie poznał Marlona Brando, który był dla Ala wielką inspiracją, a od czasu „Ojca” stał się również przyjacielem. Za tę rolę Pacino otrzymał nominację do Oscara, którego jednak zgarnął Brando.
Pierwszego Złotego Globa Pacino otrzymał za tytułową rolę w „Serpico”. Potem dał z siebie wszystko w „Ojcu Chrzestnym II”. Po latach stwierdził, że to była jego najlepsza rola. Potem Al. Zagrał kolejno w takich hitach, jak „Pieskie popołudnie” i „I sprawiedliwość dla wszystkich:, za które otrzymał nominacje do Oscara. W obu przypadkach statuetki trafiły jednak do kogoś innego – Amerykańska Akademia wyróżniła najpierw Jacka Nicholsona („Lot nad kukułczym gniazdem”), a następnie Dustina Hoffmana („Sprawa Kramerów”). Pierwotnie rolę, którą zagrał Hoffman, proponowano Pacino, który jednak propozycji nie przyjął.
W latach 80. Al Pacino zagrał w ikonicznym „Człowieku z blizną” pełnym kultowych scen („Oczy, koleś, one nigdy nie kłamią”), który jednak spotkał się z ostrą krytyką ze strony mediów i ówczesnych filmoznawców.
Zobacz, jakie filmy z Alem Pacino możesz obejrzeć na player.pl.
Al Pacino – zdobywca Oscara
Al zdobył Oscara za rolę niewidomego pułkownika w obrazie „Zapach kobiety”. Scena, w której Al Pacino tańczy tango z Gabrielle Anwar przeszła do historii. W latach 90. aktor zagrał również w „Gorączce” partnerując Robertowi De Niro, Val Kilmerowi, Natalie Portman i Jonowi Voightowi.
Al Pacino – Złota Malina
Kariera aktora nie jest nieskazitelna. Zdarzało mu się wybierać role, które nie były dobrze przyjęte. Za kreację w „Jack i Jill” z 2011 roku Pacino otrzymał Złotą Malinę w kategorii „Najgorszy aktor drugoplanowy”. W najnowszym obrazie Martina Scorsese „Irlandczyku” wrócił jednak do dawnej świetności, co zaowocowało nominacją do Oscara za rolę drugoplanową.
Al Pacino – życie prywatne
Aktor nigdy się nie ożenił, choć był w wielu długich związkach. Spotykał się z Jill Clayburgh, Diane Keaton, Tuesday Weld, Marthe Keller, Jan Tarrant (z którą ma córkę Julie Marie). Był także związany z Beverly D’Angelo, z którą ma bliźniaki - syna Antona Jamesa i córkę Olivię. Od 2018 do teraz związany był z Meital Dohan.
Jak śpiewa Al Pacino? Zobacz archiwalne wideo:
Zobacz także:
- Wraca Program Szczepień Ochronnych u dzieci. Które z nich należy wykonywać mimo pandemii?
- Dr Grzesiowski radzi, jak dbać o maseczki wielorazowe. Obala też internetowe mity dotyczące ich dezynfekcji
- Nowa prognoza rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. Będzie mniej ofiar niż przewidywano?
Autor: Anna Mierzejewska