Agnieszka Wojciechowska od dziesięciu lat pracuje jako zawodowy strażak w Krakowie i jest jedyną kobietą w jednostce. Dlaczego zdecydowała się zostać strażakiem? Co kocha w swojej pracy najbardziej? Pani Agnieszka była gościem w studiu Dzień Dobry TVN i opowiedziała o blaskach i cieniach bycia kobietą-strażakiem.
Zobacz też:
Strażak-artysta. W pracy gasi pożary, w czasie wolnym - maluje ogniem
Historia pani Agnieszki Wojciechowskiej - jak została kobietą-strażakiem?
Pani Agnieszka Wojciechowska została strażakiem ze względu m.in. na tradycje rodzinne, dzięki którym mogła zobaczyć pasję jej taty do tego zawodu. Tą droga poszedł również jej brat, który został strażakiem.
Decyzji pani Agnieszki nie akceptowała jej mama, to jej ojciec popierał ją z całego serca. Koledzy z jej pracy również nie wierzyli w jej sukces - byli pewni, że zrezygnuje po kilka akcjach - tak się oczywiście nie stało!
W 2005 roku pani Agnieszka rozpoczęła studia w Warszawie. W 2009 trafiła do jednostki do Krakowa, pani Agnieszka podkreśla, że jednostka to jej drugi dom. Miała przerwę w pracy przed narodzinami jej dziecka, a następnie urlop macierzyński. Pracowała wtedy w biurze i w tym czasie jeszcze bardziej doceniła pracę w oddziale bojowym, jeżdżąc do akcji.
Najtwardsza Strażaczka w Europie
Pani Agnieszka zdobyła w niemieckim Moenchengladbach tytuł Najtwardszej Strażaczki w Europie. Zwyciężyła w zawodach Toughest Firefighter Alive i do sporej kolekcji pucharów za sportowe osiągnięcia dołożyła szklaną statuetkę Mistrzyni Europy.
Nic dziwnego, że Agnieszka zdobywa te wszystkie wyróżnienia. Jest świetnie przygotowana fizycznie. Jeszcze przed zostaniem strażakiem była bardzo aktywna fizycznie - dzień zaczynała od basenu, przepływała niemal cztery kilometry. Sprawność fizyczna pani Agnieszki w połączeniu z filigranową posturą jest jej dużym atutem i sprawiają, że często radzi sobie najlepiej w akcji.
Zobacz także: Coaching- co to jest i jakie są jego rodzaje oraz narzędzia?
Jak zostać kobietą-strażakiem?
Aby zostać strażakiem, trzeba być bardzo silnym, a to z góry eliminuje kobiety, które z natury są słabsze od mężczyzn. Co roku około 2 500 ochotników próbuje swoich sił w rekrutacji, jednak dostaje się niespełna 300. Aby zostać strażakiem, już na samym początku trzeba spełnić kilka wymagań. Po pierwsze, posiadanie polskiego obywatelstwa. Po drugie, ukończone nie więcej niż 25 lata oraz wykształcenie średnie. Przyszli strażacy muszą mieć pełnię praw obywatelskich, nie mogą być karalni za przestępstwa.
Pani Agnieszka uważa, że aby być dobrym strażakiem, trzeba spełniać równocześnie przynajmniej kilka warunków. Trzeba być silnym, wytrzymałym fizycznie oraz psychicznie. Praca strażaka to praca w pędzie, wykonywana pod presją i adrenaliną, w której bardzo często trzeba podejmować decyzje w jednym momencie.
Więcej:
- Jak planować czas w pracy?
- Pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu
- Biurowy wypoczynek: joga, siłownia i masaż
Autor: Anna Kobyłka