Jest zakazana we Włoszech czy w Japonii. W Polsce często trafia na talerze

Ryba maślana
Jest zakazana we Włoszech czy Japonii. W Polsce często trafia na talerze
Źródło: Bjorn Bakstad/Getty Images
Polacy spożywają coraz więcej ryb. Na stołach obok śledzi, mintajów czy makreli swoje miejsce znajdują m.in. ryby maślane, które we Włoszech i w Japonii są zakazane. Dlaczego? Czy trzeba z nich zrezygnować? Wyjaśniamy.

Dalsza część tekstu pod wideo:

dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny
Jakie ryby jeść, a których unikać?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ryba maślana - co to?

Ryba maślana to określenie handlowe stosowane dla kilku gatunków ryb importowanych. Zazwyczaj pod tą nazwą kryje się pompil, eskolar i kostropak. Mają one smaczne, lecz bardzo tłuste mięso. W Polsce można je dostać w postaci mrożonych filetów lub wędzonych tuszek. Restauracje ochoczo je wykorzystują do przygotowania sushi.

Ryba maślana - czy jest zdrowa?

Jak czytamy na stronie dietetycy.org.pl, gatunki oznaczane jako ryba maślana charakteryzują się wysoką zawartością niacyny – witaminy z grupy B, ale niestety zawierają też estry woskowe, których ludzki organizm nie jest w stanie strawić. - Zawarte w niej woski nie są trawione przez ludzki organizm i u niektórych osób mogą powodować problemy z układem pokarmowym. Co gorsza, związki te są silnie alergizujące i mogą wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny - tłumaczyła dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Katarzyną Oleksik.

Do najczęstszych objawów niestrawności należą:

  • biegunka,
  • bóle żołądkowo-jelitowe,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • a nawet dolegliwości sercowe.

Najczęściej pojawiają się one kilka godzin po konsumpcji.

Ryba maślana - gdzie została zakazana?

Ze względu na możliwe skutki uboczne ryba maślana została zakazana we Włoszech czy Japonii. Natomiast w innych krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych na opakowaniu tego produktu powinno znaleźć się specjalne ostrzeżenie informujące o zagrożeniu związanym ze spożyciem.

Jak wskazują dietetycy, ostrożność zaleca się przede wszystkim: kobietom w ciąży, osobom z problemami jelit, złym wchłanianiem, dzieciom i seniorom.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości