Rozpoczął się sezon grypowy. To dobry moment na przyjęcie szczepionki przeciwko tej chorobie. Wakcyna znacznie ogranicza ryzyko zachorowania. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? O tym w Dzień Dobry TVN powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Grypa - dlaczego jest niebezpieczna?
Wiele osób nie potrafi odróżnić zwykłego przeziębienia od grypy z uwagi na podobne objawy. - Trzeba wykonać testy diagnostyczne. Te testy diagnostyczne na szczęście są dostępne i w aptekach, i w szpitalach, i w poradniach. Krótko mówiąc, żeby odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia, trzeba wykonać testy, tego się na oko nie da zrobić - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Specjalista dodał, że są one bardzo czułe i znacząco ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy. Trzeba również pamiętać, że grypa to poważna choroba. - Mamy w języku polskim jeszcze jedną pułapkę językową, mianowicie na zwykłe przeziębienie mówimy "grypka". Nic bardziej mylnego, [...], grypa jest czymś zupełnie innym. To jest zawodniczka [...] wagi ciężkiej. Wywołuje bardzo poważne powikłania. Mogą to być powikłania kardiologiczne, mogą być płucne, mogą być neurologiczne. Krótko mówiąc, choroba może nas bardzo mocno uszkodzić i być może uszkodzić nieodwracalnie - tłumaczył specjalista.
Szczepienia przeciw grypie. Dlaczego warto się zaszczepić?
Tych powikłań - dzięki szczepieniu - można jednak uniknąć. Preparat powinny przyjąć przede wszystkim osoby, które znajdują się w grupie ryzyka. - To są małe dzieci, osoby plus 50, [...], kobiety w ciąży. Jeżeli kobieta jest w ciąży, to ona jest narażona na ciężki przebieg grypy i jest jedną z najważniejszych kandydatek do tego, by przyjąć szczepienie. Takie szczepienie można (przyjąć) w każdym trymestrze, nie tylko może, ale powinna przyjąć szczepienie, dlatego, że grypa u kobiety w ciąży może mieć przebieg wyjątkowo ciężki - wyjaśnił specjalista.
Warto dodać, że szczepionka zaczyna "działać" już po ok. tygodniu. - Maksymalnie ten szczyt ochrony zaczyna się po ok. miesiącu i co miesiąc spada o ok. 11 proc. Po roku jesteśmy na poziomie podłogi, dlatego trzeba co roku szczepienie wykonywać powtórnie - powiedział.
Czy szczepienie jest refundowane? Kto może zaszczepić się za darmo? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przesilenie jesienne jako sezonowa choroba afektywna. Jak sobie z nim radzić?
- Mogą wystawić receptę. Oto uprawnienia farmaceutów, o których nie wszyscy wiedzą
- Udar, nadciśnienie czy zawał serca. Do czego jeszcze może doprowadzić picie energetyków?
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News