Zdrowie

Trichodynia - czy włosy mogą boleć? Jak leczyć tę chorobę?

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
centrumzdrowegowłosa/Poradnik Zdrowie
Osoba przeczesująca włosy

Ból włosów, a konkretnie ból skóry głowy to coś, co może przytrafić się każdemu. Mało kto wie, że może to świadczyć o chorobie. Skąd się bierze to uczucie? Do jakiego lekarza trzeba się udać i jak się leczy trichodynie?

Trichodynia - co to?

Trichodynia to choroba, która wywołuje ból włosów, a konkretnie skóry głowy. Może się pojawiać bez powodu, samoistnie, a także podczas czesania czy upinania włosów. Bywa, że problem jest na tyle dotkliwy, że ból odczuwany jest codziennie, jest drażniący i zdecydowanie obniża jakość życia. W skrajnych przypadkach może być tak, że nawet powiew wiatru powoduje uczucie bólu, a jedynym sposobem na uśmierzenie go jest ciągłe dotykanie głowy. Głównym objawem tej choroby jest właśnie tkliwość skóry głowy i uczucie bólu u nasady włosa. 

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dlaczego włosy i skóra głowy boli? Przyczyny trichodynii

Przyczyną bólu włosów jest nadprodukcja neuropeptydu P. Jest on związany przede wszystkim ze stresem i innymi chorobami. Często oprócz trichodynii osoby cierpią także na zaburzenia snu, choroby o podłożu psychosomatycznym, a także mają problem z wypadającymi włosami, chorobami skóry głowy, a nawet łysieniem plackowatym.

Najnowsze badania wskazują na to, że przyczyna może leżeć w neuropatii czuciowej wtórnej, a także przewlekłym napięciu mięśni okołoczaszkowych.

Dolegliwości mogą pojawić się także przy:

  • Cukrzycy,
  • zaniedbywaniu higieny,
  • obniżonej odporności organizmu,
  • przyjmowaniu leków immunosupresyjnych. 

Leczenie trichodynii

Leczenie bólu skóry głowy i włosów odbywa się na dwa sposoby. Przede wszystkim trzeba rozpocząć leczenie problemów o podłożu psychologicznym - jeżeli przyczyną jest stres, stany lękowe, depresja itd., to wdrażana jest farmakoterapia, która powinna być kontrolowana przez psychiatrę. Z drugiej strony podejmowane jest leczenie trychologiczne, które ma na celu ustalenie objawów, jakich się doświadcza, czy jest to pieczenie, świąd, wysypka, przesuszenie skóry głowy, czy nie występują dodatkowe choroby, np. grzybica, łuszczyca itd. W takim przypadku to trycholog odpowiedzialny jest za podjęcie odpowiedniego leczenia - przypisania maści i leków, które będą łagodziły objawy. 

W zależności od tego, jakie przyczyny zostaną stwierdzone, dobierane jest odpowiednie leczenie. Lekarz musi w tym celu sprawdzić, w jakim stanie jest skóra głowy i czy chory nie cierpi na choroby o podłożu psychologicznym.

W załagodzeniu objawów mogą pomóc także domowe metody, np. płukanie włosów i skóry głowy rumiankiem, stosowanie kosmetyków z aloesem oraz miętą. Trzeba także odstawić kosmetyki, w których znajdują się środki drażniące, np. SLS. Jeżeli nie występuje przetłuszczanie się włosów można także stosować olejowanie skóry głowy naturalnymi olejami, jak kokosowym, jojoba lub arganowym. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: centrumzdrowegowłosa/Poradnik Zdrowie

Źródło zdjęcia głównego: Rattankun Thongbun/Getty Images

Pozostałe wiadomości