6 razy wyższe kary za wypalanie traw. MSWiA: "Niefrasobliwość powoduje przepotężne straty, nie tylko finansowe"

wypalanie traw
Wypalanie traw - skutki i kary
Źródło: Pascal Reich/Getty Images
- Wyższe kary za wypalanie trwa to słuszny pomysł - uważa wiceszef MSWiA, któremu podlega Państwowa Straż Pożarna. Minister środowiska Michał Woś proponuje, aby grzywna za takie działanie była sześć razy wyższa niż obecnie. Czy to powstrzyma falę pożarów?

Wyższe kary za wypalanie traw

Nie 5 tys. zł, ale 30 tys. złotych - tyle powinna wynosić grzywna za podpalanie traw. Z taką propozycją wyszedł minister środowiska Michał Woś, zdaniem którego kara powinna być sześć razy wyższa niż maksymalna obecnie.

MSWiA, któremu podlega m.in. Państwowa Straż Pożarna, uznało ten pomysł za słuszny.

Uważam, że pójście w kierunku zaostrzenia kar za bezmyślne wypalanie traw wbrew obowiązującym przepisom to dobra droga

- powiedział wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.

Niefrasobliwość albo swawola osób, które decydują się na wypalanie traw, powoduje przepotężne straty nie tylko finansowe , lecz także takie, których wycenić nie sposób

– podkreślił wiceszef MSWiA. Jako przykład podał pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, wskazując, że straty turystyczne i środowiskowe są tam ogromne, a akcja gaśnicza kosztowała olbrzymie kwoty.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim PN objął ok. 5,5 tys. ha, a jego gaszenie trwało tydzień. Śledztwo obejmujące m.in. przyczyny jego powstania prowadzi białostocka prokuratura okręgowa. Jedna z hipotez to właśnie wypalanie traw i przypadkowe doprowadzenie do ogromnego pożaru. Druga - to umyślne podpalenie.

"STOP pożarom traw"

Problem wypalania traw i nieużytków rolnych każdego roku narasta wiosną. Z informacji Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w ubiegłym roku ze 153,5 tys. pożarów w Polsce aż 55, 9 tys. stanowiły właśnie pożary tego typu. Zginęło w nich 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty wyceniono na prawie 41 mln zł. PSP odnotowała też prawie 9 tys. pożarów lasów, w których zginęło 7 osób, a 31 zostało rannych.

W tym roku po raz kolejny prowadzona jest kampania akcji informacyjnej pod hasłem "STOP pożarom traw", prowadzona przez PSP wraz z MSWiA i Lasami Państwowymi. Ma uświadomić społeczeństwo o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków. Najczęściej takie zdarzenia mają miejsce w marcu i w kwietniu.

>>> Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości