Abdominal, buttocks, thighs – jeśli to dla Ciebie tylko nazwy określające części ciała, pora na porządną dawkę wiedzy. Brzuch (abdominal), pośladki (buttocks) i uda (thighs) – to partie mięśni, które szybko wzmocnią się i ujędrnią dzięki ćwiczeniom nazwanym od ich pierwszych liter – ABT. Ćwiczenia te wykonuje się w cyklach z dużą liczbą powtórzeń. Aktywizują grupy mięśni dolnych partii ciała, co daje doskonałe efekty dla ud, pośladków i brzucha, które zostają ujędrnione, zaś sylwetka zyskuje sportowy wygląd. Trening ABT pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Czy przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet? Nie, choć wykonywany jest przede wszystkim przez panie. Panowie również mogą zdecydować się na ćwiczenia ABT, szczególnie jeśli zależy im na wyrzeźbieniu mięśni brzucha.
>>> Zobacz także:
- Ćwicz zdrowo i pamiętaj – rozgrzewka to podstawa udanego treningu!
- Trenuj z gumami! Dowiedz się, dlaczego warto
- Księżna Kate robi to ćwiczenie na płaski brzuch codziennie! Jak prawidłowo wykonać "deskę"?
Co to jest ABT?
Ćwiczenia ABT nie potrzebują szczególnych wymagań sprawnościowych. Jest to forma fitnessu rozwijająca siłę i kształt mięśni brzucha, pośladków i ud. Zajęcia typu aerobik ABT znajdują się w ofercie większości klubów fitness. Dostępne są dla osób w każdym wieku, należą do średnio intensywnych. ABT trening polega na powtarzaniu konkretnych ruchów i ćwiczeń, zwykle z pomocą ciężarków i gumowych taśm. Wzmacnia układ kostny, poprawia krążenie i ma pozytywny wpływ na pracę serca. Może stanowić uzupełniający trening dla sportowców, dla których ważny jest rozwój i ćwiczenia dolnych partii ciała, np. narciarzy i kolarzy. W klubach fitness ABT ćwiczenia prowadzone są w grupach. Czy jest sens wykonywać ćwiczenia ABT w domu? Kiedy trochę nauczymy się techniki i precyzji w powtarzaniu ćwiczeń, możemy zacząć działać w domu. Wówczas najlepiej wspomagać się filmami, na których nagrane są ćwiczenia ABT i plan ich wykonywania.
ABT zestaw ćwiczeń
Każdy trening ABT rozpoczyna się od piętnastominutowej rozgrzewki, to przede wszystkim wymachy rąk i nóg, pajacyki, na niektórych zajęciach wykonuje się ćwiczenia na skakance. Właściwa część zajęć opiera się powtórkach prostych sekwencji. Trwa do 45 minut, a polega na powtarzaniu ćwiczeń siłowych – w pozycji leżącej/półleżącej lub w siadzie. Zajęcia prowadzone są w pozycjach izolowanych, nieobciążających kręgosłupa. Zwykle na koniec zajęć trener proponuje jeszcze stretching, aby uniknąć powstawania zakwasów, wyciszyć organizm po wysiłku i zrelaksować go. Nuda? Wcale nie. Kiedy już jednak nauczymy się ćwiczeń ABT, zawsze możemy spróbować czegoś bardziej angażującego.
A jak wyglądają ćwiczenia ABT w domu?
Trening ABT w domu powinien składać się z:
- rozgrzewki,
- 30 brzuszków,
- 30 przysiadów,
- 30 rowerków,
- 30 skłonów,
- 30 wymachów,
- rozciągania.
Można również kupić płytę z zestawem ćwiczeń na uda, pośladki i brzuch zacząć wykonywać treningi w domu. Pora dnia na ćwiczenia ABT w domu nie ma większego znaczenia. Możemy zacząć je wykonywać rano, po przebudzeniu, aby właściwie „dostroić się” do pozostałego planu dnia. Zestaw ćwiczeń poprawi naszą przemianę materii i doda energii. Efekty ABT będą tak samo dobre, kiedy ćwiczenia będziemy wykonywać po południu. Regularność i precyzyjne wykonywanie treningów tak samo pozwoli nam cieszyć się liczbą spalanych kalorii.
ABT efekty
Żeby po kilku tygodniach widoczne były efekty ABT, najważniejsza jest regularność. Najlepiej ćwiczyć 3–4 razy w tygodniu po 45 minut, dokładając do tego 15 minut rozgrzewki. Jak wówczas zmieni się nasz organizm? Entuzjaści twierdzą, że efekty ABT są niesamowite. Znika znienawidzona oponka i boczki, które tak deformowały naszą sylwetkę, za to pośladki, których jędrność najlepszy czas ma już za sobą, potrafią znów nabrać krągłych kształtów. Trening ABT w domu wzmacnia zwiotczałe mięśnie i poprawia ogólną kondycję organizmu. Lepiej pracują ścięgna i więzadła. Rozprawia się również z cellulitem, bowiem ćwiczenia rozbijają komórki tłuszczowe, a także ma pozytywny wpływ na krążenie. Smukła sylwetka i elastyczna skóra znów będą mogły być jednym z naszych atutów. Choć trening Abdominal – buttocks – thighs został opracowany, aby dopomóc dolnym partiom ciała, przynosi korzyści całemu organizmowi. Mimo to, aby zachować właściwe proporcje, powinniśmy zająć się kształtowaniem także pozostałej części swojej sylwetki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN