Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha, nazywane też wałkiem, kółkiem rehabilitacyjnym, wałkiem do ćwiczeń lub ab wheel, to przydatne akcesorium w szczególności dla osób bardziej zaawansowanych w treningach. Ćwiczenia z kółkiem obrotowym wymagają wytrwałości. Stanowią one doskonałe urozmaicenie dla innych technik.

Kółka do ćwiczeń ab wheel zbudowane są zwykle z pojedynczego lub podwójnego kółka oraz dwóch uchwytów po bokach, choć można spotkać także inne, np. z platformami na stopy. Taki sprzęt może obracać się jedynie w przód i w tył. Jak przeprowadzić trening z kółkiem i które mięśnie można w ten sposób wzmocnić?

Zobacz też: Aplikacja do ćwiczeń w domu i na siłowni. Najlepsze aplikacje fitness na smartfony

Jak ćwiczyć na kółku do ćwiczeń?

Zasady treningu z kółkiem do ćwiczenia brzucha są bardzo proste. Podstawowe ćwiczenie wykonuje się, zaczynając z pozycji klęku podpartego, trzymając mocno w dłoniach uchwyty. Następnie należy powoli przesuwać ab wheel , a za nim całe ciało, aż do momentu maksymalnego napięcia mięśni brzucha, po czym wrócić do pozycji wyjściowej. Im niżej uda się zejść podczas przemieszczania z użyciem kółka, tym lepsze będą efekty treningu. Niezwykle ważne jest również utrzymanie odpowiedniej postawy. Przede wszystkim należy trzymać nadgarstki prosto, a także patrzeć przed siebie , utrzymując głowę tak, aby stanowiła przedłużenie kręgosłupa. Nie można również zapomnieć o utrzymywaniu prostych pleców. Najlepiej ćwiczyć na płaskim podłożu, z miękką matą ułożoną pod kolanami.

Zobacz też: Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia? Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt? >>> 

Podobne ćwiczenia z kółkiem można wykonywać, kierując ciało na boki lub – w przypadku osób bardziej zaawansowanych – zaczynając powtórzenia z pozycji stojącej.

Wybierając specjalne kółko z platformami na stopy, można również wykonywać ćwiczenia z pozycji deski. Stopy należy wtedy umieścić w uchwytach i przesuwać je nogami w przód i w tył. Ręce oraz plecy muszą pozostać proste przez cały czas wykonywania ćwiczenia.

Kółko do ćwiczeń – jakie mięśnie pracują?

Kółko do ćwiczeń pozwala doskonale wyrzeźbić mięśnie brzucha, zarówno proste, jak i skośne . Jednak to nie jedyne efekty korzystania z tego urządzenia. Do dodatkowych zalet należy również wzmacnianie mięśni rąk, łydek, pośladków i ud, zwłaszcza mięśni czworogłowych. Dzięki niemu można pracować także nad mięśniami pleców czy mięśniami głębokimi, których wzmocnienie pomaga m.in. w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Co więcej, poprawiają one również równowagę i koordynację ruchową.

Bardzo częstym problemem po treningu z kółkiem są silne i bolesne zakwasy, przede wszystkim w obszarze brzucha, a czasem również przedramion. Niekiedy mogą pojawić się nawet bóle pleców, które zazwyczaj wynikają z nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń. Jednak to właśnie dzięki ćwiczeniom z ab wheel można wzmocnić mięśnie korpusu, co po pewnym czasie wyeliminuje problem bolesności odcinka lędźwiowego, również podczas wykonywania codziennych czynności. Dodatkowo wzmocnienie mięśni głębokich uchroni ćwiczącego przed ryzykiem przeciążenia kręgosłupa.

Zobacz też: Rozciąganie z Qczajem działa lepiej niż poranna kawa! >>> 

Należy natomiast pamiętać, że kółko do ćwiczenia mięśni brzucha to jedynie dodatkowe narzędzie urozmaicające trening . Nie pomoże ono w spaleniu tkanki tłuszczowej, dlatego osoby, którym zależy na uwidocznieniu mięśni, powinny zadbać także o prawidłową dietę oraz dodatkowy trening przyspieszający spalanie, np. interwałowy lub cardio.

Jakie kółko obrotowe do ćwiczeń wybrać?

Osoby, które dopiero zaczynają trening z kółkiem do ćwiczeń fitness, powinny zaopatrzyć się w jego szerszą wersję . Najpopularniejsze są kółka podwójne, jednak w sklepach można spotkać również te przypominające koło z oponą, które charakteryzuje największa stabilność. Nieco bardziej zaawansowani mogą spróbować ćwiczeń z kółkiem pojedynczym, w przypadku którego utrzymanie równowagi podczas ćwiczeń jest znacznie trudniejsze. Dla najbardziej zaawansowanych dobrym wyborem mogą okazać się również kółka zapewniające dodatkowy opór podczas treningów oraz te z platformami na stopy, dzięki którym można urozmaicić swój trening, np. o ćwiczenia z pozycji deski.

Należy pamiętać, że znacznie większą stabilność zapewni kółko z wypełnieniami po bokach, a także to wykonane z odpowiedniego materiału. Najlepsze będą te z wzmocnionej masy plastikowej lub gumy z bieżnikiem. Dla bezpieczeństwa wykonywanych z kółkiem ćwiczeń ważne jest również zakupienie sprzętu z odpowiednimi uchwytami. Muszą one mieć antypoślizgową powierzchnię, być wygodne i dobrze dopasowane do kształtu dłoni.

Kółko do ćwiczeń ab wheel to doskonałe urozmaicenie treningu dla osób średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych. Ci, którym znudziły się już podstawowe ćwiczenia, takie jak różne typy brzuszków czy podporów, będą zachwyceni jego wpływem na sylwetkę oraz siłę mięśni. Wystarczy tylko nieco praktyki, by odkryć niesamowite działanie tego akcesorium.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!