Zdrowie

Czy zasada 5 sekund działa, kiedy jedzenie spadnie na podłogę? Lekarz odpowiada

Zdrowie

Autor:
Justyna
Piąsta
Adam Kay o „Twojej anatomii”
Adam Kay o „Twojej anatomii” Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Adam Kay to brytyjski pisarz, komik, a także lekarz. Jego debiutancka książka pt. "Będzie bolało" okazała się międzynarodowym bestsellerem, na podstawie którego nakręcono serial. Anna Senkara z Dzień Dobry TVN spotkała się z Adamem, by porozmawiać o jego nowym dziele. Odpowiedział na pytania, czy w żyłach człowieka płynie złoto i czy warto jeść jedzenie z podłogi.

Nowa książka Adam Kaya

Jak działa ciało człowieka i jakie skrywa tajemnice? W zabawny, czyli typowy dla siebie sposób, opowiedział o tym Adam Kay w swojej najnowszej książce "Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele". Autor popularnych powieści w formie dzienników - "Będzie bolało" i "Świąteczny dyżur" - tym razem wziął na warsztat zagadki organizmu i rozprawił się z nimi, obalając tym samym wiele mitów.

- Ta książka jest taka zabawna - powiedziała Anna Senkara. - Bardzo podoba mi się jej trailer :"Usiądź wygodnie, załóż gumowe rękawiczki i pozwól się zabrać doktorowi Adamowi Kayowi w podróż po twoich wnętrznościach". Po co mi jednak gumowe rękawiczki? - zapytała reporterka.

- Bo to bardzo prawdziwa wycieczka po ludzkim ciele i dzieje się tam sporo obrzydliwych rzeczy. Jest tam krew i są różne płyny ustrojowe. Ta książka powstała dla dzieci pomiędzy 7 a 12 rokiem życia, ale jest też przeznaczona dla rodziców, którzy zapewne nigdy do końca nie zrozumieli, o czym uczyli się w szkole - stwierdził Adam Kay.

Autor pisze w książce m.in. o tym, że skóra człowieka całkowicie wymienia się co kilka tygodni. - Tak, dokładnie tak jest. Ona cały czas z nas schodzi, w każdej sekundzie dnia, ciągle coś z ciebie odpada. Ale większość komórek w naszym ciele non stop się odnawia, wyjątkiem są np. komórki mózgu. Z nimi już zostajemy, ale to raczej niedobrze, bo to oznacza, że jeśli mózg zostanie uszkodzony, np. w wyniku udaru, to nie idzie mu najlepiej z wymianą komórek. A kiedy zatniesz się w palec, to w ciągu jednego dnia lub dwóch wszystko wróci do normy - wyjaśnił Kay.

Zagadki ludzkiego ciała

Kolejną ciekawostką, o której pisze Adam, jest to, że w krwi człowieka znajduje się złoto. Niestety, nie ma go tam zbyt wiele. - Jeśli zabierzesz całe złoto z mojego ciała, to będzie go tyle, co w główce od szpilki. Gdybyś chciała, żeby wystarczyło ci na pierścionek, to musiałabyś mieć cały stadion pełen ludzkiej krwi. Oczywiście, nikomu tego nie polecam, ale rzeczywiście, nasza krew zawiera trochę złota - przyznał lekarz.

Kiedy jedzenie spada nam na podłogę, zwykle mówi się, że jeśli leżało na ziemi mniej niż pięć sekund, to spokojnie można je zjeść. Czy ta zasada jest prawdziwa? - To nonsens. W jednej milisekundzie pokrywa się miliardami bakterii, więc to od ciebie zależy, czy to w porządku, czy okropne. Ale nie ma żadnej magii w tych pięciu sekundach. Jako lekarz nie zalecam jedzenia z podłogi - podkreślił Adam Kay.

O czym jeszcze opowiedział doktor Kay? Zobacz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości