Aktorzy Teatru Polskiego, dzięki dobrodziejstwom nowoczesnej techniki, zrealizowali czytanie ponadczasowej komedii romantycznej rodem z XIX wieku. Premiera tego wydarzenia ma się odbyć na kanale YouTube teatru. Nagranie wideo dostępne będzie od 21 do 28 kwietnia 2020 r.
Czytanie online "Ślubów panieńskich"
Joanna Trzepiecińska zdradziła, jak narodził się pomysł na wspólne czytanie dzieła online:
My jesteśmy już bardzo spragnieni pracy, bo aktor nie istnieje bez widza, więc Teatr Polski stara się zabiegać o widza nawet w tych trudnych czasach. No i rzeczywiście pomyśleliśmy, że miłość jest (...) tematem (...) dobry i na zarazę i na czas szczęśliwości. Szczególnie jeśli o tej miłości opowiada się słowami Aleksandra Fredry.
Aktorka przyznała, że dla wszystkich było to nowym doświadczeniem, bo "musieli się zmieścić w formie telekonferencji".
Dzieła Fredry słyną z pięknego języka, wspaniałych postaci, ale też niezwykłego poczucia humoru autora.
Nawet jeśli Państwo podejdą do tego wyłącznie tak, jak podchodzi się do słuchowisk radiowych i ten obraz nie będzie tak rozbudowany, jak to zwykle dzięki kostiumom i dekoracjom teatralnym jest, to mam nadzieję, że obroni się słowo Fredry
- powiedziała pani Joanna.
Jak wyglądały próby do sztuki?
Joanna Trzepiecińska przyznała, że burza mózgów, która zawsze się odbywa między aktorami, z powodu izolacji wyglądała nieco inaczej.
Jak wiadomo, na łączach nie można mówić jednocześnie, więc dowiedzieliśmy się, że zachowanie tych wszystkich manier wymaga czasu
- zażartowała.
Wielkie czytanie "Ślubów Panieńskich" dostępne już od 21 kwietnia
Od wtorku, 21 kwietnia na stronie Teatru Polskiego można pobrać link, który ważny jest przez cały tydzień, a jego koszt wynosi jedynie 5 złotych. Sztukę można oglądać do woli, przez 24 godziny.
Nie trzeba zakładać butów na wysokich obcasach, nie trzeba zakładać garniturów, choć można, jeżeli ktoś chce. Można spotkać się w łóżku przy kieliszku szampana z aktorami Teatru Polskiego i z tą piękną literaturą, jaką są "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry
- powiedziała aktorka.
"Śluby panieńskie" - kogo będzie można zobaczyć
W czytaniu sztuki wzięli udział:
Anna Cieślak - Aniela
Marta Kurzak - Klara
Joanna Trzepiecińska - Pani Dobrójska
Adam Biedrzycki - Radost
Tomasz Błasiak - Albin
Krzysztof Kwiatkowski - Gustaw
Jerzy Schejbal - Jan
Streszczenie fabuły
Kilkoro bohaterów spędza czas w wiejskiej posiadłości Pani Dobrójskiej. W wyniku młodzieńczych namiętności, mieszaniny temperamentów i podskórnych miłosnych pragnień zawiązuje się intryga. Jej autorem jest Gustaw – wielbiciel miejskich zabaw, goszczący na wsi na zaproszenie swojego wuja Radosta, którego zamiarem jest ożenić Gustawa i sprawić tym samym, żeby się ustatkował. Na drodze do tego planu stoją jednak tajemnicze śluby Klary i Anieli…
Zobacz też:
- Pisarze spotykają się z czytelnikami na Facebooku. Jacek Dehnel: "W warunkach kwarantanny bardzo nam Was brakuje"
- Kino w Twoim domu - czyli filmowe przeboje na poprawę humoru
- Zamiast teatralnego fotela - własna kanapa. Jakie sztuki teatralne można oglądać w Internecie?
Autor: Aleksandra Lewandowska