Ta czynność obniża nasz wiek biologiczny o 16 lat. Robert Korzeniowski: "Jest ekologicznie i ekonomicznie"

Chodzenie ma znaczenie!
Źródło: Dzień Dobry TVN
Chodzenie ma znaczenie!
Chodzenie ma znaczenie!
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Codzienne, energiczne chodzenie obniża wiek biologiczny średnio o 16 lat - twierdzą naukowcy z University of Leicester. Jaki dystans powinniśmy codziennie pokonywać? Co jeszcze daje nam marsz? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Robertem Korzeniowskim, mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym.

Ile trzeba codziennie chodzić?

Robert Korzeniowski codziennie stara się zrobić przynajmniej 12 tys. kroków. Natomiast podczas treningu pokonuje dystans 8-10 km.

- To jest dużo. Pozanormatywnie, ale dla zdrowego amatora pomiędzy 6 a 8 km dziennie jest całkowicie wystarczająco i w zasięgu każdego. To są może nie 3, ale 4 okrążenia wokół galerii handlowej, a zdecydowanie mniej kosztują, bo nie trzeba pozbywać się kasy po drodze. Jest ekologicznie i ekonomicznie - tłumaczył mistrz olimpijski w chodzie sportowym w Dzień Dobry TVN.

Chodzenie - efekty

Naukowcy z University of Leicester twierdzą, że energiczny marsz obniża biologiczny wiek. Wnioski te są oparte na analizie genów ponad 400 tys. Brytyjczyków.

- Zbadali, że chodzenie 10 minut dziennie w przyspieszonym tempie, które powoduje, że już nie możemy śpiewać, możemy jeszcze mówić, sprawia, że w skali życia mniej więcej 80-latka obniża nam się wiek biologiczny o ok. 16 lat. Chodzi o to, że telomery, które odpowiadają za replikację tkanek, w wolniejszym tempie nam się skracają dzięki temu. Te tkanki nam się młodziej reprodukują, czyli chodzenie odmładza - tłumaczył Robert Korzeniowski.

Jak dodał nasz gość, jeśli widzimy energicznego seniora, który świetnie się trzyma, prawdopodobnie chodzenie jest dla niego kluczowym elementem zachowania wiecznej młodości.

Chodzenie wydłuża życie, obniża wiek biologiczny, ale i podnosi pośladki. - Jeżeli stawiamy nogę na piętę, to uaktywniamy całą partię tylną. [...] Pracujemy tylną częścią uda, pośladkiem, grzbietem. Bezcenne, jeśli mamy siedzący tryb życia. [...] Na ogół nie mamy tyle czasu na tzw. siłownię, żeby te pośladki wypracować. Chodzenie to jest napęd tylny. To pośladki napędzają nas byśmy szli do przodu - podkreślił sportowiec.

Dlaczego chodzenie, a nie bieganie? Po jakim czasie widać pierwsze efekty regularnego i energicznego chodzenia? W jakim tempie należy wykonywać tę czynność? Posłuchaj całej rozmowy z Robertem Korzeniowskim w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości