Hospitalizacje z powodu powikłań pogrypowych
Jak podało DGP, od września na grypę w Polsce zachorowało ponad 800 tysięcy osób, a ponad 2 tysiące trafiło do szpitali. Z kolei według danych OPZG, 1806 osób poddano hospitalizacji z powodu ciężkich powikłań pogrypowych. Nie tylko w Polsce przybywa zachorowań - dużą liczbę zakażeń odnotowały także Wielka Brytania czy Niemcy. Oba kraje zachęcają do podawania szczepionki przeciw grypie. Zalecenia dotyczą przede wszystkim dzieci oraz seniorów powyżej 60. roku życia.
Zdrowie
W Polsce, mimo apeli wielu lekarzy o przyjęcie wakcyny, od początku września do końca pierwszego tygodnia października w Polsce odnotowano 276 tysięcy szczepień, z czego prawie 43 tysiące przeciwko grypie. Nie są to jednak optymistyczne dane, ponieważ może to oznaczać, że w naszym kraju nie zostanie osiągnięta wyszczepialność nawet na poziomie 7%.
- Musimy być gotowi i działać teraz. Nasz przekaz jest prosty: szczepienia ratują życie. Zmniejszają szansę na zarażenie się i ryzyko poważnych powikłań związanych z COVID-19 i grypą sezonową. Nie ma czasu do stracenia. Zachęcamy wszystkich kwalifikujących się do szczepień, zwłaszcza tych najbardziej narażonych, do jak najszybszego zgłaszania się zarówno na szczepienie COVID-19, jak i na szczepienie przeciwko grypie - zaapelowali komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności z Komisji Europejskiej, Stella Kyriakides, dyrektor europejskiego oddziału WHO dr Hans Henri P. Kluge oraz dyrektor Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób dr Andrea Ammo.
Szczepienia przeciwko grypie
W Polsce Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy również wystosował apel do wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych, a także instytucji publicznych z prośbą o zachęcanie do szczepień przeciwko grypie. Jednocześnie zwrócono uwagę, że również farmaceuci powinni zachęcać do szczepień, zarówno przeciwko grypie, jak i COVID-19.
Światowa Organizacja Zdrowia oraz eksperci z zakresu epidemiologii podkreślają, że jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegania zachorowaniu. Jeśli już dojdzie do zarażenia, to dzięki preparatom możliwe jest łagodne przejście infekcji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Nie chroni przed zakażeniem, ale ciężkim przebiegiem". Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw grypie?
- COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
- Uniwersalna szczepionka przeciwko grypie. Koniec corocznych szczepień?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: opzg.pl/gazetaprawna.pl/gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: aire images/Getty Images